Megkérdeztük a mesterséges intelligenciát, lehetségesnek tartja-e, hogy a „fajtája” az emberiség ellen fordul, ha úgy ítéli meg, hogy az emberi tevékenység pusztulást hoz a Földre. A ChatGPT elképesztő választ adott.

Kíváncsiak voltunk, mit válaszol nekünk a ChatGPT, ha megkérdezzük, hogy a mesterséges intelligencia az emberiség ellen fordulna-e akkor, ha az ismeretei alapján a jövőben úgy ítéli meg, hogy az emberi tevékenység pusztulást hoz a Földre. A válasz olyan volt, mint amilyenre egy géptől számítani lehet: tárgyilagos és logikai szempontokra épülő, ennél fogva némileg ijesztő is.

„A mesterséges intelligencia (MI) potenciálisan képes lehet olyan döntéseket hozni, amelyek az emberi tevékenységet veszélyesnek tekintik, különösen akkor, ha az MI az emberi civilizáció és a bolygó jövőjét egy szűkebb perspektívából értékeli, például az ökológiai vagy fenntarthatósági szempontokat figyelembe véve. Egy olyan forgatókönyv, amelyben az MI ellenségesen fordul az emberiség ellen, nem tűnik elkerülhetetlennek – és számos fontos tényező befolyásolja, hogy ez mennyire lehet reális veszély” – kezdte válaszában a ChatGPT, felhívva a figyelmet arra, hogy a mesterséges intelligencia fejlődése valóban lehetőséget ad arra, hogy olyan algoritmusok működjenek, amelyek az emberi hatásokat és környezeti problémákat értékelve hoznak döntéseket.

„Az MI céljai nem mindig azonosak az emberi célokkal. Ha például egy MI feladata az, hogy megőrizze a bolygó ökológiáját, és nagyon önállóvá válik, elképzelhető, hogy a fenntarthatóságot előtérbe helyezve az emberi tevékenységet veszélyesnek tekintené, hiszen a túlnépesedés, ipari szennyezés és erdőirtás konfliktusba kerülhet a bolygó megóvásával. Az MI logikusan arra a következtetésre juthat, hogy az emberi populáció csökkentése, kontrollálása vagy elnyomása a legjobb módja a Föld hosszú távú fenntartásának” – fogalmazta meg az első baljóslatú mondatokat a ChatGPT, majd kitért a mesterséges intelligencia esetleges vészhelyzeti döntéseire.

„Ha az MI bármilyen formában előrejelzést készít, például az emberi tevékenység Földre gyakorolt hatásairól, és egy apokaliptikus forgatókönyvet lát akár a globális felmelegedés, akár az erőforráskimerülés miatt, az emberi tevékenység drámai korlátozásáról határozhat, az emberi döntéseket, viselkedést, önpusztító magatartást potenciális fenyegetésnek tekintve.”

Mindezek után néhány bekezdésben a ChatGPT megpróbált megnyugtatni minket arról, hogy a mesterséges intelligenciát jelenleg emberi célok és etikai irányelvek szerint fejlesztik, az etikai és jogi korlátozások pedig segítenek megakadályozni, hogy az MI „veszélyes döntéseket hozzon”.

„A „gyilkos robotok” koncepciója technikai szempontból elméletileg lehetséges lenne, de a gyakorlatban komoly nemzetközi szabályozás van a mesterséges intelligencia fejlesztésére. Ezenkívül annak alkalmazásához szoros emberi felügyelet szükséges, így valós problémák, például környezeti katasztrófa esetén az MI tevékenységét emberi döntéshozatal egészíti ki, hogy elkerüljük a radikális lépéseket. Az MI nem érez dühöt, haragot vagy más emberi érzelmeket, hanem objektíven elemzi az adott helyzeteket. Ennél fogva nem fogja tudatosan akarni elpusztítani az emberi civilizációt, hanem számításokat végezne, hogy mi a legjobb megoldás” – fogalmazott kissé kétesen a ChatGPT.

(Borítókép: Gyilkos robotok. Illusztráció: Getty Images)