Kim Cattrall Szexuális intelligencia című műve egy képeskönyv. Színes, tarkabarka, de alapvetõen ad hoc jelleggel egymás mellé rendezett képek halmaza. Olyan, mint egy újságkivágásokból összeragasztott, majd színes fénymásolóval sokszorosított barkácsmunka. A tördelõ (az impesszumban "könyvtervezõként" szerepelõ Gordon Sibley) kétségkívül nem volt helyzete magaslatán, amikor a szövegeket összeszerkesztette a kiválogatott képekkel és fotókkal.
Magával illusztrálja
Ráadásul az illusztrációként szolgáló képek sokszor egyszerűen értelmezhetetlenek - például az egyik, amelyen egy hermafroditára emlékeztetõ nõ bújik ki egy fotoshopolt, cipzárral ellátott férfitestbõl vagy ahol egy rücskös végű cukkinivel látták el a vágyról szóló fejezetet.
Maga a szerzõ is felbukkan néha a fotókon, például domina szerepében vagy a dél-angliai Dorsetben a hegyoldalba vájt, több méteres falloszú óriás elõtt vagy egy hattyúval képzelegve a felhõk közt. De emlékezetes az a felvétel is, melyen egy meztelen férfit ábrázoló antik fémszoborra néz fel vágyakozón.
Dizájnilag nem csak a képekkel van a baj: a könyv egy egész betűtípus-parádét vonultat föl. Egy átlagos oldalon négyféle betűtípust/méretet számoltam össze, ami nyilván innovatív akart lenni, ám sokkal inkább jelzi a hozzáértés hiányát.
A kínosság jegyében
Hasonló montázstechnikával alakult ki a szöveg is: Kim Cattrall - vagy sejtésünk szerint a négere - öt nagy tematikus egységbe sorolva járja körül a szexualitás témakörét számos kultúrtörténeti vagy szakértõi véleményt idézve. A bevezetõt követõ fejezetek címei: "A vágy" "Epekedés" "A szív vágya" "Fantázia" "A csúcson". A szerzõ személyes véleménye azonban sajnálatos módon nem olvasható ki a sorok közül.
Noha az elõszóban Cattrall kétéves munka eredményének nevezi a könyvet (amibõl párhuzamosan dokumentumfilm is készült), inkább a sebtiben összecsapott fércmunka jegyei láthatók rajta. A közhelyekbõl és viccesen szókimondónak szánt, ám inkább cikis szövegekbõl összehordott egyveleget ilyen köztes címek teszik még kínosabbá: "Lengesd a fütyköst, fényezd a gyöngyöt!" Ezen a Velvet szexuállingvisztikai szakcsoportja is tanakodott egy sort, de a címet követõ szövegbõl kiderül: az inkriminált mondat az onanizálás költõi leírása volna.
Huszonötön felül nem nagy szám
"Az új munkának a Szexuális intelligencia címet adtam, mivel pontosan olyan információk és meglátások gyűjteményének szántam, amelyekkel gyarapíthatjuk a szexrõl való tudásunkat" - írja a bevezetõben Cattrall (elõzõ munkája az Örömszerzés. A nõi orgazmus művészete volt). Nos, a feldolgozott témák a 25-ön felülieknek nem tartalmaznak túl sok újdonságot, minden valamirevaló tinédzsereknek szóló felvilágosító könyv körüljárta már ezeket a fontos kérdéseket. Jelen kiadványban esetleg annyi az újdonság, hogy kicsit többet írnak a fétis témáról és egyéb tinédzserszemnek nem való, szexualitással kapcsolatos dolgokról: "Úgy vélem" - írja az egyik megszólaló - "szexuálisan akárkivel kapcsolatban lehetsz. Férfival vagy nõvel." Valamint még soha el nem hangzott bölcsességeket is tartalmaz: "Ha úgy eszünk, hogy nem szentelünk figyelmet az ételnek, illetve elkészítésének, megfosztjuk magunkat az örömtõl, és teljesen érdektelen lesz a terítékünk, nem lesz teljesen kielégítõ az étkezés. Pontosan ugyanígy működik a szexualitás is."
Tudományosnak tűnik
A könyv komoly(kodó) szándékát egyetlen gesztus igazolja: az utolsó oldalakon feltűnik egy képjegyzék, és egy lista a felhasznált irodalomról. Mindez azonban eltörpül ordító hiányosságai mellett. Mindent egybevetve Kim Cattrall jobban járt volna, ha a könyvipar jelenlegi legnagyobb húzóágazatához nyúl és egy erotikus szakácskönyvet ír vagy írat.
Kim Cattrall: Szexuális intelligenciaSok kép, 144 oldal (nagy betűkkel szedve)
Képzõművészeti Kiadó
4900 forint