A Liverpool-i Egyetem tudósai megfejtették, mi az émelygés valódi oka, ami a terhes nők nyolcvan százalékának reggelét megnehezíti. Megdőlt az eddigi tétel, miszerint az erős hormonális változások okolhatók a reggeli rosszullétért. Az émelygés valójában azért van, hogy a megakadályozza a nőket, hogy olyan élelmiszereket fogyasszanak, melyek árthatnának a hasukban lévő babának.
Legalábbis erre az eredményre jutottak 56 vonatkozó tanulmány kiértékelése után a Craig Robert körül lévő angol tudósok. A tanulmányok 21 országból származnak, értesült a BBC News.
Mi a helyzet a cukorral?
Ez a védelmi funkció magyarázza például, miért okoznak az egészséges gabonatermékek a legritkábban rosszullétet, míg a kismamák leginkább az alkohol, a zsír és a hús miatt émelyegnek. A kutatók feltételezik, hogy terhesség során a test már ősidők óta ellenérzéssel viseltetik olyan élelmiszerek iránt, melyek káros vagy mérgező anyagokat tartalmaznak. Így a kismamák nehezebben bírják a könnyebben romló húst, mint a magvakat vagy gabonákat. A cukor és zsír iránt tanúsított szintén gyakori averzióra ugyanakkor még nem találtak átütő magyarázatot.
A természet trükkje
"Bármennyire is kellemetlen a terhes nők számára a reggeli rosszullét, a természetnek ez egy jótékony trükkje: megóvja őket attól, hogy az étkezés miatt sodorják veszélybe a gyermeküket" - mondja Craig Roberts, a tanulmány vezetője.
Annak is megvan a magyarázata, miért ér véget a reggeli rosszullét a terhesség első harmada után. Az első három hónapban megy át ugyanis a magzat a legfontosabb fejlődésen. Ebben az időszakban dől el például az is, hogy egy terhesség megmarad-e vagy elvetél a kismama.