"Az Észak- és Kelet-európai emberek genetikailag hajlamosabbak a liszt és laktóz-érzékenységre, mert a szervezetük kevésbé képes lebontani a lisztben található glütént. A legjobb megoldás ezt az anyagot kivonni az étrendből" - mondta Drs. Fajcsák Zsuzsanna táplálkozási szakértő, aki nagyrészt Amerikában végezte a tanulmányait, és arra törekszik, hogy a magyar piacon is ismertté tegye az úgynevezett GI-diétát, amelyet egy sajtótájékoztatón mutatott be.
Alacsony GI
A kidolgozott az étrendben az úgynevezett glikémiás index kap kulcsszerepet, amelyik azt mutatja meg, hogy adott élelmiszerek milyen gyorsan szívódnak fel a vérben és emelik meg a vércukorszintet. A magas GI-s ételek közé többek közt a fehér kenyér, a péksütemények, a krumpli tartozik, amely arra arra ösztönzi a szervezetet, hogy még több kalóriát vigyünk be. Az alacsony GI-s ételek ezzel szemben nem vezetnek súlygyarapodáshoz, mert hosszabb ideig okoznak teltségérzetet. Ezek közé tartoznak a zöldségek, és a gyümölcsök. "A diétás étrendben tehát ez utóbbira kell törekedni egy kiegyenlített étrend keretében" - vélte Fajcsák.
Fázisok
A harmadik lépés az máj méregtelenítésének optimalizálása, amelyhez a fehérjék és a zsírok szerepét kell ismerni, a szerző célja, hogy a könyvnek ebben a részében a tápanyagokról átfogóbb képet adjon. A negyedik lépésként az optimális mellékvese-működés érdekében az allergiákat kell megismerni, amelyek közt is a lisztérzékenység kap kiemelt figyelmet.
Az ezt követő három fázis nem ismeretlen azoknak, akik már kipróbáltak néhány fogyókúrás módszert: az utolsó lépések közt a folyadékpótlás, a mozgás fontossága és a szemléletváltás szerepel.
|