Összesen 8500, 16 és 40 év közötti nő és férfi bevonásával készült a TNS-NIPO több országot - köztük Magyarországot is - felölelő kutatása, amely a fogamzásgátlókkal kapcsolatos bizalmat vizsgálta (International Contraceptive Confidence and Consequences Survey). A felmérés megállapította: leginkább a legkevésbé biztonságos módszert, a megszakított közösülést alkalmazó nők örülnek annak, ha megjön.
Sokan elfelejtik bevenni a tablettát
A tablettát szedő nők nem kívánt terhességtől való félelme elsősorban a hibás használatból valamint a módszerrel szembeni bizalmatlanságukból fakad. Ezt támasztja alá egy korábbi kutatás is, amely rávilágít, hogy a nők több mint kétharmada rendszeresen kihagy tablettákat, és ötből egy nő havonta egyszer biztosan megfeledkezik a tabletta bevételéről. Az óvszert használók körében is a módszer biztonságosságába vetett hit a félelem oka.
Módszerek
A kutatás arról is tájékoztat, hogy a nők legfőképp azért választják a tablettát, mert nem okoz zavart szexuális életükben, és a ciklusukat is szabályozza. A méhen belüli spirált főleg a hosszú távra tervezők preferálják, a havi egyszeri, hüvelyi hormonális fogamzásgátlás pedig azért népszerű, mert rendkívül alacsony a hormontartalma és jó a kontrollálhatósága nem igényel napi odafigyelést, használata pedig egyszerű és kényelmes.
A védekezés férfiszemmel
Nem csak a nők aggódnak a fogamzásgátló tabletta helyes alkalmazását illetően. A kutatás szerint a férfiak több mint fele aggódik amiatt, hogy partnere elfelejti bevenni a fogamzásgátló tablettát.
Mindezek után érdekes adat, hogy a magyar férfiak védekezési módszerként elsőként (97%-ban) a gumi óvszert jelölik meg, második helyre kerül a hormonális fogamzásgátló tabletta, harmadikként pedig a megszakított közösülés jut eszükbe.
Az ideális fogamzásgátló módszer a magyar nők szerint megbízható, kevés mellékhatással rendelkezik, alacsony a hormontartalma és könnyű használni.