A megdöbbentően magas szám mindjárt magyarázatot nyer, ha belegondolunk, milyen sokféle formát ölthet a nők elnyomása. Lehet "klasszikus" családi erőszak, amikor a faluban mindenki tudja, hogy a férj rendszeresen veri a feleségét és molesztálja a mostohalányát, de csak akkor lesz belőle ügy, amikor a lány egy kétségbeesett percében megöli a férfit. Lehet gazdasági erőszak, amelytől szinte valamennyi munkavállaló nő szenved, hiszen azonos munkáért kevesebb bért kap férfikollégáinál. Emellett évről évre számtalan európai lány kényszerül szexuális rabszolgaságba, míg a nagyszámú bevándorlót befogadó államok (így Hollandia, Ausztria vagy Németország) az eltérő tradíciókból eredő olyan hajmeresztő esetekkel szembesülnek, mint a kislányok nemi szervének megcsonkítása, vagy a család "becsületén" foltot ejtő aszszony meggyilkolása.
A hagyományok áldozata
Hatun Sürücüt, a Németországban élő török lányt az idén februárban ölték meg egy berlini buszmegállóban.
A rendőrség a gyilkossággal Hatun bátyjait gyanúsítja, akik úgy vélték, 23 éves húguk megsértette az iszlám előírásait és a család becsületét, hiszen nem hordott fejkendőt, diszkóba járt, elvált a férjétől, és egyáltalán, úgy viselkedett, mint egy német nő. A Berlinben született lányt 16 évesen hozzákényszerítették az egyik isztambuli unokafivéréhez, akitől azonban elvált, visszatért Berlinbe, és a kisfiát már ott hozta a világra. Vidámságával, modern életvitelével szálka volt a helyi török közösség szemében, akik közül többen úgy nyilatkoztak, Hatun csak azt kapta, amit megérdemelt. Néhány hónapon belül ő az ötödik berlini török lány, akit saját férfirokonai gyilkoltak meg a családi becsületre hivatkozva. A családügyi minisztérium vizsgálatai szerint a Németországban megkötött török házasságoknak legalább a fele kényszer eredménye.
"A kultúra és a vallás nem igazolhatja a nők elleni erőszakot - hangsúlyozza Ayaan Hirsi Ali holland parlamenti képviselő, egyben az iszlámellenes nézetei miatt meggyilkolt Theo van Gogh filmrendező Behódolás című filmjének forgatókönyvírója. - Ennek az olyan szelíd módszerek, mint a pozitív diszkrimináció vagy a felvilágosítás önmagukban nem képesek gátat vetni. Helyettük kemény és határozott jogszabályokra van szükség, mint amilyenekkel Hollandia lép fel például a szexuális megcsonkítás ellen - ilyen kegyetlen műtétnek még mindig évente félmillió kislány esik áldozatul az EU-ban. Ám ha le akarjuk győzni a nők elleni erőszakot, látnunk kell, hogy a nők legnagyobb ellenségei a nők: ők árulkodnak egymásra, ők nevelik a káros hagyományok szellemében a fiaikat. Amíg nem fogunk össze, addig mindig áldozatok maradunk."
Modern rabszolgaság
"Ha kíváncsiak rá, hogy néz ki egy olyan nő, akit ver a férje, nézzenek rám!" - állt fel a sajtótájékoztatón a svéd Maria Carlshamre.
Az Európai Parlament képviselőnője büszkén állítja, neki is köszönhető, hogy az ultrakonzervatív és nőellenes nézeteiről ismert olasz politikus, Rocco Buttiglione nem lehetett az Európai Bizottság biztosa.
"Nekem ő ne mondja, hogy bűnös az a nő, aki elhagyja a férjét! Milyen alapon akar engem visszaküldeni a férjemhez, aki majdnem megölt? Az Unióban minden harmadik nő erőszak áldozatává válik, ami azt jelenti, hogy 50-60 millió nőről van szó. Sokan kérdezik tőlem, hogy én csak ezzel a kérdéssel foglalkozom? De hát ez napjaink legnagyobb méretű jogtiprása, és fellépni ellene ugyanolyan jelentőségű dolog, mint amilyen a XIX. századi Amerikában a rabszolgaság eltörléséért vívott harc volt." Mörk Leonóra
Magyarország: hetente egy áldozat
Ma Magyarországon a nők több mint felét verbálisan, egynegyedét fizikailag és hét százalékukat szexuálisan is bántalmazzák. Hetente egy nő hal bele sérüléseibe, gyarapítva a családon belüli erőszak áldozatainak számát. Pontos adatokat rendkívül nehéz mondani, éppen azért, mert ezek az erőszakos cselekmények olyan privát, intim szférában történnek, ahová nem könnyű betekintést nyerni. Így jóformán csak a nagyobb kutatások eredményeire hagyatkozhatunk. A Tóth Olga szociológus vezetésével készült kutatásban az adatgyűjtés során megkérdezettek száma több mint ezer volt. A 2000-ben publikált eredmények szerint a válaszadó nők nyolc százalékával fordult elő az együttélés folyamán, hogy partnerük erőszakkal kényszerítette őket nemi életre. Az áldozatok mindössze 13 százaléka jelentette fel a hatóságoknál az elkövetőt, és a teljes minta 28 százaléka felnőttkori fenyegetettségben élt.
A vizsgálat szerint kevés az olyan menhely, anyaotthon és segélyszervezet, amely befogadná az erőszak áldozatait, illetve segítséget nyújtanának nekik, és megoldatlan az erőszakos fél terápiás kezelése is. Szintén a kutatások mutatnak rá arra, hogy a hatóságok gyakran nem megfelelően kezelik a kérdést. Sokszor az intézkedő rendőr nem tudja feltérképezni a helyzetet, mivel a bántalmazó jelenléte hamis vallomásra késztetheti a sértettet. Ma már érvényben van az az intézkedés, amely elsőként írja elő a rendőr teendőit, ha családon belüli erőszakról érkezik bejelentés.
A családon belüli erőszakkal szembeni fellépés európai modelljét a helyi civil társadalom kezdeményezésére kialakított komplex stratégia képezi.
Az Európában elsőként kialakult osztrák szabályozási modellben helyet kapnak a rendőrség távoltartó intézkedése mellett a segítő szolgálatok, amelyek a meglévő jogi szabályozás hatékony végrehajtását segítik. A modell nagy hangsúlyt helyez a képzésre és a kutatásra, valamint a közvélemény tájékoztatására és formálására.
A cikk teljes változata a májusi Elle magazinban olvasható.