Húsz év felett már igen kellemetlen lehet a szülőknél lakni - gondolhatná az ember, egy friss felmérés szerint azonban a mai huszonévesek többsége semmi kivetnivalót nem talál ebben.

A 20-30 év közötti fiatalok 53 százaléka szerint "teljesen rendben van", ha egy huszonéves még mindig a szüleivel lakik - áll az ACNielsen piackutató intézet pénteken megjelent legújabb felmérésében, amelynek keretében 41 országban összesen 22 ezer fiatalt kérdeztek meg.

A kutatás szerint leginkább Nagy-Britanniában elfogadott, hogy a családi fészekben lakoznak a harminc felé járó gyerekek: a megkérdezettek 64 százaléka nem tartja ezt problémának. Olaszországban - ahol hagyományosan egészen a házasságig, vagy még tovább a "Hotel Mama" a fiatalok lakhelye - 55 százalékos ennek az életformának a támogatottsága, és kiemelkedően magas, 50 százalékos az Egyesült Államokban is az egyetértők aránya.

Az ACNielsen osztrák leányvállalatának vezetője, Martin Prantl szerint a jelenség könnyen megmagyarázható: "Egyszerűen arról van szó, hogy túl magasak az ingatlanárak, és az albérlet is túl drága ahhoz, hogy a fiatalok külön költözzenek."

A híresen magas színvonalú szociális rendszert működtető Skandináv államokban egészen más a helyzet: Norvégiában például a huszonévesek csupán 17 százaléka lakna otthon szívesen, de Franciaországban (21 százalék), Svájcban (23 százalék), Dániában (25 százalék), és Finnországban (26 százalék) is hasonló a helyzet.

Prantl szerint a szociális rendszer fejlettségén kívül más tényezők is magyarázzák a különbséget: "A munkaerőpiac szerkezete is fontos, így például az olasz diákok nagyon nehezen találnak időszakos munkát, amiből fedezni tudnák az albérletet. Ezen kívül az oktatási rendszer hatása sem elhanyagolható, hiszen ahol tandíjat kell fizetni, ott lakásra többnyire alig-alig marad. Ennek következtében a fiatalok sokkal később repülnek ki a családi fészekből, mint ahogy azt ők - és persze a szülők - szeretnék."