Tavaly októberben indult el a Google Green Light nevű projektje, amelyet azóta négy kontinens 12 városában vezettek be, köztük Budapesten is. A techcég célja, hogy optimalizálják a piros lámpák előtti várakozást, és ezzel csökkentsék az autók környezetszennyezését.
A rendszer a mesterséges intelligencia segítségével olyan adatokat vizsgál, mint a forgalom, a haladási minták, a közlekedési lámpáknál való megállások gyakorisága, valamint a közeli kereszteződések. Ezzel a rendszer megérti miért és hogyan torlódnak fel az autók, kellemetlen dugókat kialakítva.
Az információi alapján a mesterséges intelligencia javaslatokat küld az adott város illetékes szakembereinek, amely könnyen alkalmazható megoldásokat kínál a dugók megelőzésére.
A program olyan adatokat használ, ami már eddig is elérhető volt a lámpás megállóknál, azonban segíthet a lámpák optimalizálásában például azzal, hogy módosítja a piros lámpa időtartamát azokban az időszakokban, amikor az AI szerint kisebb az egyik irányból érkező forgalom, mint a másik. Mindemellett a Google egy szakértői testületet is ad, amely értékeli a Green Light javaslatainak valós hatását.
Az eddigi statisztikák szerint az érintett kereszteződésekben 30 százalékkal csökkent a piros lámpáknál való várakozás átlagos időtartama.
Ez az üvegházhatású gázok kibocsátásának tekintetében körülbelül 10 százalékos csökkenést jelent. A meggyőző eredmények tekintetében az Android Headlines úgy értesült, hogy a cég a közeljövőben bővítheti azoknak a városoknak a listáját, ahol alkalmazzák az új rendszert.
A Blikk szerint a Green Light technológiát Budapesten az alábbi három kereszteződésben vezették már be:
- Gép utca – Kőbányai út – Szállás utca
- Hősök tere
- 6-os út – M0
(Blikk)
(Borítókép: Forgalmi dugó. Fotó: Getty Images)