Nyilván sokan tudják, milyen régi álmom volt egy olyan szalont nyitni, amelyben törzsvendégeink különféle erotikus szolgáltatásokat vehetnek igénybe, a legmagasabb technikai színvonalon.Végre eljött a várva várt nap. Remélem hamarosan maguk is meggyőződhetnek arról, hogy ez a szalon a maga nemében egyedülálló, nemcsak Lodonban, de talán az egész világon.
Fotó: Velvet
Az előbbi idézet Beregi Tamás Noctambulo – Egy alvajáró története című könyvéből származik. A kötetet június 3-án mutatták be, felidézve a századforduló bohém világát – amiről a könyv szól.
Fotó: Velvet
Beregi Tamás regénye Londonban játszódik, körülbelül ugyanabban az időszakban, mint a Downton Abbey és Sherlock Holmes című sorozatok. Nemes Jeles László szerint a XX. század előestéjén játszódó könyv kegyetlen civilizációkritika, aminek erős a hangulata.
Fotó: Velvet
Egy ilyen kötetet nyilván nem lehet akárhogyan bemutatni: Alvajárók és örömlányok címmel rendeztek neki partit a Kossuth klubban (már a meghívó izgalmas volt),
Fotó: Velvet
amelyen korabeli fotókkal festették meg az épületet, és bárkiről készülhetett a regény korához illeszkedő kép. Hogy hogyan?
Fotó: Velvet
Laczkó Péter, a vándorfényképész készítette. A háttérben a benneülészeti képmozgász nevű szerkezet látható,
Fotó: Velvet
amit Laczkó talált ki, és épített meg.
Fotó: Velvet
Mozgóképet lehet látni a sátorszerű építményben,
Fotó: Velvet
amelynek lelkét biciklikerék és egy grillcsirkesütő motorja is hajtja. De hogy mit keresett ott egy fényképész?
Fotó: Velvet
A negatív képekről készült, régies hangulatú másolat témáját, a meztelen nőt a könyv főhőse adta. A Noctambulo ugyanis egy fénykép-restaurátorról szól, aki egy aktot állít helyre, és nyomozni kezd a kép története után. (Laczkó munkájának műhelytitkaival a galériában még foglalkozunk.)
Fotó: Velvet
De vissza az ígért műhelytitkokhoz: ez egy fényképezőgép és labor egyszerre, 2008-ban készült, negatív-pozitív eljáráshoz. A sátor egy fotólabor, amibe be lehet menni, és végig lehet nézni, hogyan készül el egy fotó,
Fotó: Velvet
A vándorfényképész
különböző rendezvényeken bárkiről megörökít egy régies képet, ott, a helyszínen elő is hívja a fotót. A folyamat körülbelül félóráig tart.
Fotó: Velvet
mert a fényképezőgépen belül, a sátorba épített fotólaborban készül a negatív.
Fotó: Velvet
Hat teljes másodpercig nem szabad megmozdulni a tökéletes képhez. Ezzel a fényképezőgéppel nem lehet szelfit csinálni.
Fotó: Velvet
„A technológia ugyan nem teljesen autentikus, mégis, az eredmény a századfordulós éveket idézi” - mondta a Velvetnek Laczkó Péter.
Fotó: Velvet
A nyersanyagra történő fényképezés a digitális eljárásokkal kiment a köztudatból - a vándorfényképész ezért egyfajta közművelésnek is tekinti a hivatását.
Fotó: Velvet
A századforduló hangulatát elég nehéz megidézni 2016-ban, a Facebook, Instagram és a szelfik világában. Zsonglőrök, sanzonok és cilinderes férfiak adták meg az esemény hangulatát.
Fotó: Velvet
Az éjszakai élet nem változott sokat a XX. század kezdete óta: a budapesti éjszakában ma is vannak csipkeharisnyás transzvesztiták, dívák és művészek. A könyvben is az éjszakai élet, a művészvilág elevenedik meg.
Fotó: Velvet
Marjai Judit fényképész-modell, Zsanett, a transzvesztita és Beregi Tamás is olyanok, mint akik itt maradtak abból a korból. Az eseményen korhű kosztümökben forgolódtak a tömegben.
Fotó: Velvet
Krasznai Tünde az Akt együttes vendégénekesnőjeként szórakoztatja mostanában a közönségét, ő is megjelent a századfordulót idéző könyvbemutatón: gyümölcsökkel dobta fel a fekete ruháját.
Fotó: Velvet