"Nem hiszek abban, hogy tényleg szerelem az, ami kialakulhat két ember közt, akik soha nem találkoztak még. Egymás megismerésének aha-élménye adhat ilyen illúzióit, de valójában - és szerintem ez nemcsak az én véleményem - látnom kell az arcát, az alakját, a mozdulatait, és ismernem kell a hangját, hogy kialakuljon a testi vonzalom" - mondta Klára, akit elsősorban nem frázisok ismétlésére kértünk; a harmincas eladó egyike azoknak, akik soha nem találtak maguknak megfelelő partnert az interneten keresztül.
Kávé édesítővel
"A netszerelem olyan, mint a kávé édesítővel" - lendült bele Klára. A hazai online és offline szakirodalom ennek ellenére tele van a sikertörténetekkel. A legújabbak közt felfigyeltünk a Szerelem első klikkre című könyvre. A szerzője, Weninger Ágnes két hónapos emaillevelezését dokumentálta, amelyet a szintén negyvenes görög Dimitrivel folytatott, miután egy nemzetközi párkereső oldalon egymásra találtak, egymásba szerettek, és épp a házasságukat tervezik. "Egy reménykeltő történet arról, hogyan működik a sors csodája az internet segítségével" - olvasható a gyűjtemény előszavában.
Akik reménykedni szeretnének, vagy megunták a romantikus füzetek fiktív cselekményeit, az interneten is találnak rengeteg valós történet, kapcsolatok bemutatására létrehozott blogot rekvizítumokkal (japán turistás beállításból felvett nyaralási fotók, például az érintettek egymást átkarolva állnak a szökőkút előtt, stúdióban készült esküvői képek, szkennelt ultrahangos felvételek a születendő gyerekről, stb.), arról viszont kevesebbet írnak, hogyan viselkednek a felhasználók a társkereső oldalakon.
Ellenszemélyiség
"Két személyiséggel regisztráltam. Az egyik a saját adataimat és jellemzőimet tartalmazza, a másik pedig a valós külsőm és személyiségem ellenkezője. Tudni szerettem volna ugyanis, melyikre buknak jobban. Egy vonás van, amiben mindkét énem megegyezik: hogy nem fekszem le senkivel elsőre" - jelentette ki Katalin, akit gyerekes játékáról kérdeztünk. Elmondta, valójában mind a két személyisége vonzza a regisztráltakat, és ha másra nem is, arra jó volt, hogy kiderüljön, az érdeklődését azok a fiúk keltik fel, akik a valódi külsejét kedvelik. Ezt az eredményt vártuk egyébként, mert ahhoz, hogy valaki meg tudja tervezni a személyisége ellentétjét, a valódit kritikusan, de legalábbis reálisan kell látnia.
Ezen a szálon elindulva Kellner Dénest, a Lovebox társkereső portál tulajdonosát a női felhasználók szokásairól kérdeztük. A szakembert nem lepte meg a kettős regisztráció, és elmondta, ez a játék valóban inkább a nőkre jellemző. "Mint a romantikus regényekben az álarcosbál, ezt a szerepjátékot legtöbben arra használják, hogy teszteljék a partnerük hűségét" - mondta. "Az internetes társkeresés szinte tökéletesen követi az élő ismerkedés és párkapcsolatok rituáléját" - tette hozzá. Az alapvető különbségek közt az egyik hogy a nemek valós arányához képest a neten kétszer annyi férfi keres partnert, mint nő.
Profi fotók, és visszajelzés
A másik különbség pedig a már említett trükközés a személyes adatokkal. "A fotókkal is sokan csalnak, éppen emiatt kialakult egyfajta bizalmatlanság a férfiakban. Sok nő direkt a regisztrálása előtt készíttet magáról profi fotót, amelyen úgy néz ki, mint egy reklámban. Ezután persze megkapja a kérdéseket, hogy valóban ő van-e a fotón. Ha háttérben a konyhabútorral, smink nélkül jelenik meg a nő a honlapon, azt hajlamosabbak elhinni" - mondta Kellner Dénes, aki szerint a társkeresők szolgáltatásait a 20-40 éves korosztály szokta leginkább igénybe venni.
"Ha valaki komolyan párt szeretne találni magának, akkor nem pocsékolja az idejét ilyenekkel. Igaz, a fotós trükköt egyszer én is alkalmaztam, mert egy kemény szakítás után vissza akartam szerezni az önbecsülésem, és megnyugtattak a pozitív visszajelzések. Az volt az első alkalom, hogy felmentem egy társkereső oldalra. Amikor néhány hónappal később ötletszerűen visszanéztem, megtaláltam Zolit, akivel két éve együtt vagyunk" - mondta Zsófi, aki egyébként babysitter.
A Lovebox tulajdonosa és fejlesztője szerint a női felhasználók egyik legfőbb igénye a visszajelzés. A bemutatkozás után a többi regisztrálttól kaphatnak értékelést, amelynek legkorszerűbb módja a pontozás. "Ezt elnevezték statinak, és a bemutatkozásuk után nagyon várják. A cél, hogy minél többet és minél jobbakat kapjanak" - mondta a szakember. "Azt mondják, mindig a nő választ. Ezt azzal egészíteném ki, hogy választ azok közül, akik előzőleg kiválasztották" - tette hozzá, és egyetértünk is, meg nem is.
Korod? Lax? Lakás? Autó?
"Az igazi játék ezután jön. Meg kell tartani a srác figyelmét. Az első magánlevelek egészen esetlenek, sokat nevetek. De ahogy jobban megismerek valakit, megfigyelem, sokkal jobban képes vagyok megnyílni, mint élő helyzetben. Vicces, hogy amikor először találkoztam a Randivonalról Péterrel egy több hetes levelezés után, rengeteget tudtam már róla, mégsem mertem közvetlenül viselkedni, és ő sem. A randin mindent elölről kezdtünk, és idővel eljutottunk oda, ahol már virtuálisan tartottunk"- mondta Réka, akinek ez az egy hosszú kapcsolata jött létre az interneten keresztül.
"Sokan azonnal találkozni akarnak, hogy ha nem vagy az ő emberük, mielőbb folytathassák a castingot. Vagy pedig azért türelmetlenek, mert csak szexpartnert keresnek"- tette hozzá a huszonéves lány. Annamária az utóbbi koreográfiát ismeri jobban, és azt tapasztalta, sokan visszakoznak, és eltűnnek, ha komolyabbra fordul az ismerkedés. Igaz ez a nőkre is. "Ha választanom kell, inkább a chatet választom, nem a levelezést, mert az előbbinél élőbb a beszélgetés, és azonnal lehet reagálni" - mondta Annamária. "Meguntam a középszerű chates kérdéseket. Korod? Lax? És aztán a "van lakásod, van kocsid?", és a többi. Az ismerkedésnek ezt a módját a rámenős pasik választják" - számolt be tapasztalatairól Bea, de vélhetően a rámenős nők is hasonlókat kérdeznek.
Csillagjegy és diplomaszűrő
Amikor az ellenoldalt szólaltattuk meg, néhányan elmondták, a több szűrő semmit sem változtatna a hozzáállásukon. "Egyszerűen bizalmatlan vagyok a társkeresőkkel, mert egyszer már megjártam. A fiú, akibe beleszerettem a neten, két lányt fűzött még rajtam kívül, és felváltva próbálgatott minket. Szörnyen megalázó volt, amikor megtudtam" - mondta Katalin, bár nem minden esetben meggyőző az érve, ilyesmi a 3D-s ismerkedés után is előfordulhat.
"Nincs időm társaságba járni, mert annyit dolgozom. Előfordult már, hogy megismerkedtem egy csomó emberrel a társkereső oldalon, aztán pedig soha nem találkoztam velük, mert nem volt időm rá. Pontosabban találkozni még lett volna időm, de féltem, nem lesz időm egy kapcsolatra" - mondta Gabriella. Kellner Dénes pedig még egy fontos részletre felhívta a figyelmet az online társkereséssel kapcsolatban: "Semmiképp nem időpocsékolás. Jóval több barátság szövődik a chaten, mint szerelem" - tette hozzá.