Bár focizni soha nem kezdtem el, pedig jó néhány Bayer Leverkusen - AC Milan meccset végigszenvedtem, a boksz valamiért mindig is vonzott. A mozgás volt az, ahogy ugrálnak, elhajolnak és ütnek. Semmiképp nem az, ahogy két nagydarab férfi négyszögbe feszített gumipályán halálra püföli egymást. De ha nézni nem is szeretjük, amikor két pasi péppé veri egymást a szorítóban, valljuk be, egy bokszzsákba egyetlen jól irányzott ütéssel képesek vagyunk levezetni fölös energiáinkat.
A boksz, a nők és az aerobic
Nem a férfiaké!
Már csak azért is, mert a boksz egyáltalán nem férfias sport, legalábbis Dr. Csábi Bettina, hazánk veretlen bokszkirálynője szerint. "Azért szerethetik a lányok annyira a bokszot, mert nagyon változatos mozgásforma - nyilatkozza lapunknak a doktornő, aki éppen nyaral - "Tíz edzésből kilencen teljesen másfajta feladatokat lehet csinálni, így sose válik unalmassá. Arról nem beszélve, hogy remekül fogyaszt! - kérdésemen, hogy nem lesz-e az embernek túlságosan férfias alakja, Bettina csak mosolyog.
"Amennyiben profi módon űzünk bármilyen sportot, természetesen számolni kell a következményekkel. Majd ha abbahagyom, nyílván látszódni fog az alakomon, de ha valaki heti kétszer leugrik az edzésre, az csak az előnyeit élvezi" A boksz koronázatlan királynője azért állt át karate, a sidokan és a kickboksz után a sima bokszra, mert már mindent megnyert, amit csak lehetett. "Igenis lehet ezt a férfiasnak hívott sportot is nőiesen űzni. Nem tudom, miért tartják a férfiak sportágának, ez egy marhaság!"
Gúzsba kötött kezek
"Bandázs nélkül ne is gyere" - javasolják a barátnőim, miután végre rászántam magam, hogy lemenjek velük kedd este egy edzésre. Ez az a fásliszerű dolog, amit az ember a kezére csavar, mielőtt felvenné a kesztyűt. Edzeni kesztyű nélkül is lehet, bandázs viszont mindenképpen kell, ha az ember nem akar másnap úgy kinézni, mint aki ökölbe szorított ujjakkal szánkázott végig az aszfalton. A bokszkellékipar felkészült a női vásárlókra: a nyolcszáz forintos bandázst a szivárvány bármely színében megvásárolhatjuk, a gumírozott változat párja ezerötszázba kerül.
Az Eso fittneszklubnak történelme van: itt dolgozik Tatarek Rezső edző, aki a Sztárbox néhány "harcosát": a tavalyi nyertes Anettkát és Molnár 'Survivor' Tündét is kiképezte, idén pedig Fresh Andi és Frenki felkészülését felügyelte. Ide jár Kovács 'Kokó' Istvánné Kriszta is edzeni, a klub leigazolt sportolói közt pedig Pityinger Dopeman Laci is szerepel. Ez, no meg a néha fel-feltűnő sztárocskák úgy tűnik, sokakat meggyőznek arról, hogy a távolság végül is nem akadály, és a bűz, meg a lepattantság az igazi profizmus mércéje.
Igazi zsákok, igazi szenvedély
Amúgy ebben van is valami és Rezső és a környezet együtt tényleg ütős. A zsákot, meg különböző kombinációkat püfölni amúgy szórakoztató. Senkit nem zavar a bömbölő zene, az egész egy nagy partihoz hasonlít, csak épp senki nem piál, vagy cigizik. "A Rezsőben az a jó, hogy úgy mész haza, hogy egy igazi edzésen voltál, ahol kihajtottad a beled és nem csak a segged emelgetted másfél órán keresztül" - állítják egyhangúlag a csajok, akik minden kedd és csütörtök este az Esóban izzadnak. "A zene, a hajtás, a zsákok, és persze Rezsi! A legjobb feszültséglevezetés!"
Iron-boxing és streetfighterek
Tatarek Rezső tíz éve találta ki az iron-boxing névre keresztelt edzésprogramot. Kezdetben jobbára srácok jártak hozzá, válogatott bokszolók és utcai harcosok, mint mondja, akiket megpróbált a fitnesz világába csábítani. "A szimpla bokszból nem lehetett megélni, így dallamos, kemény zenéket állítottam össze, és amerikai deszantos gyakorlatokat csináltattam velük. Mindez persze nem nélkülözte a boksz alapjait se. Eredetileg nem átlagembereknek szántam, hanem sportolóknak az alap állóképesség szinten tartására."
Csakhogy hamar kiderült: a zene és Rezső fantáziája nem csak erősítésre jó, hanem kiváló alakformáló is egyben. Így aztán persze, elkezdtek járni a csajok is szép számban. "Már az első edzésen hatvan, hetven ember volt" - szerénykedik Rezső, aki jobban szereti, ha Rezsinek szólítják. "A múltkor kilencvenen voltunk, még szerencse, hogy elfértünk. Itt amúgy nem nehéz, ennek a teremnek vannak a legjobb adottságai a városban." Szerinte az iron-boxing sikere abban áll, hogy nagyon jó alakformáló a lányoknak, mert mindent megmozgat.
Le a kalappal Rezsi előtt, az edzés tényleg ütős és pörög, de azért nem kizárt, hogy a Sztárbox körüli médiahírverés is rásegített a komoly létszámra. Rezső amúgy nagyon büszke sztártanítványaira, bár ők már nem nagyon akarnak többé komolyan bokszolni. Állítólag megígérték kedvenc edzőjüknek: ha lesz idejük, ők is lejárnak majd esténként.