Az időtlen szépség titka a női derék, állapítja meg egy amerikai tanulmány, amely szerint a derék kulturális különbségektől függetlenül a női vonzerő legfőbb alkotóeleme.
A kutatók a wissenschaft.de német tudományos portál szerint több évszázad kínai, indiai és brit irodalmát elemezték, és minden forrás egyértelműen szépnek nevezte a darázsderekat.
A texasi Austin egyetemének munkatársai, az úgynevezett evolúciós pszichológia képviselői úgy vélik, hogy az emberi gondolkodás és viselkedés magyarázható az emberek fejlődéstörténetével. Ezért a női szépség az egészség és a termékenység jegyeit viseli, amelyeknek általános érvényük van.
A kutatók a 16-18. század angol irodalmát vizsgálták át a női test leírását keresve, és eközben a derékra koncentráltak. Annak átmérője ugyanis az egyetlen olyan látható testrésze a nőnek, amely a modern orvosi tudás szerint is megbízhatóan közöl információkat egészségről és termékenységről.
Az elhízott, hájas has nemcsak a szív- és cukorbetegség szempontjából kockázati tényező, hanem a testsúlytól függetlenül is alacsony ösztrogén szintről tanúskodik.
A költők és írók három testrészt írtak le szépnek, a kebleket, a combokat és a derekat. A kebleknél inkább a formára és nem a méretre koncentráltak a művekben, ugyanakkor a költők kizárólag a karcsú derekat értékelték nagyra.
Gyakran dicsérték a telt hölgyeket is, de sehol nem méltatták a vastag derekat. A tudósok elemezték az első századból származó indiai és kínai irodalmat is, amelyben a kulturális különbségek ellenére a női vonzerő leírásánál szintén a keskeny csípőt tartják szépnek - olvasható a wissenschaft.de német online lapon.