Idén először Bulgáriában és Indiában is utcára vonultak a homoszexuálisok és transzneműek, hogy az 1969-es New York-i zavargásokra emlékezve büszkeség-felvonulásokkal kiálljanak a homoszexuálisok egyenjogúsága mellett. A hétvégén megtartott felvonulások Csehország és Bulgária kivételével békésen zajlottak le: Mexikótól kezdve Franciaországon át Indiáig. A hétvégén megrendezendő budapesti felvonulás az eddigi hírek szerint nem a békésebbek közé tartozik majd.
A hétvégi budapesti Meleg Büszkeség-napi felvonuláson minden eddiginél erősebb biztosítást ígér a rendőrség, írja a pride.hu. A felvonulás előtt és mögött egy-egy rendőri osztag vonul majd, az út felől pedig gépkocsioszlop, a járda felől pedig mozgó kordon fogja védeni a tömeget. A résztvevőket a szervezők különleges biztonsági tanácsokkal látták el: például olyanokkal, hogy a büszkeség napi felvonulók olyan cipőben jöjjenek, amiben tudnak futni, vagy hogy a mobiltelefonokba programozzák be a segélyhívó számokat, hogy gyorsan segítséget tudjanak kérni. Idén ugyanis a Népszabadság szerint a BRFK attól tart, hogy a tavalyi tojásdobálós tiltakozásnál szervezettebben, kegyetlenebbül támadják majd a felvonulókat. Szélsőséges csoportok állítólag az interneten toborozzák a résztvevőket a melegek elleni tüntetésre. Az ellentüntetők ellen a Tilos Rádió 7térítő című műsorának munkatársai pedig ellen-ellentüntetést szerveznek, szintén július ötödikére, ahol a "szabad véleménynyilvánítás erőszakos elfojtására tett kísérletek ellen" tiltakoznának, írták közleményükben a szervezők.
A szexualitás ünneplése
Bulgáriában most először tartottak melegfelvonulást, amelyet szélsőjobboldali tüntetők zavartak meg. A szombati rendezvényen az AFP szerint körülbelül százan vettek részt, az ellentüntetők közül hatvanat tartóztattak le. Szófiában a bolgár ortodox egyház is azt követelte a kormánytól, hogy tiltsák be a rendezvényt, amelyet "botrányos és bűnös összejövetelnek" nyilvánítottak.
Idén először Indiában is rendeztek felvonulást: Delhiben, Kalkuttában, és Bangladesben is az utcára vonultak, hogy egyenlő jogokat követeljenek a homoszexuálisoknak. "Delhi első alkalommal rendez ilyen felvonulást, hogy megünnepelje a szexualitást és az összes szexuális beállítottságot. Melegek, leszbikusok, transzneműek, de heteroszexuálisok is együtt ünnepelnek. Ez egy nagy buli" - mondta egy felvonuló a Reutersnek. A homoszexualitás az országban még mindig illegális, a brit uralom idején hozott törvények értelmében a homoszexuális kapcsolatok természet elleni bűncselekményként értékelendők. Érdekvédő csoportok azért küzdenek, hogy megváltoztassák ezt a 145 éve hatályban lévő törvényt, írja a BBC.
Isztambultól Zágrábig
Venezuelában, Kolumbiában és Mexikóban is a hétvégén zajlottak a felvonulások. Isztambulban vasárnap rendezték meg a meleg büszkeség-felvonulást, a török főváros Istaklal nevű sugárútján. A felvonulást annak ellenére megtartották, hogy május végén a kormány feloszlatta a LambdaIstanbul nevű meleg jogvédő szervezetet, arra hivatkozva, hogy a szervezet a jog és erkölcs sérelmével megsérti a büntetőtörvénykönyvet és a török alkotmány 41. paragrafusát, amely a család védelmét mondja ki. A döntéssel kapcsolatban a LambdaIstanbul vezetői a török legfelsőbb bírósághoz fordultak.
A döntés ellen a Gay News nevű hírportál szerint az Amnesty International, a Human Rights Watch mellett török emberi jogi szervezetek is tiltakoztak, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének elnökasszonya pedig arra hívta fel a török kormány figyelmét, hogy a véleménynyilvánítás és egyesülés szabadsága az Emberi Jogok Európai Egyezményében fontos része, amelyet pedig Törökország is aláírt. A felvonulást ennek ellenére megrendezték a török fővárosban.
Csehországban szombaton zajlott le a menet, nem teljesen zökkenőmentesen és Horvátországban is ekkor vonultak utcára Zágrábban a melegek, különös rendőri védelem mellett. Szerbiában idén is csak csendben ünnepelték a büszkeség napját.
Athéntúl Varsóig
Két hete, június hetedikén Athénban, Varsóban és Rómában rendeztek melegfelvonulásokat, írja az AFP. Rómában az új polgármester, Gianni Alemanno szexuális magamutogatásnak nevezte a rendezvényt amelyet betiltott volna. A felvonulást azonban mégis megtarthatták és békésen zajlott le.
Lengyelországban kétezren vonultak utcára, nagy rendőri jelenlét mellett. Varsóban 2004-ben és 2005-nem nem tarthatták meg a felvonulást, mert Lech Kaczynski akkori polgármester betiltotta azt.
Athénban is körülbelül kétezren jelentek meg, ami körülbelül duplája a tavalyi résztvevők számának. Ez lehet, hogy annak is köszönhető, hogy a rendezvény előtt négy nappal megköttetett az első házasság azonos neműek között: az országban ugyanis nem egyöntetű a házasságról szóló törvény értelmezése, és nem ismerik el az élettársi kapcsolatot, így Tílosz szigetének polgármestere összeadta a nála jelentkező két homoszexuális párt. A főügyész viszont előzőleg törvénysértőnek mondta az azonos neműek egybekelését. A tüntetőket szélsőjobboldali erők tojásdobálással zavarták meg.