A szilikon betétek széles körű alkalmazását hagyta jóvá az illetékes szerv mintegy 14 év után az USA-ban. Két óriáscég, a Mentor Corp. és az Allergan Inc. kapott engedélyt szilikonimplantátumok forgalmazására az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerhatóságtól (FDA), azzal a feltétellel, hogy 40 ezer nőnél tíz éven át vizsgálja a kockázatokat.
A szilikonbetéteket a legtöbb amerikai nő számára 1992-ben betiltották, mivel a több panasz is érkezett, hogy a mellnagyobbító szivárog, és súlyos panaszokat okoz. (Attól kezdve egészen mostanáig csak sóoldatos betéteket lehetett alkalmazni, a szilikonos implantátumok csak kutatási célból, illetve a ráékból felépültek, és helyreállító műtétekhez lehetett beültetni, szépészeti célból nem.)
"Most már tudjuk, hogy miféle komplikációk fordulhatnak elő, és milyen arányban, és hogy az implantátummal rendelkező nőknek legalább egyszer kiegészítő mellműtétre is szükségük van" - mondta dr. Daniel Schultz, az FDA illetékese.
A szilikonos mellbetét az egyik legtöbbet vizsgált orvosi találmány. A független kutatások az elmúlt tíz évben nem hoztak felszínre olyan bizonyítékot, hogy a szilikon betét kóros szöveti elváltozást vagy rákot okozna - közölte az FDA. A gyártók műtét utáni vizsgálatai remélhetőleg a mellnagyobbítás minimális kockázatát fogják igazolni.
A Mentor eddig három éven át figyelte a mellműtött hölgyeket, az Allergan pedig négy éven át. A különféle panaszok ellenére - mellfájás, szövetkeményedés az implantátum körül, a mellbimbó érzékenységének csökkenése, betétszakadás - a hölgyek többsége arról számolt be, hogy örül a nagyobbításnak.
Az FDA mindenesetre arra figyelmeztet minden mellműtött hölgyet, hogy a szilikonbetét kirepedése nem mindig okoz panaszokat, ezért időről időre MRI-vizsgálatra van szükség.
A határozat ellenzői szerint azonban a komplikációk a legtöbb nő esetében valós veszélyt jelentenek, a műtét utáni kockázatokról pedig egyelőre nincsenek hivatalos adatok. Több demokrata politikus azzal vádolja az FDA-t, hogy "újfent figyelmen kívül hagyja a tudományos bizonyítékokat, hogy kedvezzen a vállalati érdekeknek".