Amennyiben észleli magán az ősz káros hatásait, levert és nyűgös, ajánljuk, sajátítsa el kezdő természetgyógyász kurzusunkat.
A magyar élelmiszertörvény nem ismer gyógyhatású élelmiszert, ezért az élelmiszereken megtilt minden gyógyhatásra való utalást a termékeken és a reklámokban is. Nagyszüleink, dédszüleink azonban nem ismerték az élelmiszertörvényt, annál jobban ismerték viszont a különböző élelmiszereket és a ház körüli növényeket, így nem rohantak minden apró betegséggel a orvoshoz, márcsak azért sem, mert nem is lett volna rá lehetőségük.

Újra kezd elterjedni az a nézet, hogy a kisebb bajokat próbáljuk meg gyógyszer helyett természetes anyagokkal gyógyítani, nem árt tehát, ha mi is szétnézünk a kamrában, mivel az őszi idő beköszöntével egyre gyakrabban törhet ránk meghűlés, betegség. Megfázás ellen

nem kell drága orvosság,

ha van otthon hársfateánk: főzetéből igyunk meg két-három bögrével, majd bújjunk takaró alá. A forró húsleves is jó nátha ellen, ha pedig a torkunk fáj, igyunk forró mézes tejet. Két szétnyomott fokhagymagerezdet keverjünk össze egy citrom levével és két evőkanál olívaolajjal. Tartsuk a szánkban, mielőtt lenyelnénk. Naponta háromszor ismételjük, ez a fájós torok legjobb gyógyszere. Tüsszögésünket csillapíthatja a vízitorma (asztma és allergia ellen is hatásos). Megfázás esetén ribizli, mustár, citrancs, meggy, torma, vöröshagyma, gyermekláncfű, csipkebogyó, füge jöhet szóba, de a mandarin is hatásos "gyógyszer" a fázásos megbetegedésekre. Ha meghűlésünk köhögéssel jár, mandulát keressünk a kamrában.

Köhögésre, szamárköhögésre datolya a leghasznosabb - szamárköhögésre gesztenye, retek is jó. Köhögésünket kúrálhatjuk úgy is, hogy két

főtt hagymát megédesítünk mézzel,

és óránként egy teáskanállal eszünk belőle. A vöröshagyma - amellett, hogy késlelteti az érelmeszesedést és növeli a potenciát - tisztítja a légzőszerveket, csökkenti a fejfájást, hatásos szer a meghűlésekre.

Nyálkahártya-tisztító a citrancs, a sárgadinnye, a mandarin és a napraforgómag. Köhögésre jó még a saláta, káposzta, baktérium- és vírusölő a fokhagyma és a narancs. Vírusok, baktériumok egyaránt hatásos ellenszere továbbá a fehérrépa és a szeder. A tüdő rendellenességére narancsot javallanak a népi gyógyászatban járatosak. Láz esetén ananász, görögdinnye, áfonya, krumpli, bodzabogyó és egres fogyasztása javíthat állapotunkon. Általános erősítő hatású a cékla és a répa. Gátolja a gyulladás és az allergia kifejlődését a mazsola. A zsálya teája erősíti az idegrendszert, és különböző légzőszervi betegségek gyógyítására is alkalmas, tehát adható megfázások, hörghurut, torok- és mandulagyulladás esetén. Van tehát miből válogatni.