Elképesztő ütemben zajlik a mesterséges intelligencia térhódítása, és bár sokan figyelmeztetnek az esetleges veszélyekre és csalásokra, a legtöbben még mindig nagyobb hasznát, semmint a kockázatokat látják. Ijesztő ugyanakkor, hogy milyen célra kezdték alkalmazni a tinédzserek az MI-t.

A mesterséges intelligencia egy új, ám ijesztő felhasználási módja kezd terjedni a tinédzserek körében. A fiatalok a digitalizáció okozta elmagányosodás következtében mindig elérhető és végtelenül megértő társra vágynak,

mély személyes kapcsolatok híján pedig egyre többen fordulnak a chatbotokhoz, mint digitális barátokhoz.

A fejlett csevegőmodulok képesek megérteni az érzelmi árnyalatokat, kedvesen válaszolnak, türelmesek, és soha nem ítélkeznek. Ezen kívül 0-24 elérhetők, vagyis nem unják meg a problémákat. Egy olyan tinédzser számára, aki úgy érzi, hogy az emberek nem figyelnek rá, ezek az algoritmusok jelentik a végső menedéket egy olyan világban, ahol bár mindenki jelen van online, a kapcsolatok valójában egyre felszínesebbek. 

A mesterséges intelligencia ugyan képes érzelmeket szimulálni, de valójában nem érez, így sosem lesz képes igazán pótolni az emberi kapcsolatokat, csak azoknak az illúzióját adhatja meg. Ha egy fiatal kizárólag chatbotokkal beszélget, az még jobban eltávolíthatja őt a társas kapcsolatoktól, hiszen nem kell konfrontálódnia a való világ kihívásaival: a félreértésekkel, az empátia gyakorlásával, a konfliktuskezeléssel. Ahelyett tehát, hogy a technológia segítségével próbáljuk elfelejtetni a magányunkat, inkább arra kellene törekednünk, hogyan tudunk ismét közel kerülni az embertársainkhoz, és hogyan tudjuk ebben segíteni a fiatalokat is.

(Femcafé)

(Borítókép: Mobiltelefon egy tinédzser kezében. Illusztráció: Getty Images)