Törőcsik Mari Angelina Jolie-t jóval megelőzve, közel harminc éve vietnami kisfiút fogadott örökbe. A hollywoodi celebektől eltérően azonban neki sem akkor, sem most nem volt szüksége ehhez extra médiafelhajtásra.

Törőcsik Mari 1979-ben, karrierje csúcsán, minden nyilvánosságot mellőzve fogadott örökbe egy hatéves vietnami kisfiút férjével, Maár Gyulával. A kisfiú azóta felnőtt férfi, és Jolie kisfiától eltérően neki még a nevét sem lehet tudni. A művésznő ugyanis ezt a témát akkor sem reklámozta, és azóta is diszkréten kezeli: "A gyerekeim már felnőttek, és nem szeretik, ha róluk beszélek" - hárította a Velvet érdeklődését.

Nem egyszerű

A hollywoodi celebek előszeretettel tudósítják a médiát életük eseményeiről, például arról is, ha világkörüli utazásaik során hirtelen egy gyerekkel térnek haza. Angelina Jolie számára például nyilván kellő PR-értékkel is bírt, amikor 2002-ben egy átlagos amerikai árvaházi gyerek helyett a kambodzsai Maddox örökbefogadása mellett döntött. Aki azonban úgy gondolja, neki is jól állna a családi fotókon egy helyes, egzotikus bébi, csalódni fog: a nemzetközi örökbefogadást szigorú irányelvek szabályozzák, amik kizárják, hogy bárki hirtelen felindulásból gyereket hozzon szuvenírnek egy kenyai szafariról.

Klikk!

"Itthon nem jellemző, hogy a szülők egzotikus gyerekre vágynának. Évente 15-25 olyan esettel találkozunk, ahol magyar állampolgárok külföldről fogadnak örökbe gyerekeket. Ezek azonban általában vagy többéves külföldi munkavégzés alatt magukhoz vett gyerekek honosítását, vagy külföldi-magyar házasság miatt - a külföldi fél korábbi kapcsolatából született - gyerekek örökbefogadását jelentik" - mondta el dr. Radoszáv Miklós, Budapest Főváros Önkormányzatának Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálatának (TEGYÉSZ) igazgatóhelyettese.

"A nemzetközi örökbefogadás feltételeit a Hágai Egyezmény szabályozza, épp azért, hogy a lehető leggondosabban kizárják az emberkereskedelem lehetőségét. Az Európai Unió országainak többsége ezt aláírta. Amennyiben pedig a külföldi országnak ettől eltérő elvárásai vannak, úgy ezeknek is meg kell felelni az eljárás során" - mondta el az igazgatóhelyettes. Az örökbefogadó szülőknek többek közt alkalmassági vizsgálaton kell részt venniük, és egy felkészítő tanfolyamot is el kell végezniük, mielőtt gyereket vehetnek magukhoz.

A külföldi celebek közt mostanság divatos gyerek-importálási divathullám egyik előzményének tekinthető Mia Farrow, aki még a hetvenes években kezdett gyerekeket adoptálni szegény országokból. Woody Allen ex-élettársa jelenleg 14 gyereket nevel, közülük tíz örökbefogadott. Farrow példája extrémnek tekinthető, mivel a gyerekek nagy száma mellett olyat is bevállalt, akit az örökbefogadó szülők egyébként ritkán vagy nehezen szoktak: egy súlyos cukorbeteg kislányt. A színésznő azonban soha nem próbált gyerekei révén címlapokra kerülni, bár amikor 1992-ben Soon Yi nevű nevelt lányát akkori élettársa, Woody Allen elcsábította, kénytelen volt szembesülni a botrány nemzetközi sajtóvisszhangjával.