Kondor Béla Várvédők című alkotása minden értelemben rekordernek számít a BÁV történetében, mivel az aukciósház eddigi legnagyobb kikiáltási áru tételének járó cím megszerzése után az eladási rekordot is bezsebelte. A II. világháború utáni festészet egyik legjelentősebb alakjaként ismert magyar művész alkotása ráadásul lekörözte Rippl-Rónai József Kékruhás lány virágos kalapban című képének 2018-ban beállított, 75 millió 600 ezer forintos csúcseredményét.
Az immár 250 éves múlttal rendelkező társaság történetében így Kondor Béla festménye lett a valaha volt legdrágábban eladott festmény a maga 81 millió 250 ezer forintos leütési árával.
Az aukción nemcsak az 1972-ben elhunyt, kétszeres Munkácsy-, valamint posztumusz Kossuth-díjas magyar festőművész alkotása hozott a konyhára, hanem a különböző Zsolnay-kerámiák és Rolex órák is nagyon népszerűek voltak.
A kerámiákat illetően egy, a családi manufaktúrából származó szecessziós trombitavázát például közel 3 millió forintért sikerült eladni, míg a Rolex órákból minden darab elkelt, köztük az aukció legmagasabb árról induló óra tétele, a 6 millió forintos Rolex President Day-Date arany férfi karóra is.
Az ékszereknél a fülbevalókban látták a legnagyobb fantáziát a licitálók, szinte az összes pár elkelt. A kategória legnagyobb áremelkedését is egy 30 modern csiszolású briliánst tartalmazó darab szerezte meg, amely majdnem hatszoros áron, 875 ezer forintért került új tulajdonosához. A legnagyobb figyelem mégis azt a közel 6000 drágakövet tartalmazó nyakéket övezte, amely 8,5 millió forintos induló árral került fel az aukciós listára. A különleges, akár karpereccé is alakítható ékszert végül 12,5 millió forintért viheti haza és variálhatja kedvére újdonsült viselője.
A tárgycsoporton belüli a legnagyobb eladási arányt 91 százalékkal a bútorok tudták magukénak, de például a Tisza család hagyatékát képező 8 darabos ezüst műtárgy szettet 5 millió forintos áron ütöttek le. A kétnapos árverési eseményen közel 450 tétel találta meg új tulajdonosát. Ezek közül főleg a befektetési célból is jó választásnak számító tételek emelkedtek ki, a tapasztalatok szerint ugyanis a gazdasági bizonytalanságokkal párhuzamosan megnőtt az alternatív befektetési lehetőségek, így az erre alkalmas műtárgyak iránti igény.
(Borítókép: Kondor Béla Várvédők című képe. Fotó: BÁV)