Etikai aggodalmak
A louisville-i egyetem kutatóinak a sikeres beavatkozás miatt érzett örömébe vegyül egy kis félelem is: attól tartanak, hogy a kritikus szemlélődők azt fogják hinni, hogy támogatják az abortuszt - olvasható a New Scientist magazinban. Az angol törvények szerint az ember nem szülhet és nem is ölhet meg gyereket a saját maga érdekében. Az Egyesült Államokban azonban ilyen törvény nem létezik.
Állatból is ki lehet nyerni
Dr Robert Aramant, aki ezt a metódust kifejlesztette a louisville-i egyetemen, elmondta: "Mi csak megmutattuk, hogyan lehet egy gyógyíthatatlannak hitt betegséget visszafordítani."
Norman Radtke, a sebész, aki a beavatkozást elvégezte aggodalmát fejezte ki az ügyben, hogy az emberek azt gondolják, majd,hogy ők az abortuszt támogatják. A csapat egyébként az illetékes felügyeleti szervtől - a Food and Drug Administrationtől - engedélyt kapott arra, hogy még több beavatkozást hajtsanak végre kevésbé előrehaladott állapotban lévő betegeken.
A hét elején torontói kutatók bejelentették, hogy felnőttek retinájából kivett őssejtek is képesek elindítani a beteg szemben azt a folyamatot, ami a gyógyuláshoz vezet. Igaz, ezt a módszert még csak állatokon tesztelték, de a tudósok reménykednek benne, hogy emberekre is alkalmazható.
Fő az etika
David Wong, a szemészek tudományos gyűlésének elnöke elmondta: "Mi, szemészek örömmel fogadunk minden olyan fejlesztést, amivel lehetőség nyílik az olyan betegségek gyógyítására, mint a festékes szemideghártya-gyulladás vagy a szem ideghártyájának bármely megbetegedése.
Az etikai bizottság szóvivője azonban elmondta: "Teljesen felesleges terhességmegszakítás során elhalálozott csecsemőkből kivenni az őssejtet, ha egyszer az más módon is megoldható."