Kína legnagyobb internetes sztárjainak egyike egy alacsony, köpcös fiatalember. Csien Csi-csun a neve, több mint száz kilót nyom, 19 éves, Sanghajból származik és az egész országban úgy ismerik, mint "hsziao pang", azaz "kis kövér".

Az akarata ellenére hírnevessé vált tini népszerűsége megfelel a korszellemnek. A mindig is karcsúnak tartott kínaiaknak hozzá kell szokniuk testes honfitársaik látványához. Az Új-Kína hírügynökség szerint 60 millió kínai túlsúlyos. A szám nagyjából megegyezik Franciaország egész lakosságának a számával.

Főleg a férfiak túlsúlyosak. Három felnőtt kínaiból egy túlsúlyos, a 20 és 59 év közötti férfiak 9,3 százaléka nagyon túlsúlyos, elhízott. A 40 és 59 év közötti férfiak 11,7 százaléka kórosan kövér.

Ezeket a számadatokat tavaly a kínai sporthatóság közölte, miután előzőleg megvizsgált 245 ezer embert.

A gazdag nyugati országok lakosságával összehasonlítva persze a kínaiak többsége továbbra is viszonylag sovány. Az Egyesült Államokban már a népesség kétharmada "zömöknek" számít. A Mennyei Birodalomban azonban a változás riasztóan gyors. A China Daily című lap szerint 2000 óta 22 százalékkal nőtt a túlsúlyosak száma a 20 és 59 év közötti kínaiak körében.

Az ok az új keletű jólét nyomán megváltozott életmódban keresendő. A kövér kínaiak a fejlett keleti part városaiban élnek, ahol gyökeresen megváltoztak a szokások az elmúlt húsz esztendőben.

Rizs és kínai káposzta helyett egyre nagyobb számban szerepelnek húsételek az étlapokon. Mind több kínai fogyaszt nagyobb mennyiségben zsiradékot és gyorséttermi ételeket, viszont kevesebb zöldséget. Emellett alig mozognak. A kínai városlakók autón közlekednek, liften mennek fel az emeletre és alig végeznek fizikai munkát.

A terjedő elhízásnak kellemetlen következményei lehetnek. Szédületes gyorsasággal növekszik a cukorbetegek száma. Négy évvel ezelőtt 23,8 millió cukorbeteg élt a Kínai Népköztársaságban és 2025-re számuk megduplázódhat. Egyre több kínainak magas a vérnyomása, 2005-ben 160 millió volt a számuk. A kínai civilizációban azonban a kerekded testet az egészséggel és a jóléttel hozzák összefüggésbe,s ezért nem néznek ferde szemmel a kövér emberre.