Hűsöljünk tóparton vagy élvezzük az élményfürdők kínálta medencéket, ha gyerekkel vagyunk, nagyon körültekintőnek kell lennünk. Nem gondolnánk, de ehhez hozzátartozik az is, hogy alaposan megválogatjuk, hogy milyen színű fürdőruhát, illetve fürdőnadrágot adunk a csemeténkre. Dr. Helen Wall egészségügyi szakértő felhívta rá a figyelmet, hogy semmiképpen se válasszunk a gyerekünknek kék színű fürdődresszt,
az ugyanis beleolvad a vizeken visszatükröződő kékes színbe, így nehezebben vesszük észre őket, ha baj van.
Márpedig még két centiméternyi mélység is veszélyt jelenthet a kisgyerekekre, akik a sekély vízben könnyen megfulladhatnak akkor is, ha fel tudnak állni. A jól ismert magyar idegsebész, Csókay András kisfia is sekély, 20 centis vízbe fulladt bele 2014-ben a család medencéjében, miután feltehetően epilepsziás rohamot kapott.
„A fuldokló gyerekek nem kiáltanak segítségért, hanem csendben eltűnnek a felszín alatt. Soha, de soha ne hagyjuk felügyelet nélkül a gyerekeket, és adjunk rájuk a kéket leszámítva más, világos fürdőruhát, illetve fürdőnadrágot, hogy a víz alatt is észrevehetők legyenek” – hívta fel a figyelmet dr. Wall. Ezen kívül azt tanácsolta, hogy beszélgessünk a gyerekekkel a nyílt vízi úszás, többek között a vártnál hidegebb víz okozta „hidegvízi sokk” veszélyeiről. Utóbbi könnyen életveszélyes lehet, a kialakulásának kockázata pedig jelentősen megnő a 15 Celsius-fokos, vagy annál hidegebb vízben. Éppen ezért a gyerekeknek is érdemes tudni arról, hogyha mégis bajba kerülünk, próbáljunk a hátunkra fekve lebegni a víz felszínén a fülünket a habok közé mártva és a légzésünket tudatosan kontrollálva. A kezdeti sokk elmúlása után kiáltsunk segítségért, vagy ha tudunk, ússzunk a partra. A kicsik esetében a feltűnő színű fürdőruha életet is menthet, mert gyorsan a segítségükre tudunk sietni, ha bajba kerülnek.
(LADBible)
(Borítókép: Kisfiú kék fürdődresszben egy medence szélén. Illusztráció: Getty Images)