A két hete nyolcas ikreknek életet adó amerikai nő, Nadya Suleman hét évig próbált teherbeesni, mielőtt mesterséges megtermékenyítés útján először sikerült neki. „Aztán nem bírtam abbahagyni” – mondta el az NBC Today Showjában. A nőnek már van hat gyermeke, akik szintén mesterséges megtermékenyítéssel születtek. „Mindig is nagy családról álmodtam, egy óriási családról” – mondta el Ann Curry műsorában a 33 éves anya, aki szomorú gyerekkori élményekkel indokolja saját extrém család-elképzelését. „Olyan emberi kapcsolatokra vágytam, amelyet gyerekként hiányoltam az életemből. Nem éreztem önálló egyéniségnek magam. Gyerekként a környezetem befolyásolt, semmi önálló akaratom nem lehetett. Visszatekintve a gyerekkoromra, úgy érzem, egyáltalán nem volt jó élmény. Meglehetősen működésképtelen családom volt” – mondta el az asszony, aki közvetlenül a Bellflower-i Kaiser Permenente kórházból érkezett a stúdióba. A nő először szólalt meg a szülés óta: eddig csak szülei nyilatkoztak, anyja például azt mondta, lánya mindig is testvérekért nyaggatta őt.
Negatív kampány
Suleman érvei azonban valószínűleg nem fogják meghatni azokat, akik elítélik a nőt, aki egyedülálló anyaként, a már meglévő hat gyermeke mellé rendelt magának nyolcasikreket. Miután kiderült hogy az édesanyának már van hat gyermeke – szintén mesterséges megtermékenyítésből -, sokan fordultak ellene: nem csak tévéműsor-vezetők, vagy a közvélemény, de a szakma - orvosok, termékenységi szakértők -, sőt saját édesanyja is elítéli.
És bár a nagyszámú ikernek életet adó családokat általában elárasztják adományokkal mind nagy cégektől, mind a helyi kisebbektől, sokszor magánszemélyektől is: Suleman azonban annyira megosztja a közvéleményt, hogy nem nagyon számíthat támogatásokra – írja az ABC News.
David Brokaw, aki sajtósként több celebritás botrányainak az elsimításában is segédkezett már, úgy véli: „ez nagyon zavaros ügy”, az esetleges támogatók pedig nem kockáztatják népszerűségüket egy ilyen negatív megítélésű ügyben. Lehet igaza: egy Los Angeles-i konzervatív rádiós műsorvezető, Bill Handel egyenesen úgy fogalmazott: ez az ügy „ijesztő”, és szerinte az állampolgárok akár bojkottálni is készek azokat a cégeket, akik támogani merik Sulemant.
A pelenkagyártók, babaápolási termékek gyártói valószínűleg próbálják minél távolabb tartani magukat az egésztől – véli Brokaw. Szerinte a nő hazugságokkal próbálja felelős szülőként beállítani magát. A lap körbekérdezett pár nagyobb nevű céget: a Gerber bébiétel-gyártó szóvivője úgy reagált, ha támogatni kívánták volna az asszonyt, már megtették volna; a Procter & Gamble szóvivője pedig úgy fogalmazott, nem szokásuk szponzorálandó kismamák után kutatni, mindazonáltal ha Suleman kéri, ő is megkaphatja az ikerszüléseknél megszokott ajándékcsomagjukat.
Suleman sajtósa elismerte, kaptak pár „meglehetősen negatív” megjegyzést, de jelentkeztek ápolónők, akik segítenének a gyerekek körül, és pár bébi-szakáruház is jelezte támogatását. „Most nem jut eszembe a márkanév, de az egyik legnagyobb pelenkagyár küldött nekünk pelenkákat” – nyilatkozta Furtney, aki szerint ha Suleman majd elmeséli a teljes történetet, sok kritikusa „újragondolja majd az álláspontját”. A nőnek erre minden módja meglesz, sajtósa szerint legalábbis már most több megkeresést kapott tévéktől "és egyéb médiamegállapodások is készülőben vannak", azt azonban egyelőre korai volna megmondani, mennyi pénzhez juthat ezekből. Pedig pénzre szüksége lesz: már eddig is segélyből élt.
A kis drágák
Egyedülálló anyaként a 14 gyerek 17 éves koráig 1,3 millió és 2,7 millió körüli összegbe kerül – állítja az amerikai Mezőgazdasági Minisztérium egy kimutatása. A Suleman-nyolcasikrek orvosi költségeit egyelőre nem hozták nyilvánosságra, de egy császárszülés 2006-os árfolyama Kaliforniában 22.762 dollár volt. Az ikrek kilenc héttel születtek korábban a kelleténél; Kaliforniában egy koraszülés átlagosan plusz 25 nap kórházban tartózkodást eredményez, amelynek 2006-os költsége 164.273 dollár. Ezek az árak 8 gyerekre átszámolva 1,3 millió dolláros kórházi számlát jelentenének, és ezek még csak a 2006-os árak voltak.
A People eközben utánanézett a nő anyagi helyzetének: mint kiderült az asszony több éven át részesült rokkantsági támogatásban, összesen 168 ezer dollárt kapott ezen a jogcímen, amiért 1999-ben maradandó – állandósult hátfájást okozó - sérüléseket szenvedett, mert munkahelyén, egy kaliforniai elmegyógyintézetben zavargások törtek ki. Akkor is segélyeken élt, amikor terhes lett a nyolcasikrekkel, orvosai pedig eltiltották az olyan munkáktól, melyeknél hosszabb időn át ülni, állni vagy járkálnia kellhet. Az Állami Kártérítési Biztosítási Alap a munkahelyén, munkavégzés közben elszenvedett tartós munkaképesség-csökkenéssel járó sérüléséért 2001 augusztusától folyósított számára támogatást, amit 2008 augusztusában, nem sokkal azután, hogy teherbeesett, beszüntettek. Az orvosok egyelőre vitatkoznak róla, mennyiben tehet Suleman hátfájásáról a régi baleset, és mennyiben tudható be a terhességének.
Életképes
A nő emellett azt is szerette volna elérni, ha egy autóbaleset során elszenvedett sérülését is munkahelyi balesetének folyományaként ismerik el és további segélyösszeget ítélnek meg neki, mivel épp korábbi – munkahelyi balesetként elismert – sérülésének kezeltetésére indult épp az orvoshoz, mikor egy másik kocsi belerohant. Indoklása szerint márpedig ha nincs az előző hátsérülése, aminek a kezelésére indult, nem ült volna kocsiba, hogy kezeltesse, így nyilvánvalóan ez a baleset sem következett volna be.