Sok a fiatal
A jelentés szerint tavaly közel ötmillióan fertőződtek meg világszerte HIV-vírussal, ebből 360 ezren Kelet-Európában. Ezzel a térségben 1,3 millióra nőtt számuk, szemben az 1995-ös 160 ezerrel. Ugyanitt negyvenkilencezren haltak meg tavaly AIDS-szel kapcsolatos betegségekben. Az UNAIDS külön felhívja a figyelmet arra, hogy a fertőzötteknek több mint nyolcvan százaléka 30 éven aluli, szemben a nyugat-európai és észak-amerikai harminc százalékos aránnyal. A 15-49 közötti kelet-európai felnőttek fertőzöttségi aránya elérte a 0,6 százalékot, ez a két évvel ezelőtti adatokhoz képest ötven százalékos emelkedést jelent.
Nálunk főként homoszexuális kapcsolatok útján terjed
Az UNAIDS szerint "a járvány terjedésének fő hajtóereje az egész térségben a vénásan befecskendezhető kábítószerek fogyasztása, ami robbanásszerűen terjedt a szovjet rendszer összeomlását követő zűrzavaros években". Magyarországon, a Cseh Köztársaságban, Szlovákiában és Szlovéniában a fertőzés átadásának legfőbb módja a férfiak közti homoszexuális kapcsolat.
Kelet-Európában a legszélesebb körű a fertőzés Észtországban, Oroszországban, Lettországban és Ukrajnában, de terjed Fehér-Oroszországban, Kazahsztánban és Moldovában is.
Romániában él a legtöbb fertőzött gyerek
Romániában él a legtöbb, 7500 HIV-fertőzött gyermek, de 4350-öt már gyógykezelnek. - állapítja meg a jelentés.
Továbbra is katasztrofális a helyzet Fekete-Afrikában: 2003 végén 38 millió fertőzöttet tartottak számon a világban, ebből 25 millió a fekete kontinensen. 2003-ban összesen három millióan haltak meg AIDS-ben a Földön, ennek háromnegyede ebben a térségben.
Évente 12 milliárd dollár kellene
Az UNAIDS úgy véli, hogy 2005-ig évente 12 milliárd dollárra lenne szükség az AIDS elleni harcra a fejlődő országokban, mert tíz betegből kilenc nem részesül kezelésben. 2007-ig ennek az összegnek el kell érnie a 20 milliárdot.
Az AIDS-nek több mint 20 millió halálos áldozata volt a világon a betegség első, 1981-es azonosítása óta.