Az egyik hazai cég, a Karton-Art Design a papírból készült holmik sikerén felbuzdulva 2008 elején pályázatot hirdetett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem formatervező tanszékének másodéves formatervező hallgatói számára.
A papír a kultúra közvetítője
A díjakat a múlt héten adták át a KAD Ráday utcában található galériájában. Kóos Pál, a tanszék munkatársa és a pályázat témavezetője a bevezetőjében elmondta, "a papír a kultúra egyik fontos közvetítője, másrészt fontos alapanyag a formatervezők számára". Ezután zsűri elnöke, Polgárné Májer Ildikó felsorolta azokat a szempontokat, amelyek alapján döntöttek. Ezek a következők voltak: mennyire eredeti az ötlet, hogyan ötvözte a kartont más anyagokkal a pályázó, lehet-e az alkotást majd sorozatban is gyártani. Az első helyen Potsa Gabriella, egy kartonparaván megalkotója, illetve Húnfalvy András a Boxheap polcrendszer alkotója végzett. A harmadik helyen pedig Nagy Eszter, Liisa Saloranta és Erdélyi Tamás osztozott.
Ha a karton és háztartás szót együtt halljuk, akkor általában a tárolódobozokra gondolunk, pedig ideje lenne a környezetbarátnak mondható, kartonalapú lakberendezési tárgyakra is asszociálni. A papírbútorok történetének kezdete egyes források szerint a 19. század második felére tehető, amikor is francia mesterek papírmasé székeket kezdtek el gyártani.
Alapvetően bírja a strapát
A következő mérföldkőnek a híres sztárépítész, Frank O. Gehry Easy Edges néven futó bútorkollekciója számít. Ami hazánkat illeti, több forrás úgy véli, a honi kartonbútor-történelem 1999-ben kezdődött Balogh András világszabadalmával, amelynek lényege az egyszerű és költségkímélő módon gyártható alapforma, melyből tetszés szerint akár házilag összeállítható sokféle tárolóbútor, könyvszekrény, ruhásszekrény, íróasztal, és sok minden más. Fontos megemlíteni Terbe János iparművész nevét is, aki szintén több éve tervez strapabíró és dizájnos bútorokat és egyéb tárgyakat.
Készüljenek a műszaki cikkek is kartonból!
Ami a fejlődést illeti, az ötletes hazai tervezőknek köszönhetően nemcsak bútorok, hanem egyéb tárgyak között is válogathatunk, ha magunkénak valljuk a Karton-Art Design mottóját, ami a következőképpen hangzik: Saving the planet with style! azaz Mentsük meg a Földet stílusosan!. Még mindig óriási gondot okoz a használt, megunt és eldobott műszaki cikkek okozta környezeti terhelés. Ezt a problémát részben szintén ki lehet küszöbölni, ha nemcsak bútorainkat cseréljük le, hanem a házban található műszaki cikkeket is.
A japán Lupo cég például kartonból készít számítógépházat, amiről nem tudjuk ugyan, hogy mennyire bírja, ha egy alkatrész túlmelegszik, de biztos, hogy környezetbarát. Ha éppen nem asztaligép van otthon, hanem laptop, akkor sincs gond, ebben az esetben csak a táskát tudjuk lecserélni egy ökopakkra. A vicces kedvű zöldeknek a HumanBeans oldalán található pizzadobozos változatot ajánljuk, a dizájn megszállottjainak pedig Giles Miller alkotását, vagy Eoin McNally agyszüleményét, amit mi állíthatunk össze.
Tükörreflexes fényképezőgép száraz időben
Ha a camera obscurát kicsit túlhaladottnak gondoljuk, akkor használjunk nyugodtan papírból készült tükörreflexes gépet. Természetesen csak és kizárólag napos, száraz időben. Miközben papírból készült holmik után kutattunk az interneten, rájöttünk, hogy a kartonból készült hangszórók közkedvelt terméknek bizonyulnak, legyen szó akár egyszerű, vagy színesebb kivitelezésű darabokról.
A tervezők természetesen haladnak a korral, és mivel egyre több ember iPodon hurcolja magával kedvenc zenéit, ezért várható volt, hogy piacra dobnak egy kartonból készült - egyébként egy óriási magnót formázó- hangszórót ehhez a készülékhez is.
Gyerekszékek, és macskaalmok kartonból
A kartondobozok talán a legfiatalabb korosztálynak és a háziállatoknak okozzák a legnagyobb örömet, mert búvóhelyek, járművek, karomélesítő eszközök vagy rágcsálnivalók. A tervezők természetesen erre a két csoportra is lecsaptak, bízva abban, hogy egyre több a környezettudatos életmódot folytató szülő illetve gazda. A Karton Art galériájában láttunk gyerekszéket és bölcsőt is. Ez utóbbinak kicsit díszesebb változatát pár évvel ezelőtt 27 fontért, azaz körülbelül 8 ezer forintért lehetett megvásárolni, három hónaposnál idősebb baba azonban már nem fér el benne. A gnr8.biz oldalon található kis kartonház, -tűzhely és -mosógép azonban bizonyára jó szolgálatot tesz.
Bár első látásra a CopterBox ötletes és praktikus játéknak tűnik, készítőinek komoly célja volt vele, elsősorban a hadsereg dolgát próbálták megkönnyíteni a papírból készült szállítóeszközzel. Visszatérve a valódi játékokra: a Paper Forest oldalán rengeteg papírból készült játékról és egyéb apróságról olvashatunk. Bár van egy olyan érzésünk, hogy itt inkább az idősebb korosztály szemezget majd magának.
Ami a háziállatokat illeti, mivel a macskák előszeretettel élesítik karmaikat a különböző kartonból készült tárgyakon, meglehetősen rizikós vállalkozás papíralapú fekhellyel kedveskedni nekik. Mindenesetre, ha van felesleges 150 dollárunk, akkor meglephetjük macskánkat egy dizájnos kartonalkalmatossággal. Természetesen a luxus pihenőhelyhez megfelelő játék és mászófa is dukál hasonlóan horribilis összegért. Állatbarátok figyelmébe ajánljuk továbbá a kartonból készült trófeákat is, amik láttán valószínűleg egyetlen PETA –tag sem kap majd szívinfarktust.
Csináld magad!
Ha kartonból készült terméket vásárolunk, számolnunk kell azzal, hogy az adott bútort, vagy tárgyat nekünk kell összeállítani. Természetesen ez a legtöbb esetben jóval könnyebb, mint bármilyen más anyagból készült holmi esetén. A legolcsóbban akkor ússzuk meg az életmód, illetve belső építészeti váltást, ha magunk készítjük el a tárgyakat. A világhálónak köszönhetően tippek tömkelegét gyűjthetjük, például, hogy hogyan készítsünk kartonból borállványt, ülőkét vagy hintaszéket.