Az első országos vizsgálaton rögtön két Michelin-csillaggal jutalmazták a tatai Platán Gourmét (séf: Pesti István). Hasonló elismeréssel díjazták a budapesti Stand (Széll Tamás és Szulló Szabina) konyháját is. Egy Michelin-csillagot pedig összesen hét étterem kapott: Esztergomból a 42 (Barna Ádám), Budapestről pedig:
- a Babel (Kaszás Kornél)
- a Borkonyha (Sárközi Ákos)
- a Costes (Koppány Levente)
- az Essencia (Tiago Sabarigo
- a Rumour (Rácz Jenő)
- és a Salt (Tóth Szilárd).
A vidéki étteremként rögtön két csillaggal gazdagodó Platán Gourmet festői környezetben fekszik: a tatai Öreg-tó partján találhatunk rá, mindössze néhány perces sétára a középkorban épült Tatai vártól.
Mindig is hittem benne, hogy a magas minőséget képviselő vidéki étteremnek van létjogosultsága. Sok munkába került, mire eljutottunk ide. Szeretném megköszönni a Michelinnek, és mindenkinek, aki támogatott ebben
– nyilatkozta Pesti István, a vendéglátóhely séfje.
A Platánhoz hasonlóan először kapott Michelin-csillagot hazánkban A Konyhafőnök séfje, Rácz Jenő is.
Az RTL főzőműsorának ítésze külföldön már kiérdemelte az elismerést, de magyarországi éttermét, a Rumourt először díjazták. A magát gasztroszínháznak feltüntető vendéglátóhely a hazai éttermi kínálatban újszerűnek számító, egyedi „chef’s table” koncepcióval várja a vendégeit. Ez lényegében azt jelenti, hogy az ide látogató kulináris élményre vágyók végigkövethetik a konyhában zajló folyamatokat.
A világ legrangosabb gasztronómiai kalauz inspektorainak kiléte ismeretlen, de annyi bizonyos, hogy évek óta inkognitóban járták az ország éttermeit.
Ezen kritériumok alapján értékeltek
Michelin a következő szempontok szerint értékeli az éttermeket: az alapanyagok minősége, az ízek harmóniája, a technikák mesteri szinten művelése, a séf személyisége, valamint a következetesség mind az étlap, mind az elkészítési idő tekintetében.
(Dining Guide, Magyar Turisztikai Ügynökség)
(Borítókép: Rácz Jenő. Fotó: Schumy Csaba/Dining Guide)