Akik nyomon követik a különböző trendek aktuális alakulását, azoknak már biztosan feltűnt, hogy egyes darabok folyamatosan visszatérnek a divatba akár tíz-húsz év elteltével is. Ilyen például a farmer, amely egy igazán uniszex darab. Először az 1970-es években terjedt el széles körben, a 80-es évektől kezdve pedig aktívan dolgoznak az anyaggal a legnagyobb divatcégek. Érdekesség, hogy ez a ruhadarab igen hosszú múltra tekint vissza, hiszen a legrégebbi fennmaradt farmernadrág az 1880-as években készült.
Pontosan ilyen visszatérő darabok a bőrből készült ruházatok is, ugyanakkor ez az anyag sokkal régebb óta ismert az öltözködés terén, mint a farmer. A '90-es években még divatos választásként és a státuszszimbólum kifejezőeszközeként tekintettek az állati eredetű bőrruhákra, manapság azonban, amikor a fenntarthatóság a divatszakma egyik alappillére, sokkal nagyobb hangsúlyt kapnak a műbőrből készült termékek.
Nagy Dóra, stylist szerint a Magyarországon élő középkorú férfiak nem elég merészek az öltözködés terén, de számukra is bőven akad olyan divatos darab, amelyben nem csak jól fognak kinézni, de komfortosan is érezhetik magukat. A Velvet munkatársai Hernádi Bencével a C&A üzletében jártak, ahol szakértőnk állította össze az influenszernek azokat a szetteket, amelyek teljes mértékben tükrözik az idei tavaszi, illetve kora nyári divatot. A ruhapróba során nem volt könnyű dolgunk, hiszen egy olyan évszaknak nézünk elébe, amely során könnyen megeshet, hogy amíg egyik nap szakad az eső, addig másnap olyan melegen süt a nap, hogy egy szál pólóban utcára tudunk lépni. Ilyenkor a divat követése talán még nehezebb, hiszen több darabból kell összeválogatnunk a megfelelő öltözéket.
Saját ízlésvilágunk összehangolása az aktuális divattal közel sem egyszerű feladat
– kezdte Nagy Dóra stylist.
Hogy kinek mi áll jól, az sokban függ a testalkattól, a fizimiskától, és nem is gondolnánk, de a kisugárzásunktól, személyiségünktől is.
Néhány hasznos tanács megfogadásával egyszerre érezhetjük kényelmesen magunkat, divatosnak a megjelenésünket, és fejezhetjük ki egyéniségünket” – fogalmazott a szakértő, aki többféle stílusban is összeállította az elérhető ruhadarabokból kihozható legvagányabb szetteket.
Öltöny ing nélkül - Merész elegancia
Ezzel az irányzattal eddig inkább külföldön találkozhattunk. Az öltöny ing nélkül való hordása egy melegebb napon nemcsak vonzó megjelenést, de kényelmes viseletet biztosíthat. Bátran nyúlhatunk rikítóbb öltönyökhöz is, a lila szín például kifejezetten divatosnak számít majd az idei szezonban. Azok, akik nem kedvelik a figyelemfelkeltő színeket, nyugodtan maradhatnak az olyan pasztell daraboknál is, mint ez a zöld.
„A csokornyakkendő szintén egy visszatérő, örökzöld darab, hiszen a laza, de egyben alkalomnak megfelelő elegancia tökéletes összeállítás lehet. Ha csokornyakkendőre esik a választásunk, mindenképpen viseljünk inget” – hívta fel a figyelmet Nagy.
Farmer tetőtől talpig - Színek és lazaság
Ahogy fentebb már említettük, a farmer ismét hódít, de nem csak a nadrágok terén: akár egy teljes szett összeállítható ebből az anyagból egy mellénnyel, kabáttal és egyéb tartozékokkal kiegészítve.
Az utóbbi időben nagy népszerűségnek örvendenek a férfiak körében a színes zoknik. A színek lehetőséget adnak az önkifejezésre, így annak sem kell kétségbe esnie, akinek a kényelem a prioritás, hiszen ez a ruhadarab egy alapviselet.
Sokan csak a fehér és a fekete skáláján szeretnek mozogni, de kilépve kicsit a komfortzónájukból, számukra kiváló lehetőséget nyújthatnak a különböző színes, mintás darabok a személyiségük kifejezésére” – mutatott rá a stylist. Hozzátette: a mintás és aszimmetrikus darabok egy egyszerű, egyszínű szettet is képesek feldobni. Továbbá a nagyon pszichedelikus mintázatok is igen aktuálisak, de szigorúan egyszínű darabokkal kombinálva.
Hosszú vagy rövid?
„Erősen függ az egyéniségtől, hogy kinek milyen fazonú nadrágok, illetve felsők állnak jól. Nyáron természetesen a shortok dominálnak, ám a hosszabb lábú uraknak inkább a térdnadrágok állnak jól, míg az alacsonyabbak bátrabban viselhetnek combközépig érő darabokat. Aki igazán férfiasnak érzi magát a viselésükhöz, az bátran akasszon le virágmintás nadrágokat is a polcokról” – mondta az öltözködési tanácsadó.
Ingek útvesztője
A legnagyobb stílusbaki, amelyet az alkalmi öltözködési trendben el lehet követni, az a rövid ujjú ing. Öltönnyel szigorúan tilos hordani ezeket a darabokat. Elegáns eseményre, ha zakóval veszi fel egy férfi, abszolút retró hatást kelt, ám nem jó értelemben. Két darab ugyanakkor kivételt képez: az egyik a szafari mintás, a másik pedig a hawaii mintás ing. Ezek klasszikusan rövid ujjúak, és mivel az idei divatban visszatérnek a mintás ruhadarabok, így tökéletes kiegészítői lehetnek egy késő tavaszi, kora nyári utcai szettnek.
Az egyéni stílus megtalálása
Nagy Dóra nem bírta elégszer hangsúlyozni, hogy a divat elsődleges feladata nem az, hogy másokat lenyűgözzünk, hanem hogy ki tudjuk fejezni személyiségünket és magabiztosan érezzük magunkat a bőrünkben. Pontosan ezért nem szabad magunkra erőltetni olyan ruhákat, amelyekben nem érezzük jól magunkat.
„Nekem összeségében tetszettek a szettek, amelyeket felpróbáltam. Akadt közöttük olyan, amit én máshogy kombinálnék, de ez persze személyes ízlés kérdése is. Ami engem illet, én soha nem követem csak azért a divatot, mert az trendi. Ha éppenséggel tetszik, akkor igyekszem beépíteni a ruhatáramba az aktuálisan menő darabokat, ám ha idén olyan trendek nyernek teret, amelyek tőlem távol állnak vagy nem állnak jól, akkor nem fogok hozzá ragaszkodni„ – szögezte le Hernádi Bence, aki saját stílusát letisztultnak, egyszerűnek és elegánsnak jellemezte.
Mégis, ő sem tagadja, hogy saját stílusunk és személyiségünk az évek során folyamatosan változik. Néha önmagunk számára is nehéz megállapítani, hogy pontosan milyen stílus fejezi ki legjobban az egyéniségünket. Ilyenkor hasznos lehet egy stylist segítségét kérni.
„Azért élvezik a férfiak, amikor egy stylisttal vásárolnak, mert úgy a shoppingolás gyors és hatékony. Természetesen nem feltétlenül fedi egymást, amit egy külső szemlélő látna rajtunk azzal, ahogyan mi magunk szeretnénk öltözködni. A személyi stílus kitalálása emiatt is egy hosszabb önismereti folyamat” – mondta Nagy Dóra, aki úgy véli: sokan az úgynevezett színtípus szerinti öltözködésre hagyatkoznak. Ez alapján mindenki beletartozik a négy évszak közül valamelyik kategóriába a szemszín, a hajszín, a bőrszín és egyéb jellemzők alapján. Mindegyik kategóriához más-más színek tartoznak, ám ez sem szentírás. Ha azonban sikerül rájönnünk, melyik évszak színei állnak hozzánk a legközelebb, és felpróbálunk a fizimiskánkhoz ily módon illő ruhadarabokat, biztos nem csalódhatunk.
Léteznek alapigazságok, amelyek alapján össze tudjuk kombinálni a saját egyéniségünkhöz illő ruhákat olyan kötelező elemekkel, mint például a munkahelyünkhöz és munkakörünkhöz törvényszerűen illő darabok. A komolyabb tárgyalásokon résztvevő üzletembereknek ajánlott inkább visszafogott színekből válogatniuk, mint a bézs, a fehér, szürke, fekete vagy a sötétkék. Akik inkább bohémabb, harsányabb karakterrel rendelkeznek, bátran válogathatnak az erőteljesebb színekből, de a minták is igen közkedveltek az ő körükben. A visszafogott habitusú emberek szeretnek a pasztell színek közül válogatni. A nők esetében ezen a palettán széles a kínálat, ám a férfiaknak korlátozottabbak a lehetőségeik.
Alacsony vs. magas emberek
A Hernádi Bencéhez hasonló, magas és férfias kiállású személyek bátran választhatnak a figyelemfelkeltőbb színekből és a minták terén sem kell magukat visszafogniuk. Akiknél a magasság vékonyabb testalkattal társul, esetükben előnyösek lehetnek az oversize darabok, amelyek kicsit vastagítanak rajtuk. Nadrág tekintetében célszerű olyat választaniuk, amely optikailag egy kicsit rövidíti a lábukat.
Az alacsony embereknek kifejezetten kedvez, hogy az utóbbi időben az extrém rövid shortok uralják a nyári divatot, a comb felett végződő nadrág ugyanis optikailag nyújtja a lábukat. Az oversize ruhadarabokat célszerű kerülniük, mert azok még jobban összenyomják őket. Ha mégis ilyen ruhát szeretnének, akkor érdemes a sötétebb színeknél maradni, továbbá vékony anyagokból válogatni.
A kiegészítők terén fontos a praktikusság
A legtöbb férfi számára, még ha követi is a divatot, a legfontosabb a funkció és a praktikusság. Táskák terén nem véletlen, hogy az öv- és az aktatáska volt a legnépszerűbb a férfiak körében az utóbbi években. Míg előbbi sportos, utóbbi elegáns viselet, így mind a kettő tökéletesen kombinálható a különböző szettekkel. Az övtáskát azonban, nevével ellentétben, már régóta nem a derekukra csatolva hordják az emberek, hanem a vállukon átdobva. Az férfiak többségének ez teljesen ideális, hiszen ritkán visznek magukkal nagy mennyiségű holmit.
A fenntarthatóság mindig divatos
A köztudatban egy stylist felkérését luxuscikk-ként tartják számon. Sokan úgy vélik, aki az öltözködésben szakember segítségét kéri, annak csordultig van a gardróbja ruhákkal, pedig valójában sokkal tudatosabban állítható össze a ruhatár egy öltözködési tanácsadó útmutatásaival. Gondoljunk csak bele, hányszor vásároltunk úgy, hogy csak lekaptunk valamit a bolt polcáról, mert megtetszett, ám azóta is érintetlenül csücsül a szekrényünk mélyén. Ennél sokkal fenntarthatóbb megoldás, ha egy szakképzett stylist öltöztet minket, hiszen garantáltan csak olyan ruhákkal térünk majd haza, amelyeket biztosan viselni fogunk.
A környezettudatos vásárlók körében igazi trenddé nőtte ki magát az úgynevezett gardrób kapszula, amelynek lényege, hogy minél kevesebb, jól kiválasztott, magas minőségű, egymással különböző módon kombinálható alapdarabokból építjük fel a ruhatárunkat. Az irányzat az 1970-es évek óta hódít, amikor egy Susie Faux nevű dizájner egy olyan kollekciót készített, amely kizárólag alapdarabokból állt. Ezek különböző módokon kiegészítve bármilyen alkalom során kiszolgálták a viselőjüket, akár egész évben. A praktikusság mellett szintén előnye, hogy pénztárcabarát, hely- és időtakarékos, valamint környezetkímélő.
Miller Dávid: ,,Az öltözködésem terén a legfontosabb, hogy kifejezhessem önmagam”
A C&A üzletében töltött ruhapróba végeztével az RTL székházába vettük az irányt, ahol az idei trendeket egy másik aspektusból, stúdió környezetben közelítettük meg a Reggeli egyik házigazdájának, Miller Dávidnak a segítségével. A műsorvezető egyike azoknak a fiatal színészeknek és médiaszemélyiségeknek, akik kifejezetten szórakoztatónak találják a divatot és igyekeznek önazonosak lenni az öltözködésük terén. Miller egyetért abban, hogy az öltözködés és az öltöztetés egyfajta kifejező eszköz. Amikor őt öltöztetik, kifejezetten szereti, hogy más szemével láthatja önmagát - még akkor is, ha néhány ponton eltérnek a saját stílusától a stylist által kiválogatott darabok.
„Én általában melegítőben, kapucnis pulcsiban, kabátban jövök be a stúdióba, majd itt átöltöztetnek abba a szettbe, amelyben kamerák elé lépek.
A Reggeliben rajtam látott ruhák sokszor visszafogottabbak, mint ahogy én valójában öltözködöm,
hiszen a műsornak nem az a lényege, hogy a műsorvezető minél extravagánsabb szerelésben jelenjen meg – avatott be minket a televíziós styling rejtelmeibe Miller, aki a saját stílusát nehezen tudta meghatározni. „A mai napig nem találtam meg a saját öltözködési stílusomat. Szinte napszakonként változik, hogy mihez van kedvem. Van, hogy reggel elegánsabb szettet szeretnék felvenni, ilyenkor sötétebb darabokat választok, vagy esetleg egy garbót. Aztán elmegyek egy megbeszélésre vagy a szinkronstúdióba, és mire hazaérek, már másra se vágyom, csak egy kényelmesebb, lazább szettre. Mindenesetre nyitottan állok mindenféle divatirányzathoz, ezért a stylistok legnagyobb örömére bátran kísérletezek különböző darabokkal.”
Stúdióból a gardróbba
Miller Dávid nem szereti, ha egyszerre sok ember veszi körül, ebből kifolyólag a ruhavásárlásért sem rajong. Hatalmas megkönnyebbülést jelent a számára, hogy a fotózásokon és forgatásokon kapott ruhákat a legtöbb esetben megvásárolhatja.
„Az utóbbi négy-három évben szívesen éltem alkalomadtán ezzel a lehetőséggel. Nem beszélve arról, hogy egy szakmai szem azonnal eldönti, hogy jól áll-e nekem az adott darab” – árulta el Miller, akinek 14 és 20 éves kora között szinte csak fekete, fehér és szürke színekből állt a ruhatára, ám az utóbbi időben sikerült rávennie magát, hogy más színeket is hordjon. Ahogy mostanra a letisztult színekhez, úgy a márkákhoz sem ragaszkodik a műsorvezető. Nem egyszer előfordult vele, hogy a számos előkészített szett közül a legolcsóbb fast fashion darabon akadt meg a szeme a többi többszázezres darab mellett. Bár drágább darabok is díszítik a ruhatárát, azért sosem vásárolt meg semmit, mert egy kifejezett márka logója szerepelt rajta.
Nem gondolom, hogy ahhoz, hogy valaki divatos legyen vagy jól nézzen ki, sok pénzt kellene költenie ruhára.
Nagyon vagány dolog, ha valakinek 200-300 ezer forintos cipő van a lábán, de a termék ára nem feltétele annak, hogy valaki komfortosan érezze magát egy közösségben. Én azt látom, hogy sok helyen kiközösítenek embereket, hogyha nem olyan ruha van rajtuk, mint amilyen abban a közösségben megszokott. Szerintem a legvagányabb, ha valaki van olyan kreatív, hogy akár turkálós darabokból is képes kihozni egy divatos szettet. Én például a kedvenc ruháimat pár száz forintért vettem egy turiban. Egy próbaba-szettet bárki meg tud vásárolni, az nem stílusos” – fejtette ki a véleményét Miller Dávid, aki a fenntarthatóság jegyében félévente szortírozza a ruhatárát. A száműzött darabokat a színész rendszerint egy szervezetnek ajándékozza, legyen szó turis vagy éppen dizájner darabokról.
(Borítókép: Hernádi Bence. Fotó: Szollár Zsófi/Index)