Claudia Cardinale rekedtes hangja pályája kezdetén még cikinek számított, ma már divatos. Az elfogadás hátterében az is állhat, hogy az elmúlt ötven évben a nők hangja jelentősen mélyült.

Egy angol tanulmány szerint az elmúlt ötven év alatt a nők hangja jelentősen mélyült. Szakértők kiszámították, hogy 1945-höz viszonyítva 1993-ban már 23 decibelt ért el a különbség.

Egyenjogúság a hangszálaknak

A miértre két lehetséges magyarázatot adnak. A hang mélysége függ a fizikai felépítéstől és mivel a nők "férfiasodnak", a folyamatot a hang is követi. Lehetséges azonban az is, hogy a férfiak által uralt társadalomban a nők megpróbálják utánozni az "erősebb nem" hangját, hogy jobban figyelembe vegyék őket. Mélyebb hanggal állítólag könnyebb karriert csinálni, a "hangocska", amely más körülmények között kedves lehet, a munkában nem előny. A Channel 4 egyik vezetője például kijelentette, hogy csipogó hanggal - hacsak nem különösen szép az illető hölgy - senki sem kapna teret a televízióban.

Szexi lett, ami ciki volt

Margaret Thatcher egykori brit miniszterelnök annak idején logopédushoz járt, hogy ki tudja iktatni beszédéből azokat a fejhangokat, amelyek visszatetszést keltettek hallgatóiban. A Corriere della Sera című olasz napilap emlékeztet arra, hogy pályája kezdetén nem aratott sikert Claudia Cardinale rekedtes, mély hangja. A rendezők ezért szinkronizálták őt, még A párducban is más szólalt meg helyette. Federico Fellini adta vissza a saját hangját a Nyolc és félben. Pedig korábban az olyan filmbálványoknak, mint Greta Garbónak vagy Marlene Dietrichnek, éppen fátyolos altjuk volt egyik nagy vonzerejük, és Cardinale több kortársa, Jeanne Moreau-tól Monica Vittig szintén nem cérnahangjáról nevezetes. De az idők változnak, CC mély hangját most már sokan irigylik, vagy legalábbis utánozni próbálják.