Szolidaritási tüntetést rendezett a Habeas Corpus Munkacsoport (HCM) az újonnan megválasztott lengyel kormány nőket és szexuális kisebbségeket sújtó intézkedései ellen. A rendezvényt pénteken este Budapesten, a Lengyel Nagykövetség épülete előtt tartották, a tüntetők fáklyákat égettek és gyertyákat gyújtottak.
Homofób kormány
"Megengedhetetlennek tartjuk, hogy Lengyelországban a gyülekezési jogot, a szexuális és reprodukciós önrendelkezési jogot és más alapvető szabadságjogokat korlátozó állami intézkedések történjenek" - áll a szervezet állásfoglalásában. November 20-án Poznanban a tiltás ellenére megtartották a "toleranciamenetet" a homoszexuális, feminista és zöld szervezetek felhívására. A felvonulás erőszakosan ért véget, a lengyel rendőrség több tucat tüntetőt őrizetbe vett. Az új kormány több, a nők és a melegek emberi jogait korlátozó intézkedést hozott a tüntetők szerint, például megszüntette a Nők és Férfiak Esélyegyenlőségéért Felelős Kormányhivatalt, valamint további megszorításokat szorgalmaz a közismerten szigorú abortusztörvényben. A kormánypárti politikusok emellett nyíltan homofób nyilvános kijelentéseket tettek.
Tüntetések kontinens-szerte
Európa több városában demonstráltak civil szervezetek a lengyelországi események ellen. A budapesti rendezvény abban különbözött a többitől, hogy itt a melegek és a nők jogait védő szervezetek együtt nyilvánítottak véleményt az emberi jogok védelmében és a férfi erőszak megakadályozása érdekében, mondta el az Indexnek Spronz Júlia, a HCM igazgatója. Reményei szerint a közös szolidaritási tüntetéssel fel tudják hívni az emberek és a sajtó figyelmét is.
Diszkrimináció
Rohonyi Péter az Amnesty International képviseletében aggodalmát fejezte ki, hogy Lengyelországban megszüntették a férfiak és nők egyenlőségéért felelős kormányhivatalt, amelynek hatásköre kiterjedt a szexuális kisebbségekkel való egyenlő bánásmód támogatása is. Az Amnesty szerint ezzel Lengyelország lett az egyetlen olyan EU-tagország, ahol az egyenlő jogoknak nincs biztosa, megkérdőjelezve, hogy a kormány valóban alkalmazni akarja-e az EU a diszkrimináció-ellenes jogrendjét.
A Lengyel Nagykövetség képviseletében a HCM megkeresése ellenére sem jelent meg senki, így a civil szervezetek postai úton juttatják el nyílt levelüket a képviseletre. A HCM mellett a tiltakozást támogatta még a Háttér Társaság a Melegekért, a Labrisz Leszbikus Egyesült és a Humanista Mozgalom.