"Nem fájt, olyan, mint a szúnyogcsípés: kis tűvel adják be, kevés folyadékot és csak rövid ideig tart" - mondta érdeklődésünkre Galambos Dorina a megszűnésre ítélt Schöpf-Merei Ágost Kórház és Anyavédelmi Központ oltóközpontjában nem sokkal azután, hogy húgával együtt megkapta a HPV elleni védőoltást, melynek következtében kicsit rosszul lett. Testvére, a 22 éves Adriána egyetértően bólintott, és hozzátette, hogy nála kimutatták humán papillóma vírusfertőzést, de jelenleg gyógyultnak tekinthető. A további bajok megelőzése végett most kifejezetten örül, hogy túl van a védőoltás-sorozat első fordulóján.
Méhnyakrák és szemölcsök ellen véd
|
Szőnyi György, aki a Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság titkára, és aki a lányoknak beadta az oltást, a Velvetnek elmondta, olyanoknak is érdemes beoltatniuk magukat, akiknek a szervezete már találkozott a vírussal. Az orvos szerint a vakcina nemcsak az olyan fiatal lányok esetében hatásos, akiknek a szervezete még nem találkozott a vírussal, hanem a gyógyult szervezetet is védi, de csak azután, hogy a vírus hatására módosult hámsejteket eltávolították a méhnyakról.
Nagyon fontos ugyanakkor, hogy a vakcina a méhnyakrák megelőzését szolgálja. A humán papillóma vírus hatására már kifejlődött betegség kezelésére nem alkalmas, és nem helyettesítheti az évenkénti nőgyógyászati vizsgálatot sem. Bónuszként a HPV elleni vakcina a nemi szerveken előforduló szemölcsök ellen is véd.
De mi is az a HPV?
A HPV egy olyan vírus, mely az úgynevezett laphámszövetbe bejutva sokszorozza meg magát, majd a sejt pusztulását követően képes onnan kijutni és további sejteket megbetegíteni. Amennyiben ez a laphám a méhnyakat borítja, a vírus rendellenes sejteket hoz létre, melyek szaporodása rákmegelőző állapotot, később - megfelelő kezelés hiányában - méhnyakrákot okozhat. Itthon a méhnyakrákban elhunytak aránya háromszor magasabb, mint az uniós átlag.
|
A legveszélyeztetettebbek a 26 év alatti nők. Magyarországon állítólag minden negyedik nő szervezetében megfordult már ez a vírus, és az aktív szexuális életet élők becslések szerint már az első 2-3 évben megfertőződnek vele.
Nincs OEP támogatás
Jelenleg az oltást egyelőre nem támogatja az OEP, ennélfogva a korábbi tervekkel ellentétben nem lesz kötelező a kiskorú lakosság körében. Szőnyi doktor, illetve a Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság reményei szerint azonban ez a helyzet változni fog, de nem valószínű, hogy még idén - véli Szőnyi doktor.
Hol és mennyiért?
Ha valaki úgy dönt, hogy szeretne oltást, két módon tehet rá szert. Egyik megoldás, hogy felkeresi háziorvosát, gyerekorvosát vagy nőgyógyászát és írat vele egy receptet. Ezután a jogosult nőgyógyászok egyike adhatja be neki a vakcinát. Ezt a lépést ki lehet kerülni azzal, ha a páciens egyenesen besétál az egyelőre kevés, de egyre növekvő számú oltóközpontok egyikébe, mint amilyen a Bakáts téri, ahol recept nélkül megkaphatja a védőszert.
Az oltás tehát önköltséges, a három részletből álló sorozatért darabonként közel 30 ezer forintot kell fizetni. Az első és a második között két hónapnak, az első és a harmadik között fél évnek kell eltelnie.
A szer európai uniós törzskönyvezésére 2006 őszén került sor, Magyarországon 2006 decembere óta kapható.
|