Rengeteg hozzászólás érkezett ahhoz a hírhez, melyben arról számoltunk be, hogy az idei Meleg, Biszex és Transznemű Fesztivál hirdetésén három kisgyermek szerepel. A plakát készítői és a szülők kaptak hideget és meleget. A provokatív kép a hazai meleg közösséget is megosztotta, ezért kezünkben az ominózus hirdetéssel mi is megkérdeztünk pár járókelőt arról, hogy mit gondolnak a plakátról. A vélemények megoszlanak, és csak kevesen adták arcukat nyilatkozataikhoz.
Nicky (18) felháborítónak tartja, hogy három gyermekkel reklámozzák a fesztivált. „Két smároló srácot kellett volna rárakni, vagy azt a politikust, aki tavaly bevallotta, hogy meleg és büszke rá. Ez olyan, mintha gyerekpornót reklámoznánk. Persze teljesen más a helyzet a rákos gyermekeket támogató alapítvány, és hasonló szervezetek esetében, hiszen ezek egyértelműen a gyerekekről szólnak. A szlogennel sem értek egyet, hiszen valamiről nem tud egy gyerek, akkor nem áll ki mellette, hanem megkérdezi, hogy mi az.” Nicky szerint egyébként van, aki nem melegnek születik, hanem környezet hatásárra azzá válik. Példaképpen az egyik szomszéd kisfiút hozta fel, akinek állítólag megváltozott a „szemlélete” miután homoszexuális nagybátyja hozzájuk költözött „ Az óvodában nyilván megnézik, hogy kinek milye van, de logikusan nem két kisfiú kezd el csókolózni, hanem a fiúk a lányoknak adnak puszit.”
Vlada Blegrádból jött, ahol szintén megpróbálkoztak egy hasonló rendezvénnyel, ahol bizony megverték a felvonulókat. A 21 éves fiú ugyan nem bántaná a melegeket, de természetellenes dolgoknak tartja az azonos neműek között kapcsolatot. „Mi értelme van annak, hogy két férfi, vagy két nő együtt van, hiszen nem lehetnek közös gyermekeik? Személy szerint én azt sem támogatom, hogy a meleg párok örökbe fogadhassanak. És miért kell mutogatni magukat?” Vlada hozzátette, egyik kedvenc városa San Francisco, ami híres meleg közösségéről, és igazi zarándok helynek számít a homoszexuálisok számára. „Hiába szeretem azt a várost, ennek ellenére nem értek egyet ezzel az egésszel” – zárta le e beszélgetést.
Ági (67) az felvonulás helyszínétől nem messze lakik, és nagyon zavarják az olyan rendezvények, mint például a Budapest Parádé vagy a Meleg Méltóság Menet. „Tudom, hogy a fiatalok számára ez egy buli, de jó lenne, ha ezeket az eseményeket beszüntetnék.” Az asszony elmondta, nem érti, hogy miért kell az egész világgal tudatni, hogy valaki a saját neméhez vonzódik. „Ott volt az a politikus, aki a mellét döngetve vallotta be, hogy meleg. Ez egy betegség. Márpedig a rákbetegek sem hirdetik fennhangon, hogy milyen kórban szenvednek”. Ági azzal sem ért egyet, hogy gyermekek szerepelnek az esemény plakátján. „Tönkreteszi a lelküket. Arról nem is beszélve, hogy külföldön már össze is házasodhatnak a melegek. Ez elferdíti a gyerekeket, hiszen nincs egy normális családi mintakép előttük.
„Ellene vagyok annak, amikor gyerekekkel reklámoznak. Nem hiszem, hogy ők döntöttek erről. A szülők vajon tudták, hogy mihez adták a gyermekeik képét? – tette fel a kérdést Kálmán (39), aki hozzátette magával a fesztivállal semmi problémája nincs. Sőt, szerinte a szöveg is jól meg van fogalmazva, csak az a probléma, hogy kép nem támogatja a kulcsmondatot. „Óvodáskorban – azt hiszem a hirdetés szereplői nem idősebbek – a gyerekek még nem állnak ki olyan elvont fogalmakért, mint például a barátság, vagy az igazság. A plakát készítői valószínűleg provokálni akarnak. A társadalom többsége biztos, hogy negatívan fog reagálni.”
Pál (38) szerint a hirdetés a jópofa és az elrendezése is tetszik neki. „Jó arckifejezésük van a gyerekeknek, biztosan jól szórakoztak. Amúgy az én kislányom és folyton dobálja le magáról a ruhát az utcán. Hogy miért vállalták el a szülők? Lehet, hogy pénz kaptak a gyerekek után. A szlogen mondjuk elég szofisztikált, az érti, aki erre utazik.” Pál 1996-ban barátaival részt vett egy londoni felvonuláson, amin az emberek az ellen tiltakoztak, hogy a szigetországban más volt a megrontás bűncselekményét meghatározó korhatár, ha azonos nemű, illetve ha ellenkező nemű volt a „tettes és az áldozat”. „Számunkra ez csak egy program volt a sok közül. A rendezvényen egyébként óriási fegyelem volt. Csupán egy-két extrém felvonulót lehetett látni, mint például egy kutyát sétáltató, szadomazo szerelésbe öltözött pár.”
Enikő (32) úgy véli, hogy ő teljesen toleránsnak mondható, ha a melegekről, illetve bármilyen másságról van szó. „Amíg az én személyes köreimet nem zavarják, addig nincsen problémám ezzel. Ha egy hetero pár csókolózik olyan helyen, ahol ez mások számára zavaró lehet, akkor azzal ugyanúgy nem értek egyet, mintha ezt egy homoszexuális pár teszi” - fejtette ki véleményét Enikő, aki szintén nem tartja jó ötletnek, hogy kisgyerekek szerepelnek a hirdetésben.