Az ivás és a depresszió közötti kapcsolat erősebb a nőknél, mint a férfiaknál - állítja egy frissen megjelent tanulmány. Az amerikai és kanadai kutatók hatezer férfit és nyolcezer nőt kérdeztek meg alkoholfogyasztási szokásaikról és depressziójuk történetéről.
Azok a nők, akik rendszeresen isznak, gyakrabban szenvednek klinikai depressziótól, mint hasonszőrű férfitársaik. A mértéktartó ivás viszont nem növelte semmilyen betegség kialakulásának kockázatát - írja a Clinical and Experimental Research.
A kanadai Centre for Addiction and Mental Health és az Észak Dakotai Egyetem kutatói a vizsgálat során kikérdezték alanyaikat alkoholfogyasztásuk mértékéről egy évre visszamenőleg, beleértve az ivás gyakoriságát és mennyiségét, illetve azt, hogy voltak-e erősebb italozós periódusaik. A depressziót meglétét pedig az alapján határozták meg, hogy az illető rendelkezik-e a klinikai depresszió ismertetőjegyeivel, vagy depressziós érzésekről számol-e be.
Mi volt előbb, a depresszió vagy az ivás?
A rendszeresen italozó férfiak és nők között az egyetlen különbség a klinikai depresszió gyakoriságában volt kimutatható. A kutatók az eredményt azzal magyarázzák, hogy a nők az italt jóval inkább a problémáktól való szabadulás eszközének tekintik, mint a férfiak.
Sharon Wilsnack, az Észak Dakotai Egyetem professzora szerint az eredmény inkább arra utal, hogy a nők az alkoholt depressziójuk ellensúlyozására használják, mint arra, hogy a krónikus alkoholizmus depresszióssá teszi őket.
Az ördögi kör azonban kezdődhet az ivással is, így még további kutatómunkára van szükség annak kiderítésére, hogy az ivás vezet-e depresszióhoz, vagy a depresszió az iváshoz, vagy ez a kapcsolat valami mással magyarázható.