• Címlap
  • slash Magasélet
  • slash Celeb
  • slash Outfit
  • slash Enter
  • slash Perfekt
  • slash Check-out
  • slash iFaktor

  • send
  • like
  • DMOHA20230315003
    Outfit

    Ilyen egyenruhákban harcoltak az 1848-49-es forradalmárok

    Szerző Neve

    Vági Bence

    person-add Követés
    2024.03.15. 14:38
    facebook messenger pinterest
    Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kitörésének a napján, március 15-én minden magyar kokárdát húz, ezzel tisztelegve egykori hőseink és azok tettei előtt. Az első kokárdát Petőfi Sándor viselte 176 évvel ezelőtt, ám a márciusi ifjak és a forradalmárok öltözete számos más elemből állt
    Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kitörésének a napján, március 15-én minden magyar kokárdát húz, ezzel tisztelegve egykori hőseink és azok tettei előtt. 

     

    Az első kokárdát Petőfi Sándor viselte 176 évvel ezelőtt, ám a márciusi ifjak és a forradalmárok öltözete számos más elemből állt. Lapozzon és nézze meg, milyen hadi ruházatot viseltek annak idején!

    Fotó: Mohai Balázs / MTI
    Atilla, nadrág, alsóing és csizmaA honvéd gyalogosok kabátként kávébarna színű atillát hordtak, amely mellrészét hat, piros színű, egyenes vezetésű, makk fonadékban végződő zsinórpár díszítette.
                        A 6 pár veres négyszögzsínórt 6 darab hosszú tekert pakfong somgomb kapcsolta össze

    Atilla, nadrág, alsóing és csizma

     

    A honvéd gyalogosok kabátként kávébarna színű atillát hordtak, amely mellrészét hat, piros színű, egyenes vezetésű, makk fonadékban végződő zsinórpár díszítette. A 6 pár veres négyszögzsínórt 6 darab hosszú tekert pakfong somgomb kapcsolta össze. Az atilla alá egy egyszerű, bő szabású, vászon alsóinget húztak, amelynek magas állónyaka egy gombbal záródott.

     

    A szűk magyar nadrág búzakék posztóból, veres zsinórzattal készült. A szára a lábszárhoz simult, alsó hasítékát kapcsok fogták össze. Az oldalán és elején meggypiros színű zsinór futott végig, a combok tengelyében vitézkötést képzett. Szigorúan fekete vagy barna bőrbakancsba tűrték. Fűzőként egy alul rögzített bőrszíj szolgált.

    Fotó: Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség
    Köpeny, kesztyűA gyalogosok sok esetben, ha hideg volt az idő, egy hét gombos, egy soros köpenyt is viseltek, amely világosszürke posztóból készült

    Köpeny, kesztyű

     

    A gyalogosok sok esetben, ha hideg volt az idő, egy hét gombos, egy soros köpenyt is viseltek, amely világosszürke posztóból készült. A gallérját lehajtva hordták, a háta közepén hátránc volt és derékban egy széles pánt fogta össze. Alul felhasították, az ujját pedig visszahajtották. A köpeny mellé a legénység télen négyujjas, béletlen fehér posztókesztyűt viselt, amelynek a vége szív alakban végződött, a csuklónál pedig hasíték volt.

    Fotó: Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség
    Csákó, tábori sapkaA csákó fekete posztóból készült, az alsó peremén bőr fejszíjat, alul rohamszíjat, az első peremére pedig egy háromszínű, nyírott gyapjúból készült csákórózsát rögzítettek

    Csákó, tábori sapka

     

    A csákó fekete posztóból készült, az alsó peremén bőr fejszíjat, alul rohamszíjat, az első peremére pedig egy háromszínű, nyírott gyapjúból készült csákórózsát rögzítettek. A heraldika szabályai szerint (belülről kifelé olvasandó a kokárda) középen a piros, majd a fehér és kívül a zöld szín volt a helyes változat, ám a szabadságharcban vegyesen szerepelt. A csákó elején pakfongból készült honi címert rögzítettek.

    A tábori sapka búzavirágkék posztóból készült, hogy a nadrág színével egyezzen. Az elején fenn nemzeti színű rózsa volt, alul a simléder felett fekete bőr rohamszíj, az alsó peremét pedig nemzeti színű zsinórzat szegélyezte. Ugyanilyen zsinórból készült gombhurok fogta körül a rózsa alá varrt fehér gombocskát is.

    Fotó: Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség
    NyakvédőA nyakvédő bőrből készült, réz csattal

    Nyakvédő

     

    A nyakvédő bőrből készült, réz csattal. Erre húzták rá a finomvászonból készült anyagot szegés nélkül. Katonánként kettő darabot rendszeresítettek, hogy mosni lehessen. A táborokban elegendő volt csak a vászonból készített nyakvédő viselése, harchelyzetben azonban a bőrből készített kivitelt alkalmazták.

    Fotó: Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség
    ZászlótartóA honvédzászlóalj zászlótartója vállövet viselt a zászló hordozásának megkönnyítésére

    Zászlótartó

     

    A honvédzászlóalj zászlótartója vállövet viselt a zászló hordozásának megkönnyítésére. A vállöv fekete volt, ám a honvédek sokszor használták a lovasság számára előírt díszes változatot. A hordozó a vállövet a bal vállán hordta, míg a jobb vállon az átvevőszíj volt, papucsában egy altiszti karddal, amely önvédelmi célt szolgált. A zászlós altiszti, általában őrmesteri rangban szolgált.

    Érdekesség, hogy a honvédzászló fehér selyemből készült, oldalain vörös és zöld lángnyelvekkel. Előlapján az országcímer és a zászlóalj neve, valamint jelmondata szerepelt, míg a hátulján Madonna képe. A nemzeti színű nyél lándzsaszerű fémcsúcsára a címert, másik felére az uralkodói V.F. névjelet vésték. A trónfosztás után a korona helyébe koszorúval övezett kard került.

    Fotó: Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség
    SzázaddobosA századdobos széles fekete bőr szíjon hordta a dobot, a dobverőket pedig a szíjazaton rögzítette

    Századdobos

     

    A századdobos széles fekete bőr szíjon hordta a dobot, a dobverőket pedig a szíjazaton rögzítette. A szabadságharcban a zászlók alá tóduló sok önkéntes között temérdek kiskorú is akadt, az élelmesebbje bekönyörögte magát a dobosok közé. Szálfegyvere a zászlóshoz hasonlóan egy altiszti kard volt, amelynek hordszíját a dobszíjjal azonosan a jobb vállon hordta. A vállakon a sorgyalogosi egyenruha mintájára „fecskefészek” rangjelzés volt látható.

    Fotó: Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség
    A 9

    A 9. honvédzászlóalj veressipkás katonája

    Fotó: Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség
    Az elitegységek katonái: honvédvadász és gránátos

    Az elitegységek katonái: honvédvadász és gránátos

    Fotó: Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség
    Atilla, nadrág, alsóing, csizma, nyakvédő, köpeny, kesztyű – másképpA gyalogos főtisztek a legénységgel azonos, kávébarna színű atillát hordtak, ám másféle szabással

    Atilla, nadrág, alsóing, csizma, nyakvédő, köpeny, kesztyű – másképp

     

    A gyalogos főtisztek a legénységgel azonos, kávébarna színű atillát hordtak, ám másféle szabással. Bár a mellrészét szintén hat, meggypiros színű zsinórpár díszítette, azok végeit hurkolva levarrták. A hurok felső hajlatát piros-arany szövésű galambkosár fedte. A tiszti atillánál a pakfon somgombok helyett arany és veres fonalú szőtt gombokat használtak. Hátul egy szál zsinór fedezte a varrást és a szárával együtt egy vitézkötéssel végződött. A főtiszti rendfokozatokat a gallérra varrt arany színű paszományok száma jeelzte. A hadnagynak egy, a főhadnagynak kettő, a századosnak három darab járt. Az alsóingje mindenkinek ugyanolyan volt.

     

    A tiszti pantallót a szabályzat „búzavirágszín bő magyar nadrágnak” nevezte. A tisztek zöme viszont a régi sorhadi tisztek sötétszürke tábori pantallóját viselte, többnyire piros csíkkal vagy szegéllyel. A fiatal tisztek egy része csizmába húzva tovább hordta régi világoskék legénységi nadrágját és nem volt ritka az egyszerű szürke csizmanadrág sem. Így a tiszti nadrágoknál a búzavirágkék és a szürke bő nadrág (lovasított változat, csizmába húzva) vagy a pantalló (csizmán kívül hordva) is elfogadott volt.

    Fotó: Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség
    Csizmában a tisztek felül ívelten kivágott magyar darabokat viseltek, a galambkosár színe fekete volt és nem volt rajta a sorgyalogosi sárga színű szalag
    Csizmában a tisztek felül ívelten kivágott magyar darabokat viseltek, a galambkosár színe fekete volt és nem volt rajta a sorgyalogosi sárga színű szalag. A szürke színű pantalló alá ugyanakkor rövid szárú csizmát hordtak hasonlóan a sorgyalogosi tisztekhez.

     

    A nyakvédő bőrből készült, réz csattal, mint a legénységnél. Erre húzták rá a finomvászonból készült elöl fekete anyagot, a tiszteknél fehér szegéssel.

     

    Köpenyből sötétszürkét hordtak állógallérral, de járt hozzá egy, az ujjak hegyéig érő, legombolható körgallér is. Vállszalagok nem voltak rajta, a gombokat köpenyposztó borította. Több honvédtiszt fehér köpenyt hordott piros béléssel és zsinórzattal. A tisztek ötujjas fehér szarvas- vagy szattyán-bőrkesztyűt viseltek.

     

    A tisztek egy tiszti szolgálati övet is hordtak „jelvényként”. A nemzeti színű szalagot két hasonló színű bojttal látták el és a derékra övezetten hordták. A bojtok egyik oldalára a magyar címer, a másikra az uralkodó névjele került. A trónfosztás utáni változatoknál már mindkét oldalán a korona nélküli címer szerepelt.

    Fotó: Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség
    Csákó, tábori sapka – másképpA tisztek csákómérete megegyezett a legénységével

    Csákó, tábori sapka – másképp

     

    A tisztek csákómérete megegyezett a legénységével. Elöl a peremre szintén csákórózsát rögzítettek, ám az a tisztek esetében változatos volt: nemzeti színű, az uralkodó VF betűjele, a trónfosztás utáni korona nélküli címeres változatok ismertek. A szemernyője leálló volt, a hátulja fényes védbőrből, a rohamszíj ugyancsak fényes bőrből készült.

     

    A panyókás tiszti tábori sapka búzavirágkék színű posztóból készült, nem merevített sapka, a felső vége oldalt lazán lelógott. A hegyes, hálósipkára emlékeztető fejfedő visszacsukló hegyéről aranybojt csüngött le, a homlokrészét pedig aranysújtásból varrott vitézkötés díszítette.

    Fotó: Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség

    Kapcsolódó

      • TV2Play
      Rendkívüli hír: Sydney élő adásban jelentette be, hogy babát vár!

      Rendkívüli hír: Sydney élő adásban jelentette be, hogy babát vár!

      • TV2Play
      Brasch Bence összezavarodott: Nem értette mi történt az értékelés alatt

      Brasch Bence összezavarodott: Nem értette mi történt az értékelés alatt

      • TV2Play
      Elképesztő: Brasch Bencének teljesen más volt a hangja 16 évvel ezelőtt

      Elképesztő: Brasch Bencének teljesen más volt a hangja 16 évvel ezelőtt

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Adatvédelmi irányelvek
  • Süti szabályzat
  • RSS
  • Márkabiztonság
  • DSA
  • Közösségi média moderációs elvek
  • Süti beállítások
  • © 1999-2025 Index.hu Zrt.

      A galéria indításához kattintson a képre.

      Ilyen egyenruhákban harcoltak az 1848-49-es forradalmárok

      Szerző Neve

      Vági Bence

      person-add Követés
      2024.03.15. 14:38