A Rumbach Sebestyén utcától a Lövőház utcáig tett körútunk alatt - kulinárisan legalábbis - több országot és több ezer kilométert bejártunk, hogy kiderítsük, milyen terméket, hol és mennyiért vásárolhat az a vevő, aki egy egzotikusabb recept hozzávalóit szeretné beszerezni, vagy esetleg a külföldön megkóstolt és megszeretett ízekre áhítozik.
Édes, finom, francia: La petite Française
Túránkat a Rumbach Sebestyén utcai francia delikáteszben kezdjük. "Három évvel ezelőtt nyitottuk meg az üzletet a férjemmel" - meséli aLa Petite Française francia élelmiszerüzlet tulajdonosa, Olivia. "Párizsban éltünk 30 évig, de szerettünk volna valami újba belekezdeni. Így kerültünk Budapestre, ahol először szétnéztünk és láttuk, hogy nincsen ilyen édes finom francia delikátesz" - mondja a tulajdonos, aki nagymamája révén félig magyar származású.
Az üzletben a vevők többsége magyar, de az itt élő franciák közül is sokan járnak ide, akiknek hiányoznak az otthon megszokott péksütemények, szendvicsek. A magyar vevők a francia termékek közül leginkább a csípős mustárt, a sajtokat, borokat keresik és az ánizsos cukorka is kedvelt. "Szeretik a lekvárokat is, ami meglepetés, hiszen a lekvár Magyarországon is hagyományos étel. De mi elsősorban olyan francia ízeket hozunk, amelyek itt nem kaphatóak, például mézes fügelekvárt, vagy ibolya ízű dzsemet"- teszi hozzá. A termékek pedig természetesen egyenesen Franciaországból érkeznek.
Arra is kíváncsiak vagyunk, mennyire nyitottak a vásárlók az új technikákra, fogásokra. "A magyarok kíváncsiak, szeretnek enni, szívesen elfogadnak tőlünk receptötleteket is. Szívesen segítünk bárkinek - mondja Olívia, akinek a magyar konyhában az a legérdekesebb, hogy a zöldségeket nem frissen, hanem főzeléknek elkészítve, netalán rántva esszük: "Sehol nem láttam még rántott cukkinit vagy gombát, csakis Magyarországon".
Termékek, árak
Neufchâtel sajt: 1190 Ft/db Francia mustár: 890 Ft-tól Fügelekvár: kb. 2000 Ft
"Ha valaki sűrű, francia tejfölt, crčme fraîche -t vásárol, akkor elmondom neki, hogy ha vesz hozzá egy kis pulykamellet, a tejföllel, egy kis dijoni mustárral és gombával nagyon jó kis francia ételt készíthet. De a salátaötleteket is szívesen fogadják" - meséli a vásárlókról a tulajdonos.
Olasz séf is segít: Dolce Gastronomia
A Rumbach Sebestyén utcától csak pár száz métert kell sétálni a Király utcáig és máris Olaszországba csöppen az idegen ízekre éhes vásárló: A 2007 decemberében megnyílt Dolce Gastronomia nevű helyen az olasz konyha alapanyagai találhatóak meg: köztük olasz sonkák, különleges tészták, de vannak frissen sült péksütemények és friss zöldségek is "Csak nálunk kapható például a fekete burgonya" - meséli az üzlet egyik eladónője. Az üzletnek magyar tulajdonosa van, aki szeretett volna egy igényes delikáteszt, és tervei között szerepel egy olasz étterem megnyitása is.
Termékek, árak
Levegőn szárított sonka: 8200 Ft/kg Házi marinált paprika: 5900 Ft/kg Tagliatelle tészta különböző ízekben: 1200 Ft
"A galérián lehet kávézni, szendvicset fogyasztani, pénteken és szombaton pedig jön hozzánk egy olasz séf, Alessandro Arena, aki egész nap itt van és eredeti olasz recepteket oszt meg az érdeklődőkkel" - mondja az eladónő.
Elsősorban magyarok járnak az üzletbe, de olaszok, külföldiek is előfordulnak. A leginkább keresett termékek közé tartoznak a különféle érlelt sonkák, az olasz sajtok, a hagymás és olívás kenyerek, paninik, de a kapribogyó és a fürjtojás is kedvelt. A termékek nagy része egyébként Udine tartományból származik, a helyben sütött pékárukon kívül házi készítésű marinált paprika és cukkini is kínálja magát a hűtőpultban.
Fetasajt, mazsolabor: Apollón görög delikátesz
Az olasz konyha után - a mediterrán tájaknál maradva - az Alkotmány utcai Apollón görög delikáteszt kerestük fel, ahová nem meglepő módon az itt élő görögök mellett sok magyar is jár. "Leginkább a mazsolabor, az édes santorini borok, az eredeti feta sajt, a ciprusi halloumi sajt, a görög joghurt és a halva nevű édesség kedvelt a magyar vásárlók körében" - meséli Xinogalosz Kosztasz eladó.
Termékek, árak
Santorini édesbor: 5960 Ft Feta sajt: 2900 Ft/kg Eredeti görög joghurt: 590 Ft/500g
Az üzletben kapható feta sajt eredeti görög recept alapján készült, vagyis 70 százalék juh-és 30 százalék kecsketejből készült, tudjuk meg. De van kecskesajt is, az üzletben található borok nagy része pedig Krétáról érkezik. A legkedveltebb a mazsolabor, amely patrosi, egy üveg 1320 forintba kerül.
"A görögök a feta sajtot keresik leginkább, mert az üzletekben kapható tehéntejből készült feta sajt nem nevezhető fetának" - mondja az eladó.
Hummusz és vízipipa: Keleti fűszerek boltja
A Lövőház utcai keleti fűszeresben távolibb tájakra kalandozhatunk, a négy kiskereskedésből álló hálózat egyik tulajdonostársával beszélgettünk: "Tíz éve foglalkozunk keleti fűszerekkel, egy kiskereskedéssel indultunk, most pedig van négy kiskereskedés és egy nagy központi raktár. Számos helyre szállítunk, éttermekbe is". "Saját forgalmazású, libanoni termékeink vannak, török termékek, majd egyiptomi vízipipák, dohányok és szíriai édességek következnek. Az indiai, kínai, vietnámi és thaiföldi termékek nem saját importok, hanem csereberéljük őket" - tudjuk meg.
Termékek, árak
Vöröslencse: 550 Ft/kg Bulgur, csicseriborsó: 690 Ft/kg Kész hummusz: 390 Ft/150 gr Pita: 420 Ft/10 db
Az üzletvezető elmondja, a vevők egy része jellemzően nagyon odafigyel arra, hogy mit eszik. Az pedig az üzlettől is függ, hogy mely termékek keresettek: "Itt, a Lövőház utcában a vegetáriánus, natúr élelmiszerek népszerűek: a szárított magvak, a bulgur, a kimért csicseriborsók, az olajbogyók. A fiatalok által rendkívül kedvelt vízipipa és a hozzá való dohány nagy mennyiségben fogy. De keresik a fűszerkeverékeket, például az arab gyroshoz, a saormához valót is. Ezeket éttermekbe is visszük, egészen más ugyanis az arab és török gyros". A Lövőház utcai üzletben a tulajdonos szerint a környék miatt a különleges, esetenként drágább termékek is fogynak, olyanok, amelyek a Fehérvári úti vásárcsarnokban vagy a nyolcadik kerületben tönkremennek a polcon.
"Az ennek a szépsége, hogy ezeket nem a szomszéd utcában veszem meg, hanem olyan dolgokat varázsolunk ide, amely sokaknak elképzelhetetlen, például szudáni hennát vagy egyiptomi vízipipát. Keményen meg kell dolgozni azért, hogy időben ideérjenek. De van friss áru is, a hummuszhoz például egy helyi vásárló nálam veszi meg a csicseriborsót, majd feldolgozza, mi pedig készételként eladjuk" - mondja a z üzletvezető.