Az Országos Rádió és Televízió Testület csütörtökön tette közzé azt a határozatot, amiben kifejtik, a csatorna megsértette a médiatörvény bizonyos olyan rendelkezéseit, amelyek az emberi jogokról szólnak. A testületet az állampolgári jogok országgyűlési biztosa kereste meg A Nagy lehetőség című valóságshow miatt. Az ORTT a valóságshow három adásának megvitatása után határozott, majd megállapították, a csatorna a szeptember 10-i, szeptember 17-i és október 1-i adásban a nézettséget fontosabbnak tartotta, mint az emberi méltóság tiszteletét. Ezt követően felszólították a csatornát a probléma megszüntetésére, habár a műsor kedden már befejeződött.
Az alkohol öl, butít és nyomorba dönt
A testület szerint a műsorkészítők a műsorszám felvezetése során felszínesen kezelték a hajléktalankérdést. Véleményük szerint úgy mutatták be azt, mintha az alkohol, a drog, a párkapcsolatok megszűnése, a lakásmaffia vagy akár a börtön okozná, hogy az emberek az utcára kerültek. Az adások megvitatását tartalmazó jegyzőkönyvből kiderül, a műsor nem egyezik meg a korábban színre vitt Big Brotherrel vagy a Jakupcsek Gabriella által vezetett Az igazság árával, ahol a szereplőnek magánéletének rejtett elemeit kellett a nyilvánosság előtt bevallania vagy megmutatnia.
A testület szerint különösen érzékeny téma a hajléktalanok élete. Majtényi László, az ORTT elnöke egy különvéleményt csatolt a határozathoz, amiben kifejtette, nem ért egyet azzal, hogy egész adásokat kifogásolt a testület, ő csak bizonyos elemeket tart jogsértőnek. Majtényi szerint nem a műsor koncepciójával volt a baj, bár a testület többi tagja úgy gondolta, egyáltalán nem működik, hogy a hajléktalanokat egy valóságshow keretein belül mutassák be, már azért sem, mert különösen kiszolgáltatott emberek.
Az ORTT vitája során az is felmerült, egyáltalán közölhetik-e valakivel az adásban azt, hogy meg fog halni. Az egyik szereplőről ugyanis egy orvosi vizsgálat során kiderült, Hepatitis C-ben szenved. A Story TV-nek és a műsor producerének, Hajdú Péternek mindenre van válasza.
Még táradalmi kísérlet is lehetett volna
"Fontos leszögezni, nem dokumentumfilmet kívántunk készíteni általában a hajléktalanságról mint társadalmi problémáról, hanem egy olyan műsort, melyben 12 hajléktalan ember sorsát, illetve sorsuk alakulását mutatjuk be a nézőknek, hogy a nagy többség számára arctalan tömeget jelentő hajléktalanokban meglássák az emberi történeteket, és azt, hogy elég egy-egy rossz döntés, egy tragédia, és nagyon könnyen bárki az utcán találhatja magát", írják a sajtóközleményben, ami az ORTT azon felvetésére lehet válasz, miszerint akár társadalmi kísérletként is tekinthettünk volna a műsorra, ha nem a szórakoztatás az elsődleges cél.
"Minden versenyző önként vett részt a műsorban, és csak olyan dolgok kerültek képernyőre, melyekhez beleegyezésüket adták. A Nagy Lehetőség nem egy klasszikus valóságshow volt, melyben élőben a nap 24 órájában lehet a szereplők életét követni, itt minden adás előre leforgatott és leegyeztetett témákat, interjúkat, anyagokat tartalmazott."
Ingyen orvosi ellátás is volt
"Számos betegségükből kezeltettük ki a szereplőket, de csak olyan dolgok kerültek képernyőre, melyekről ők maguk beszéltek, ez igaz a hepatitis c vírussal fertőzőtt férfire és a szifiliszes kismamára is. Specialistákhoz vittünk el minden beteget, a hepatitises férfiről utóbb a kontrollvizsgálat kiderítette, hogy nem beteg, a szifiliszes kismama megszületett gyermeke pedig, ha az utcára születik meg, belehalhatott volna betegségébe, hiszen az általunk felkért orvos diagnosztizálta a kismama betegségét, az előző orvosa nem. A betegségből mindketten meggyógyultak", válaszolta a csatorna az ORTT aggályára, miszerint csak a műsorban, korábbi tájékoztatás nélkül, a nézők előtt szembesültek a szereplők a betegségükkel.
"A társadalomba való beilleszkedést a műsor készítői sok módon segítették, a versenyzők számos tanfolyamon, képzésen vettek részt, többek között angol nyelvet tanultak, jogosítványt szerezhettek, protokoll és etikett órákat vettek, agykontroll képzést kaptak", tudatják a sajtóközleményben azt a gondolatot, amit Majtényi László, az ORTT elnöke is megjegyzett a határozathozatal során, ám mint mondta, nem azért, hogy védje a csatornát.
Mindent a nézettségért csináltak
A médiahatóság szerint a csatornának nem a problémamegoldás és a figyelemfelkeltés volt a célja, hanem a nézettség és a bevétel növelése. "Erre tekintettel megvalósult az emberi jogok sérelme, hiszen a műsor szereplői a nézettségért és a reklámbevételek növeléséért folytatott verseny eszközévé váltak, amikor magánszférájukat oly mértékig bocsátották áruba, amely rájuk nézve emberi méltóságot sértő, megalázó szituációk sorához vezetett. A Testület álláspontja szerint az adott műsor jellege, nézőpontja, témája és annak feldolgozása miatt valósult meg a jogsérelem", tudatja az ORTT a csütörtökön kiadott közleményben.
A műsorral egyébként nemcsak a médiahatóság elégedetlen, többen is felháborítónak tartják, hogy csatorna a hajléktalanokból akart pénzt keresni, akkor pedig még nem is beszéltünk a hajléktalanok beköltözéséről, amikor sok pár mellel együtt ünnepelték a beköltözés napját. "Még a műsor indulása előtt, felvetettem, felháborító, hogy egy nagyon tehetségtelen médiapojáca pénzt kaszál magának szerencsétlen emberek kiszolgáltatottságából. A lelkiismeretlen Story TV ráharapott, azt hitte nagy nézettséget fog produkálni ez a becstelenség. Mindezt jótéteményként beadagolni a közvéleménybe. Hát tévedtek. Sőt, ennek a celebnek kikiáltott tehetségtelen akarnoknak még egy műsort is indítottak. Mi van a háttérben? Miért?", kérdezi a Story TV egyik fórumában az egyik hozzászóló.
A csatorna mindenesetre keresi a jogorvoslat lehetőségét, szerintük ugyanis túl sok a szubjektív elem. Borsány-Gyenes András, a Story TV vezérigazgató-helyettese csütörtökön elmondta, nem akarták kihasználni a szereplőket, akik közül a győztes, Szabó László, autót és lakást, valamint állandó munkahelyet kapott, a többiek pedig egy évre szóló, Megasztár-féle albérlettel és munkával lettek gazdagabbak a műsor végére, írja a hirszerzo.hu.