Az ajándékvásárlási túlzásokat lerágott csontnak tartják az emberek, viszont azt gondolják, hogy az ünnepekre hivatkozva túlzabáljuk magunkat. A Váci utca környékén vásárlók szerint a legnagyobb problémát az arányok elvesztése okozza, kezdve a túl sok munkától a családközi diplomácia miatti személyes ajándékokig. Márton szerint egyedül kovácsoltvasból nem veszünk túl sokat.

Először szerkesztőségünkben végeztünk felmérést a karácsonyi túlzásokról, és hamar kiderült, a karácsony igazából egy ördögi kör, mert vannak dolgok, amiket minden évben meg kell vennünk, aztán persze nem fogynak el, de a következő évben újra muszáj megvásárolnunk azokat.

B., kihelyezett tudósítónk remekül világított rá az ördögi kör problematikára: "Karácsonyfadíszt szokott kidobni valaki? Mert a mi családunkban senkit nem visz rá a lélek erre a könyörtelen lépésre, ezért a díszhalmaz mennyisége szigorúan nő évről évre, annak ellenére, hogy a díszítendő fafelület nagyjából konstans. Erre a problémára az is csak időleges enyhülést hozott, amikor különköltöztem a szüleimtől és a fele díszt elvittem, hogy nálam is legyen mit aggatni.".

A díszek mellett ilyen még a csomagolópapír is, aminek a mennyiségét nehéz előre belőni, ezért általában marad belőle. El lehet tenni ugyan a következő évre, de azért az ember vesz újra, meg újra, megállíthatatlanul.

"Egy rokonomnak az volt a szokása régen, hogy annyi kocsonyát főzött, hogy Valentin-napig kitartott. Amikor felhasználta az összes tányért a kocsonya kitöltéséhez, és rájött, hogy csak kistányér maradt a szentesti vacsorához, akkor ő is szomorúan kimondta: a kevesebb több" - foglalta össze D. kollégánk élményeit a hübriszről.

Túl sokat költünk

A Váci utca és környékét járva is azt próbáltuk megtudni, ki milyen túlzásokba esik, mennyire tartják eltúlzottnak a karácsonyi felhajtást, illetve, hogy van-e valami saját megoldási javaslatuk a problémára:

Anonim

"Az egész nagyon, így globálisan el van baszva. Ne vegyük annyira véresen komolyan! A média meg minden befolyásol arra, hogy vegyél meg mindent, vegyél mindenkinek mindent, legyen gyönyörű szép, neked legyen a több égőd. Tiszta hülyeségnek tartom az egészet. Én megveszem az ajándékot, az tök jó dolog, és kész. Nem viszem túlzásba, hogy még a terítőn is karácsonyfák legyenek."

Edit

"Miben esünk túlzásba? Hát szerintem abban esünk túlzásba, hogy kötelezőnek tekintjük a karácsonyt. Kötelezőnek tekintjük, hogy ajándékot kell vásárolni. Ez nem erről szól szerintem. Szerintem ez arról szól, hogy van kedvem valakinek ajándékot vásárolni, mert eszembe jutott az illető, mert kedvelem az illetőt. Én magam így szoktam csinálni, akinek van kedvem, veszek, akinek nincs, nem."

Anikó

"Mindenképpen az értékhatárokban esünk túlzásokba. Nem az a lényeg, hogy mit veszel. Nekem van három gyerekem, és borzasztó, amikor előkerül, hogy karácsony. Merthogy karácsony, és akkor bazi drága dolgokat lehet kérni. Na, és ilyenkor van a stop, és akkor igazából arra próbálunk elmenni, hogy legyen úgy, hogy mindenki készít a másiknak. És akkor ez tök jó. Persze én azért mindig bevásárolok nekik, de akkor vice versa kicsit érzik."

Márton

"Kovácsoltvasban semmi túlzásba nem esnek az emberek. Én azt tudom elmondani, hogy nagyon sokan vesznek kamu kovácsoltvasat, amikor az igazi az igazán szép. Hogy miben esnek túlzásba az emberek? Nem tudom, én is mindig túlzásba esek. Többet vásárolok, mint amennyi pénzem van. Igazából abban szoktam túlzásba esni, hogy mindig készítem az ajándékokat, és a végére már úgy esem be a fa alá, hogy már alszom. Itt is dolgozom és otthon is dolgozom, meg mindenhol dolgozom, és aztán karácsonyra kifáradok."

Gergő

"Ami dömping az az, hogy rengeteg embernek kell ajándékot venni, meg rengeteg embernek illik ajándékot venni. Van az egész körül tényleg egy ilyen személyközi diplomácia, hogy a családon belül kinek veszünk ajándékot. És ez néha pénzben is irtózatosan sok, én például hallottam olyat, hogy valakinek nagyon nagy családja volt, és most már sorsolnak egymás között. Viszont sokkal jobb, ha az ember tényleg tud úgy valakinek valamit adni, hogy kitalál valami fontosat. Valószínűleg most ezt fogom tenni. Kitaláltam valamit, ami személyes, elő tudom mégis sok darabban állítani, önmagában is értéket képvisel."

Kristóf

"Hitelfelvételből. Nem tudom bővebben kifejteni, mert mi nem veszünk fel hitelt. Túlzásba viszik, nem erről kéne szólnia. Amúgy meg, aki kicsit gondolkodik, az karácsonyra vesz valami apróságot, és utána meg vásárolgat."

Mária

"Szerintem szinte mindenben. Például az étkezésben, hát az valami iszonyú, mindenki ilyenkor akar éhen halni szerintem. És valami elképesztő kaját tudunk vásárolni, részben meg is enni. Hát az ajándék az már közhely. Szerintem a mértéktartás egyáltalán nem ártana karácsonykor sem. Ez meggyőződésem. Jó, a hagyományokat tartsuk, de hát attól nem kell valami észveszejtő nagy költekezésbe esni."

Karácsonyfaégők = két mosógép fogyasztása

Első nyilatkozónk karácsonyi égős megállapítását egy 2001-es amerikai felmérés adataiból azzal egészíthetjük ki, hogy egy átlagos amerikai háztartásban a karácsonyi díszítések óránként nagyjából annyi energiát fogyasztanak el, mint ha vennénk két gyengébb energiaosztályú mosógépet és járatnánk őket (kb. 4 kWh).

A felmérésből az is kiderül, hogy a már említett csomagolópapírok évi 4 millió tonna extrahulladékot termelnek Amerikában, és csupán a december elsejétől az újévig tartó időszakban 5 millió tonna plusz szemét keletkezik.

Ha pedig minden amerikai csak eggyel kevesebb karácsonyi képeslapot küldene, mint az előző évben, akkor nagyjából 38 ezer köbméter papírt lehetne megspórolni.

És ön?
Várjuk történeteiket arról, önök milyen túlzásokba estek karácsonykor. Nyugodtan írják meg ide, ha a bejgli még júniusban is a mélyhűtőben volt, vagy, ha a jól láthatóan használt előző évi csomagolópapírjaikat viszont látták ajándékuk körül.