45 évre ítélték azt a pennsylvaniai férfit, aki bombát erősített egy pizzafutár nyakára, hogy bankot raboltasson vele, az áldozat azonban még a bombaszakértők kiérkezése előtt felrobbant. Vigyázat: a videón minden rajta van. Végig.

Későn érkeztek a tűzrendészek egy bankrablás közben elkapott Erie megyei férfihoz, akiről kiderült: korántsem önszántából próbált ezzel a módszerrel pénzhez jutni. A 2003 augusztusában Summitben történt esemény során egy pizzafutár, Brian Wells nyakára erősített csőbombát a terv két értelmi szerzője, Kenneth Barnes és barátnője, Marjorie Diehl-Armstrong, majd bezavarták a helyi PNC Bank fiókjába. A bankrablót a rendőrök lekapcsolták, de a tűzszerészek nem értek oda időben: a szerkezet még a hatástalanítás előtt - a helyi tévé tudósításának élő adásában - felrobbant, letépve a férfi fejét. A tévéfelvétel természetesen most is előkerült, és sokkolóan részletgazdag: hallható, hogy a megbilincselt férfi rimánkodik, valaki vegye le róla a nyakörvet: „Miért nem próbálja senki levenni rólam ezt az izét? Nincs sok időm! Hallottam, mikor beélesítették az időzítőt! Nem hazudok!”, majd az is látható, ahogy felrobban.

A bíróság szerdán gyilkosság vádjával életfogytiglanra ítélte a két elkövetőt, Barnest legalábbis mindenképp: ő 45 évet kapott, míg Diehl-Armstrong szellemi beszámíthatóságát egyelőre vizsgálják.

Olcsó bérgyilkosra kellett volna a pénz

A páros ráadásul nem akármilyen célra próbált pénzt szerezni: ebből akarták finanszírozni a nő apjának meggyilkoltatását, akivel Diehl-Armstrong egy örökösödési vitáját akarta ily módon lezárni. A körülményes gondolkodású elkövetőknek egyébként igen olcsó szakembert kellett volna találniuk, ha a terv sikerül, mert mindössze 13 ezer dollárhoz (kicsit több mint két és félmillió forinthoz) jutottak volna az akcióval – írja az AP hírügynökség.

Az 55 éves Barnes azt állítja, ő tulajdonképp alig vétkes, valójában az 59 éves Diehl-Armstrong az egész terv értelmi szerzője. Ugyanakkor a vizsgálat bizonyította, hogy Barnes aktívan kivette a részét a tervből: ő volt az, aki utánajárt a csőbomba-készítés technikai részleteinek és beszerezte hozzá az alkatrészeket. A bombához használt időzítő szerkezetet egy harmadik társuk vásárolta, ő azonban az eljárás alatt elhunyt rákban. Marjorie Diehl Armstrong beszámíthatóságát egyelőre vizsgálják, de sokat mondhat, hogy az ügyész szerint a pénzből Barnest akarta felbérelni apja meggyilkolására; valamint hogy jelenleg épp börtönbüntetését tölti, ugyanis megölte élettársát, mert attól tartott, hogy el akarja árulni őket. A nőnél annak az ügynek a vizsgálatakor bipoláris depressziót állapítottak meg, azt azonban egyelőre vizsgálják, hogy ez az állapot befolyásolja-e a beszámíthatóságát ebben az ügyben.

Áldozat vagy tettestárs?

Bűntársa, Barnes a szerdai ítélethirdetés előtt bocsánatot kért az áldozat családjától: „Ami vele történt, annak elméletileg nem szabadott volna megtörténnie” – védekezett. Ez azonban nem hatotta meg a bíróságot, akik 45 évben szabták meg a letöltendő büntetést a különös kegyetlenséggel elkövetett tett miatt.

A vádat képviselő ügyész szerint egyébként először a felrobbant Wells is tettestársként volt részese volt a tervnek, de amikor rájött, hogy a nyakára erősítendő nyakörvhöz egy valódi bomba csatlakozik, meg akarta tagadni az együttműködést. Korábbi bűntársai azonban fegyverrel kényszerítették a terv végrehajtására. A pizzafutár 46 percet töltött letartóztatásban, mielőtt a bomba felrobbant volna, és azt állította, hogy idegenek kényszerítették a bankrablásra, miután egy hamis rendeléssel egy elhagyatott zsákutcába csalták és foglyul ejtették. Családja ez alapján fenntartja, hogy Wells csak ártatlan áldozat volt az ügyben, az ügyész szerint azonban ennek ellentmondanak a bizonyítékok.