A belga kormány dohányzásellenes kampányhadjárata a jelek szerint nem hozza meg a várt eredményeket, mert rohamos mértékben terjed a dohányzás a belga tinédzserek körében. Bár az országban tavaly 7,6 százalékkal csökkent a dohánytermékek eladása, egyre nő a fiatal dohányosok száma - derült ki a Rodin Alapítvány és a CRIOC kutatási és fogyasztói információs központ által készített tanulmányból. A 17 évesek 25 százaléka dohányzott 2003-ban, ám tavaly ez az arány már 32 százalék volt. Tízből nyolc tinédzser esetében nikotinfüggőség tünetei jelentkeztek. A csaknem kétezer, 10-17 éves fiatal megkérdezésével készült kutatás eredménye szerint 3-5 százalékra tehető azok száma, akik nem véletlenül szoktak rá, hanem már kisgyermekkorukban kifejezetten tervezték, hogy dohányozni fognak.
Füstölgő művészek és műszakiak
Mint kiderült, az iskolai végzettség, az életkor, a folytatott tanulmányok jellege és a társadalmi környezet határozza meg leginkább, hogy valaki nikotinfüggővé válik-e vagy sem. Nyitottabbak a dohányzásra a műszaki vagy művészeti tanulmányokat folytató fiatalok, az egyszülős családokból származók, illetve természetesen azok, akiknek a szülei maguk is dohányosok. Az esetek 80 százalékában az első szál cigarettát a barátjától kapja a fiatal. A legveszélyeztetettebb korosztály a 13-14 éveseké, ekkor a dohányosok száma megduplázódik (7-ről 14 százalékra), az elszívott cigaretta mennyisége megháromszorozódik.
Terjed a nikotinfüggőség
Szakemberek szerint a fiatalok körében úgy terjed egyre inkább a nikotinfüggőség, hogy az érintettek nincsenek teljesen tudatában a dohányzás káros következményeinek. Ennek ellenére háromból két fiatal úgy nyilatkozott, hogy megpróbált már leszokni a cigarettáról, ám ez nem sikerült A belga közvéleményt szinte sokkoló adatok a Rodin alapítvány szerint azt mutatják, hogy csődöt mondott a belga kormány dohányzásellenes kampánya. Rudy Demotte egészségügyi miniszter intézkedései teljesen hatástalanok, pedig nem csupán propagandafogásokról van szó, hanem adminisztratív lépések is történtek, például megtiltották a cigaretta árusítását 16 évesnél fiatalabbak számára. A Rodin alapítvány szerint jobban előtérbe kellene helyezni a szülők prevenciós szerepét, s elsősorban őket megszólítani a kampányokban. Fontos lenne továbbá az ország szegényebb vidékein fokozni a dohányzás elleni küzdelmet.