Egyre több kamaszkorú fiatal hagyja el Romániát, hogy külföldön próbáljon szerencsét. Többségük dolgozni szeretne, de sokan lopásra vagy prostitúcióra kényszerülnek, hogy élni tudjanak - állítja a Gyermekért, Közösségért és Családért román alapítvány tanulmánya. A kiskorúak párizsi bírósága elé kerülők egynegyede román állampolgár.
Törvényesen tehetik
A francia bíróság elé kerülő román kiskorúak 40 százaléka Románia északi részéből, Máramaros vidékéről származik. Az UNICEF támogatásával készített tanulmány során az érintett országrész öt helységében összesen ötszáz személyt kérdeztek meg. A tanulmányból kiderül, hogy a gyermekek törvényesen távoznak az országból, leggyakrabban Franciaországba, Spanyolországba vagy Olaszországba mennek dolgozni. Sokuk előbb-utóbb koldulni kénytelen, lop vagy prostitúciót vállal a megélhetésért.
A vizsgált romániai térségben a 14 éves gyermek már felnőttnek számít, pénzt várnak el tőle még akkor is, ha ez azzal jár, hogy el kell engedni őt otthonról, sőt, külföldre kell küldeni. A gyermekek kiutazása nem bonyolult: a román törvények szerint a 14 éves állampolgárnak már saját útlevele lehet, és a szülők közjegyzői nyilatkozata szabad utat biztosít az országhatárnál. Bár a szabályok a kiskorúak esetében felnőtt kíséretet írnak elő határátlépéskor, ez a kísérő gyakran egy szomszéd, aki visszatér, miután a gyermek túljutott a határon.
Otthon is maradhat cselédnek
Újabban az is gyakori, hogy a szülők vállalnak külföldön munkát, s 12-13 éves gyermekeikre bízzák az otthoni nehéz fizikai munkát és a kisebb testvérek ellátását. Ilyen körülmények között az iskolaelhagyás megszokott jelenségnek számít a térségben. A tanulmány szerint a tanárok még csak meg sem próbálják fékezni a folyamat terjedését.
A szociológiai kutatómunka az euractiv.ro híradása szerint nem volt könnyű, ugyanis vidéken a hallgatás törvénye tökéletesen működik. Az idegenekkel és hatóságokkal szemben megnyilvánuló bizalmatlanság szinte szabálynak számít.