Nagy szükség van a bókokra, véli állandó tanácsadónk, Regős Judit, családi tanácsadó. De csak ha őszintén szívből jön, és nem arról van szó, hogy X akar valamit Y-tól. Kapcsolatépítésben nélkülözhetetlen, mert a bókok jelzik, hogy az embert észreveszik és értékelik.
A hiteltelen és a jó bók
A jó bók eredeti és őszinte. Az ok nélkül odavetett, megalapozatlan bók, amikor valaki például alig ismeri a másikat, de máris hatalmas eszét kezdi dicsérni, gyanakvást kelt a célszemélyben.A tipikus diszkóbókok a "neked milyen szép a szemed!"-től a "jó a segged, dugunk?"-ig terjedő skálán sem számolhatnak átütő sikerrel, mint ahogy az sem szerencsés, ha minden reggel megdicsérjük munkatársunk nyakkendőjét.
Milyen hát a jó bók?
Mindenképp passzol a célszemély önképéhez. Nincs értelme hetvenöt kilós hölgynek azt mondani, hogy "jaj de jó az alakod!". A jó bók illeszkedik továbbá az adott szituációhoz és jól időzített: ajánlatosabb a szép ruha helyett azt hangsúlyozni, hogy társunk milyen ügyesen tud pálcikával enni kínai kaját.
Férfiaknak máshogy kell
Egy évtizedek óta tartó házasságban éppoly elengedhetetlen a rendszeres bókolás, mint egy kapcsolat kezdetén. Regős Judit szerint ez különösen fontos, ha az embernek már gyereke van, mert egy nőnek elengedhetetléen, hogy nőként elismerjék. "Ma azért, mert finomat főzött, holnap meg mert a legjobb anya" - véli, és úgy gondolja, ezzel az egyszerű eljárással könnyen megelőzhető az elsárkányosodás.A bókolás nemspecifikus gesztus. "A férfiaknál kicsit más a helyzet: egy férfi azért hálás, mert tisztelik a teljesítményét. Így nem azért kell dicsérni, mert szép a bajsza, hanem mert jól befúrta a falba a csavart. A férfiaknál a cselekedetekre és a teljesítményre kell reflektálni" - állítja a szakember.
|
A tilalmak miatt
Egyeseket kimondottan zavarba hoz a bók, bizalmatlanul kezelik a bókolót. Ilyen helyzetekben az illető azt sem tudja, hogy viszonozza a hallottakat: szabadkozni kezd, zavarba jön, elvörösödik. Ezért meg kell tanulni fogadni a bókot, és büszkének lenni rá, de azért túl nagy jelentőséget sem szabad tulajdonítani neki: fogadom, örülök neki és megyek tovább - ez a helyes gondolkodásmód, véli a szakember.De miért olyan nehéz reagálni a bókokra? Regős Judit szerint szocializációnk az oka: "Nem ezt szoktuk meg. Az iskolarendszer és a nevelés is tilalmakra épül. Gyakran látom, hogy szülők zavarba jönnek, ha megdicsérik a gyereküket."
A megoldás
Meg kell tehát tanulni, mi a helyes reakció. Ezennel eláruljuk az ultimate választ is, mely a jóindulatú bókok 99 százalékánál beválik: "Köszönöm".És ha valaki még azt is képes kimutatni, hogy a kapott bók jólesett, a bókoló is jól jár. A szakember szerint ugyanis ez is egyfajta visszacsatolás: a bókoló tükröt tart a másiknak, amiben az szépnek tartja magát, ami pedig úgy hat a bókolóra, hogy egy elégedett arc néz vissza rá.
Amúgy pedig régi bölcsesség szerint a szép nőnek az eszét, az okos nőnek pedig a szépségét kell dicsérni, és akkor gond nem lehet.
|