A kutatás során körülbelül négyszáz családot figyeltek tizennégy különböző szupermarketben - olvasható a New York Times cikkében. A megfigyelési szempontok között volt, hogy a szülők bekötik-e a gyerek biztonsági övét az autóban, beleültetik-e a bevásárlókocsi gyerekülésébe, milyen gyakran kalandozik el a figyelmük gyermekeiktől, vagy hogy milyen gyakran engedik, hogy a gyerek valami rosszaságot kövessen el – mondjuk felálljon a bevásárlókocsiban. Ezeken kívül tízes skálán pontozták a gyerek kinézetét.
A csúnyák szabadabbak
A kutatást végzők azt tapasztalták, hogy a szebbnek ítélt gyerekeknél arra is jobban odafigyelnek, hogy az autóban be legyen kötve a biztonsági övük. Amikor az anya vitte a gyereket, a csúnya gyerekek négy százalékán volt biztonsági öv, a szépeknek pedig tizenhárom százaléka volt bekötve. Amikor az apa vitte a gyereket bevásárolni, a megfigyelt csúnyácska gyerekek közül egyiken sem volt biztonsági öv, ellenben a szebbeknek tizenkét százalékát kellően biztosították. A csúnyácska gyerekeket inkább engedték elcsavarogni, és többször kerültek ki szüleik látószögéből.
A szép fiúk nem tudnak vigyázni magukra
Természetesen mind a gyerekek, mind a szülők életkora szerepet játszott a megfigyelés során. A fiatalabb szülők gyakrabban kötötték be gyerekeiket, és a kisebb gyerekek közül többre került biztonsági öv. Az idősebb szülők hajlamosabbak voltak gyermeküket hagyni, hogy saját útjukat járják, és hogy veszélyesebb helyzetekbe keveredjenek.
A kutatás lebonyolítói még egy érdekes megfigyelést tettek, melyre nem találtak magyarázatot: miért van az, hogy a helyes kisfiúkat rövidebb pórázon tartják, mint a szép kislányokat. Ennek lehet az az oka, hogy a kislányok a szülők szerint jobban oda tudnak magukra figyelni.
Erről is az evolúció tehet?
Az albertai egyetem népességkutató professzora, Andrew Harrell szerint annak, hogy a szebb gyerekkel többet törődnek, evolúciós oka van. A szép gyerek jó génállománnyal rendelkezik, ezért jobban kell félteni.
Egy pszichológus szakértő, Dr. Frans de Waal szerint a háttérben nem az evolúció áll. „A kérdés az, – mondja – hogy a csúnya embereknek kevesebb gyermeke van-e. Ezt erősen kétlem. Ha mindkét kategóriának egyforma számban születnek gyermekei, akkor viszont nem az evolúció miatt van az, hogy kevesebbet törődnek a csúnya kisgyerekekkel."
Dr. Harrell azt állítja, hogy a szépség átsegíthet embereket társadalmi osztályokon, segíthet nagyobb összegű keresethez jutni, és aki szép, annak az iskolában is könnyebb dolga van. De természetesen az orvosok és a kutatást végző emberek is tisztában vannak azzal, hogy a külalaknál sokkal fontosabb tulajdonságok teszik az embert értékessé.