A főváros a szmogriadó miatt vasárnap 11-től kitiltotta területéről a páros rendszámú személygépkocsikat, és ez hétfőig biztos így is marad. A vidékiek azért hazatérhetnek, a mentők, a rendőrség és a honvédség járművei kivételt képeznek, az államigazgatás gépjárműparkja viszont nem. A rendőrök vasárnap és hétfőn egyelőre csak figyelmeztetik a rendelet megsértőit.

Vasárnap 11 órától csak a páratlan rendszámú járművek közlekedhetnek Budapesten, miután a főpolgármester elrendelte a szmogriadó riasztási fokozatát. Budapesten most rendeltek el először ilyet, a rendőrség fokozottan ellenőrzi a rendelet betartását, ám büntetésre egyelőre nem kell számítani. A korlátozásra a magas szállópor-koncentráció miatt volt szükség.

Egyelőre nem büntetik

A fővárosban élő, de jelenleg vidéken tartózkodók gépkocsijukkal akkor is hazatérhetnek, ha a rendelet szerint nem közlekedhetnek Budapesten. A rendőrség - tekintettel arra, hogy ilyen még nem fordult elő Budapesten - senkit sem fog kiszállítani a kocsijából, vasárnap és hétfőn csak ellenőrzik a szmogriadó-rendeletben foglaltak betartását - mondta Tafferner Éva, a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-nek, nem sokkal a szmogriadó elrendelése után. Közlése szerint a kerületi rendőrkapitányságok és a BRFK közlekedésrendészeti főosztályának állománya az ellenőrzés során felhívja a gépkocsivezetők figyelmét a rendelet mielőbbi betartására. A rendőrök a fővárosba bevezető utakon és a nagyobb forgalmú csomópontokban megállítják a járműveket, hogy figyelmeztessék az autóvezetőket - mondta Tafferner Éva.

Vannak kivételek

A forgalomkorlátozás nem vonatkozik a BKV, a Volán és a MÁV járműveire, a tiszta gázüzemű és hibrid autókra, az EURO V-ös, illetve EEV motoros járművekre. Nem korlátozzák a megkülönböztető jelzést használók, a diplomaták, a betegszállítók, az orvosi ügyeletet ellátók, a mozgáskorlátozottakat szállítók, a közüzemi, köztisztasági és közegészségügyi vállalatok, a közszükségleti áruszállítók, a polgári védelem, a honvédség, a rendőrség, a katasztrófa-elhárítás, az önkormányzatok és az ÁNTSZ járműveinek közlekedését a fővárosban.

A szmogriadó szigorú betartását kérte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a kormány tagjaitól, a minisztériumok és a közhivatalok vezetőitől. A kormányfő a közösségi közlekedési eszközözök használatát javasolta - tájékoztatta a Független Hírügynökségnek Daróczi Dávid kormányszóvivő.

Sose volt még ilyen

Budapest története során először van szükség a gépjárműforgalom korlátozására a magas légszennyezettségi szint miatt - tájékoztatta a Független Hírügynökséget a városháza kommunikációs igazgatója. Nyáry Krisztián hozzátette: a gázfogyasztás korlátozása és a rendkívül hideg időjárás miatt sem az ipari fogyasztóktól, sem a lakosságtól nem kérhetik az olajtüzelésű fűtőberendezések korlátozását, noha ezek szennyezik leginkább a levegőt. A meteorológiai előrejelzések szerint a következő napokban nem várható jelentős időjárás-változás, emiatt vasárnap csak a páratlan, míg hétfőn kizárólag a páros számra végződő rendszámú autók közlekedhetnek Budapest közigazgatási határain belül. Ez alól csak az M0-ás autóút budapesti szakaszai jelentenek kivételt.

Budapesthez hasonlóan Debrecenben is meghaladta a szállópor-szennyezettség a riasztási küszöbértéket, de ott egyelőre nem vezették be a szmogriadót. A helyi önkormányzat azonban arra kéri a város lakóit, hogy ne autózzanak, utazzanak tömegközlekedéssel, kerékpárral vagy gyalog. A debreceni önkormányzat közleményben hívja fel a figyelmet a szállópor veszélyeire.

Nyíregyházán is egészségtelen a levegő szennyezettségi koncentrációja, meghaladja a 100 mikrogramm/köbméter értéket, ezért a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség már figyelmeztette a lakosságot és óvintézkedésekre kérte - közölte Rozinka Zsolt, a szervezet műszaki igazgató-helyettese vasárnap az MTI-vel. Azt kértük, hogy főként a dízelüzemű autók használatát mellőzzék a városban, inkább a tömegközlekedési eszközöket vegyék igénybe az emberek - mondta a környezetvédelmi szakember. Hozzátette: emellett felhívták a figyelmet a háztartási fa- és széntüzelés mérséklésére is. Az igazgató-helyettes tájékoztatása szerint kérték továbbá, hogy a gyermekek és az idősek lehetőleg ne tartózkodjanak a szabadban, s a lakásokat kora délután szellőztessék az ingatlantulajdonosok, hiszen máskor, elsősorban az esti órákban nagyobb a légszennyezettség. Szólt továbbá arról, hogy a szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhelyen még soha nem volt ilyen szennyezett a levegő, így a nagyváros önkormányzata nem is rendelkezik szmogriadó tervvel, de azt tavaszig elkészíttetik a helyhatósággal. Addig is megteszik a szükséges lépéseket, ahogy megtették a mostani szmoghelyzetben - mondta a térségi környezetvédelmi felügyelőség helyettes vezetője.

Hétfőig biztos így marad

A szmogriadó feloldása akkor lehetséges, ha a szálló por koncentrációja 24 órán keresztül a riasztási határérték alatt marad - mondta Czuk Dorottya, a Főpolgármesteri Hivatal sajtófőnöke az MTI-nek vasárnap. Az intézkedés felülvizsgálatára legkorábban hétfőn kerülhet sor - tette hozzá.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat legfrissebb jelentése szerint a főváros levegője erősen szennyezett. A nitrogén-oxidok koncentrációja az egészségügyi, a szálló por koncentrációja a riasztási küszöbérték fölött alakul. Hétfőre kismértékű javulás várható.

Czuk Dorottya közölte: a Főpolgármesteri Hivatal miniszteri rendelet szerint a sajtóorgánumokon keresztül köteles tájékoztatni a lakosságot a légszennyezettség miatt teendő intézkedésekről. Kiemelte: a hivatal már pénteken közleményben figyelmeztetett, hogy Budapest légszennyezettsége megközelíti a tájékoztatási küszöbértéket. Tette ezt azért, hogy a lakosság időben felkészülhessen az esetleges korlátozó intézkedésekre. Szombaton, amikor a légszennyezettség mértéke elérte a tájékoztatási fokozatot, a hivatal a sajtón keresztül eleget tett a tájékoztatási kötelezettségének. Az MTI kérdésére a sajtófőnök elmondta: nem merült fel, hogy a szmogriadó időszakára esetleg felfüggesszék a parkolási díjfizetési kötelezettséget a főváros területén.

Czuk Dorottya hangsúlyozta, hogy a Főpolgármesteri Hivatal a lakosság egészségének védelme érdekében hozta meg az intézkedést a gépkocsihasználat korlátozásáról, s mindenkinek saját érdeke is annak betartása. Kifejtette, hogy a tavaly októberben életbe lépett miniszteri rendelet alapján minden 100 ezer lakosnál nagyobb lélekszámú település önkormányzata köteles szmogriadó-tervet készíteni. A főváros közgyűlése tavaly novemberben egyhangúlag szavazta meg a szmogriadóról szóló határozatot.