Meglátogattuk a menstruáló nők számára épített Holdkunyhót, ahol a klitorisz sablonok között megtudtuk, van, aki szeret menstruálni, és hogy az erő nem a jedikkel, hanem a menstruáló nőkkel van. Cikkünkben megismerheti a havi vérzés örömeit, és legalább ötvenszer elolvashatja a menstruáció szót.

A héten kerül megrendezésre az Aranytíz Művelődési Központban a Születés hete, melynek keretében különböző rendezvények várják a már szült, vagy szülni vágyó nőket. A rendezvény egyik legérdekesebb helyszíne a Holdkunyhó, melyet a nők menstruációjának ünneplése céljából állítottak fel a szervezők.

Vérpiros meditáció

Tekintse meg képeinket!
A csupa vérszínűbe öntött Holdkunyhóba kizárólag menstruáló nők léphetnek és tekinthetnek be, meditáció és vérzésük ünneplése céljából. A kerek, jurtaszerű építményt így én sem szemlélhettem meg volna közelebbről, erre azonban senki nem jött volna rá, ha nem árulom el, ellenőrzés ugyanis nincs. Mindenkinek a saját lelkiismeretére van bízva, valóban menstruál-e.

A szervezők szerint a kunyhó elsődleges célja, hogy a menstruáló nők végre, életükben először privilegizált helyzetben érezhessék magukat, mert van egy olyan hely, amelyre csak vérzőn léphetnek be - ezzel ellensúlyozva a fájó kamaszkori balatoni emlékeket. A további cél, hogy a kunyhóban a tűzpirosba és szitárzenébe belemerülve kirajzolják magukból - és a felszólítás szerint méhükből - mindazt, ami lelküket nyomja. A kunyhóban klitoriszsablonokat találunk, (különböző fajtákat) melyek célja, hogy beindítsa a menstruáló nők fantáziáját, és kunyhóban tornyosuló filctollak segítségével kirajzolják magukból menstruációval kapcsolatos gondolataikat.

Az erő veled megy

Hoppál Bori, a Holdkunyhó egyik ötletgazdája szerint a világ számos kultúrájában szokás volt, hogy a menstruáló nők meditatív céllal visszavonultak, hogy ilyenkor ne az élet mindennapi apró dolgaival foglalkozzanak, hanem spirituálisabb célok felé fordítsák a figyelmüket. A kunyhó ötlete számára konkrétan az észak-amerikai indiánoktól jött, akik már jóval ezelőtt is sokkal természetesebben viszonyultak a menstruációhoz, mint mi. Úgy gondolták, amikor egy lány elkezd menstruálni, eljön hozzá az erő, amikor menstruál, vele van az erő, öreg korában pedig, amikor menstruációja elhagyja, ő maga válik az erővé.

Hoppál Bori elmondta, legfőbb cél, hogy a nők ne "nehéznek" éljék meg ezeket a napokat, hanem örömtelinek. Szerinte társadalmi paradoxon, hogy a nők szégyellik, takargatják a menstruációt, ugyanakkor ha a nő már nem menstruál az ugyanúgy szégyen és krízis, hiszen az azt jelenti, már nem termékeny. "Meggyőződésem, hogy azért szenvedünk, mert nem viszonyulunk természetesen a menstruációhoz, ez egy gyönyörű történés, ami azt jelenti, egészségesen működik a testünk. A menstruációval járó fizikai fájdalom sokszor arra utal, hogy lelkileg nem vagyunk rendben" - mondta el kérdésünkre Hoppál Bori, aki 8-10 éve kezdett rájönni, hogy lehet másképp menstruálni. Szerinte már az is nagy lépés, ha egyszerűen nem utáljuk ezt a jelenséget, hiszen ezáltal is csökkenthet a fájdalom.

Szeretek menstruálni

Klikk a képre!
A Holdkunyhót tavaly építették fel először, és akkor nagy népszerűségnek örvendett. Most, mivel még a rendezvény elején járunk, kevés üzenet található a piros falakon, ám ezek mind nagy lelkesedésről árulkodnak. Van, aki büszkén rajzolta meg saját vagináját, mások menstruációhoz való viszonyukról vallanak. Volt, aki leírta, ő kifejezetten szeret menstruálni, vérzését barátnőnek tartja, és amikor valami öröm éri, azonnal menstruálni kezd (különösen ha fájdalommentes szülést néz). Volt olyan is, aki csak kiszínezte a klitoriszsablonokat, ám saját bevallása szerint már attól is sokkal jobban érezte magát.

A kunyhó bejárata diszkréten a fal felé van fordítva, így illetéktelenek nem láthatnak be, akik pedig éppen nem menstruálnak, Lehoczky Kritsztina piros-narancs festményeit tekinthetik meg, melyeknek fő motívuma a nővé érés folyamata. Ezek között is elég sok a klitorisz, amelyeket ottjártunkkor éppen a négyhónapos Antal tanulmányozott. A Holdkunyhóba május 29-ig bújhatnak be az éppen menstruálók, akik a meditáció után a többi programba, például a mellbeszélgetésekbe is bekapcsolódhatnak.

Tízezer betét
Egy nő élete során kb. 450-480 alkalommal menstruál, ez nagyjából 2400 nap, ami az átlagéletkor 10 százaléka. Egy alkalommal hat evőkanálnak megfelelő vért veszít, ez egész életében 40 litert tesz ki, amit több mint tízezer tamponnal vagy betéttel itat fel.