Magyarországon is felbukkant a tuberkolózis gyógyíthatatlan változata, amely ellenáll minden gyógyszernek. Vagyis halálos kimenetleű lehet. Eddig hárman kapták el a titokzatos betegséget, őket elkülönítették, s még az ápolók is csak maszkban léphetnek be hozzájuk.
A rezisztens, vagyis az ismert gyógyszereket körberöhögő baktérium világszerte terjed, s már mi is tarthatunk a halálos járványtól. Mivel nem mindig okoz tüneteket, a fertőzöttek akár együtt utazhatnak velünk a villamoson, metrón. A halálos tbc cseppfertőzéssel terjed, mint az influenza, így akár egy tüsszentéssel is el lehet kapni.
Kerüljük el nagy távolságban köhögő embertársainkat? Dehogy is!
Szexeljen nyugodtan tbc-s beteggel!
Bujdosó László, országos tisztifőorvos szerint semmi ok a pánikra. A kórokozó nem új, régóta ismeri az orvostudomány, és nem is olyan veszélyes, mint ahogy azt sokan gondolják. Valóban cseppfertőzéssel terjed, mégis, akár szexelhetünk is egy tbc-s beteggel. Sőt a bacilus ott lehet egy könyv lapjai között, annyira ellenálló, mégsem pusztultak ki a könyvbarátok.
Bujdosó legalábbis azt mondja, csak az kapja el, akinek különösen legyengült az immunrendszere, mert olyan körülmények között és olyan módon éli napjait. A HIV fertőzöttek és a leépült alkoholisták, hajléktalanok veszélyben lehetnek, de az átlagember aligha - nyugtat a tisztifőorvos.
Tuberkolózisos országimázs
Nem véletlenül szorult vissza a XXI. századra a korábban rettegett kór, az ugyanis a nyomor, a szegénység betegsége volt. Magyarországon annyi volt a tbc-s, hogy országimázsunkat semmibe véve Morbus Hungaricusnak hívták világszerte a halálos betegséget. Aztán ahogy változtak az életkörülmények, a tuberkolózisnak is leáldozott.
Vannak azért ma is betegek, évente körülbelül kétezren kapják el a kórt, amely fél éves kezeléssel és a gyógyszerek rendszeres szedésével gyógyítható. Bujdosó László azt mondja, a tbc-sek köztünk vannak, hiszen csak azokat utalják be kórházba, akiknél félő, hogy nem tartják be az orvosi előírásokat.
Közöttünk vannak
A tuberkolózisos együtt él a családjával, sőt, dolgozni jár vagy moziba. Mégsem kell kiutálni a munkahelyről a megfázás miatt köhögő kollégákat, hiszen ha fatális véletlen folytán mégis tuberkolózistól szenved, akkor sem leszünk tőle betegek. Ha meg mégis, van orvosság.
A rezisztens tuberkolózis baktériuma annyiban különbözik a hagyományostól, hogy nem érdekli a gyógyszer, vígan éldegél a szervezetben. De ez is csak kivételes esetben fertőz.
Aki mégis beszedte a kórokozót, az sem biztos, hogy megbetegszik, sőt hordozóvá sem válik feltétlenül. Gyakran ahogyan bekerült, ugyanúgy távozik a szervezetből a baktérium. Ha mégsem, akkor sem sorvad el tőle a beteg, a tbc-vel (még a gyógyíthatatlannal is) együtt lehet élni.
A bepánikoló hipochondereknek Bujdosó László azt tanácsolja, hogy éljenek egészségesen és szedjenek vitamint. De nem feltétlenül a tbc miatt, hanem amúgy is. És mindenki jobban teszi, ha elmegy az évenként tüdőszűrésre.
A hipochonder Csonka András nem aggódik
A hipochonder hírében álló Csonka Andrást sem rettentették meg a gyógyíthatatlan tuberkolózisról szóló hírek. Csonka, aki kis túlzással egy megfázás miatt is képes végrendelkezni és elbúcsúzni szeretteitől, azt mondja, ha komolyan venné a bulvársajtó híreit, nem tenné ki a lábát az utcára.
"Ijesztgettek itt mindenkit kergemarhakórral, A-típusos tüdőgyulladással, madárinfluenzával, mégsem lett egyikből sem világjárvány. Épp ezért nem foglalkoztat különösebben a tuberkolózis sem. Ha akkora baj lenne, az egészségügyi hatóságok már felhívást intéztek volna a lakossághoz" - vélte Csonka András.