Háromszor olyan eredményes
A connecticuti Egyetemen folytatott vizsgálatban - melyet részben az Atkins Alapítvány támogatott - több diétás módszert hasonlítottak össze. A vizsgálat során a résztvevők 50 napig tartották magukat az adott módszerű diétához. Az alacsony szénhidráttartalmú fogyókúra háromszor olyan eredményes volt a derék lefogyasztásában, mint az alacsony zsírtartalmú. A felmérés tanulságai azt mutatják, hogy a rövidtávú alacsony szénhidráttartalmú diéták mind zsír-, mind súlyleadás szempontjából hatásosabbak, mint a zsírszegény diéták.
Veszélyes lehet
Felmérések szerint a fogyókúrázó angolok közel harmada az Atkinshez hasonló, magas proteintartalmú diétákat alkalmaz. Az Atkins-diéta alapja a szénhidrátfogyasztás (például krumpli) visszafogása, és ezek magas proteintartalmú ételekkel (például hús) való helyettesítése. A módszer ellenzői szerint azonban ez a diéta vesekárosodást és csontritkulást okozhat, és veszélyesen megnöveli a koleszterinszintet.
A zsíszegény étkezés smafu
Jeff Volek, a connecticuti Egyetem kineziológus-professzora elmondta: "Ennek a kísérletnek az eredménye is azt igazolja, hogy egy alacsony szénhidráttartalmú diéta már rövid távon is eredményesebb lehet, mint a zsírszegény diéta." A professzor szerint bár az eredmények főleg férfiaknál mutatkoztak, az alacsony szénhidráttartalmú diétával a nők is többet tudtak fogyni, mint más módszerekkel.
Minden jók ha jó a vége
Ez a kísérlet a rövid távú diéták hatását volt hivatott bizonyítani. Egy szeptemberben publikált tanulmány azonban azt mutatja, hogy hosszú távon már nincs különbség aközött, milyen módszerrel fogyókúráznak a karcsúsodni vágyók. A koppenhágai RVA Egyetem tudósainak egy 132 páciensből álló tesztcsoport bebizonyították, hogy az Atkins-diétát alkalmazók az első hat hónapban valóban több súlyt adtak le, mint a más módszerrel fogyókúrázók. 12 hónap elteltével azonban, összehasonlítva a két csoportot kiderült, hogy súlyleadásuk fogyókúrás módszertől függetlenül is körülbelül megegyezik.