„Kincskereső játék indul, és amit keresünk, az egészség”- foglalta össze Dr. Bretz Károly, a Semmelweis Egyetem orvosa annak az orvostechnikai eszköznek a bemutatásán, amely biológiai visszacsatolás útján személyreszabott légzésterápiát kínál. A készülék a felhasználó légzésritmusát elemzi, majd ritmikus zenei tónusok segítségével mélyíti a légzést, csökkenti a légzésszámot, ezáltal nyugtat.
Hangtál és szívhang
A gép bemutató sajtótájékoztatóját a Vörös Oroszlán Teaházban rendezték. Mialatt a szervezők az újságírók stressz-szintjének mérését kezdeményezték, az egyik sarokban Molnár Ágnes Csendfürdő című zenedarabja szólt nyugtató céllal. Ehhez a performanszhoz mindössze néhány fémedény – tibeti hangtál - szükséges, amelyeket a hölgy a szőnyegen lótuszülésben kongat.
A stressz-szint mérését pedig egy mobiltelefon-nagyságú, EKG-bázisú szerkezettel végezték, amelyet két percen keresztül a dekoltázson tartanak, majd a gép a légzésszám elemzését követően a kijelzőn megjeleníti a stressz-szint értékét. „Itt a százas skálát vesszük alapul: ha a szint 35 százalék alatt van, akkor normális” – mondta Dr. Bretz Károly. Riporterünk értéke rendkívül alacsony, 17 százalékos volt, fotósunk stressz-szintje pedig alig érte el a 9 százalékot, de ő a mérést végző munkatárs csodálkozó tekintetét látva megjegyezte, néha elfelejt levegőt venni.
Meditáció és egy hónapos töltekezés
|
A szerkezet a keleti filozófiák meditációs technikáját vette alapul, és a mindennapi stressz kezelésére az egyenletes, lassú légzést, ezáltal a szív ritmusának csökkentését igyekszik elérni. Mielőtt azonban a gépet megismertük volna, Dr. Szalay Katalin neurológus a stresszről beszélt. Hálátlan feladat lehet instant előadást tartani egy terjedelmes témáról, leginkább a felszínes tájékoztatásra lehet hagyatkozni.
„A stressz mai értelmezése: a szervezetünket érő kellemetlen ingerek” – mondta a doktornő, megkülönböztetve a pozitív és negatív stresszt, miután az egész jelenséget az információs társadalomba helyezte el. „Emellett az életvitel mellett, ami napjainkra jellemző, az lenne az ideális, ha nyaranta 3-4 hetet töltenénk pihenéssel, amelynek során a környezetváltozásról is gondoskodnánk, hogy a mindennapi ingerektől eltérőeket kapjunk. Telente is javasolt legalább egy hetes aktív pihenés a hegyekben” – vázolta Dr. Szalay Katalin.
Más módszerek
Szerintünk is ez volna az ideális, de erre legtöbbünknek nincs módja, úgyhogy inkább a klasszikus stresszkezelési módoknak néztünk utána random jelleggel az interneten. A legtöbb, szakemberként feltüntetett szerző az autogén tréninget, a relaxációt javasolja, amelyik a stressz tüneteit – kedvetlenség, gyomorgörcs, magas vérnyomás, táplálkozási zavarok, stb – csökkenti, és az ígéret szerint hosszabb távon energikusabbá, kiegyensúlyozottabbá tesz.
Más módszerek nemcsak közvetlenül a stresszre koncentrálnak, hanem a konfliktuskezelés módjait is igyekeznek megmutatni, hogy könnyebben tudjuk kezelni a kellemetlen helyzeteket. Ismét más módszerek a magabiztosság erősítésére és az önérvényesítésre helyezik a hangsúlyt. Dr. Szalay az aromaterápiát, és a mosoly-, valamint a nevetésterápiát is megemlítette.
Nyugtató rafting és érdemjegy
A neurológus szerint azonban a legfontosabb, hogy a stresszt a személyiségünknek megfelelő módon kezeljük: mint elmondta, vannak karakterek, akik extrém sportolás közben nyugszanak meg, és egy hagyományos relaxáxiós program untatja, vagy idegesíti őket. Dr. Bretz Károly előadása sokkal inkább a szakmai információkra alapozott - némi kitekintéssel a biokibernetikára -, de itt inkább a kísérleteit említjük.
„Megmértem a tanítványaim stressz-szintjét vizsga előtt. Legtöbbjüké a normál tartományon belül volt, jó idegzetű fiatalok. A közvetlenül a vizsga után mért szint nem tért el szignifikánsan a vizsga előttitől, de miután a jegyeket kihirdettük, fél órán belül visszatért a normális stressz értékhez”- mondta Dr Bretz, aki többek közt a Testnevelési Egyetemen tanít, és a stressz-értékeket a szívről készült kardiotérképen szemléltette.
Bárányokat számlálunk
A bemutató után a teaház szeparéjába invitáltak a szervezők, hogy a Resperate gépét a sajtó munkatársai is a nyugodt körülmények közt próbálhassák ki. A géphez egy légzésérzékelő szenzor tartozik, amelyet a szív fölé csatolnak, és a gép fő tartozéka, a számítógépes egység ennek megfelelően az adott személyre szabott légzésritmust indukálja úgy, hogy a légzésünket a fülhallgatón keresztül hallott dallamhoz kell igazítsuk.
„Majd meglátja, egy tíz perces használat után egész nap figyelni fog a légzésére, és nyugodt lesz” – jósolta a gép működését bemutató munkatárs. Az ellazuláshoz azonban – csak úgy, mint a kilencvenes évek relax kazettáinak kultusza idején – csönd és erős koncentráció szükséges, hogy ne a napi teendőket listázzuk fejben, hanem a légzésünket számoljuk csak úgy, mint a gyerekkorban ismerős bárányszámlálás módszerében. Az egész napos nyugalom azonban a nap további zaklatottsága miatt maradt el.