Felnőtt korban jelentkezik
Ez a fajta cukorbetegség általában felnőtt korban, negyvenéves kor után jelentkezik. Az éveken át tartó magas vércukorszint idegeket és véredényeket rongál, így vezethet szívbetegséghez, agyvérzéshez, vaksághoz, veseproblémákhoz, izommerevséghez. A prediabeteses - azaz cukorbetegséget megelőző magas vércukorszintes - időszakot követően akkor diagnosztizálják a II. típusú cukorbetegséget, amikor az izomsejt már képtelen inzulint felvenni a véráramból. A diabétesz másik fajtája viszont egy autoimmun betegség, amely szétrombolja az inzulint előállító hasnyálmirigy-sejteket, ezért a betegeknek kell naponta maguknak beadni injekcióval az inzulint.
A finneket vizsgálták
A kutatók Finnországban végezték a felmérést, ahol a legnagyobb az egy főre jutó kávéfogyasztás a világon. A kutatók a harmincöt és hatvannégy év közötti korosztályban megvizsgálták 6974 férfi és 7655 nő kávéfogyasztási szokásait. Felfedezték, hogy a kávéfogyasztás emelkedésével párhuzamosan csökkent a II. típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata.
Több kávé, csökken a kockázat
Azoknál a nőknél, akik napi három-négy csésze - úgynevezett hosszú, tehát nem presszó - kávét ittak, 29 százalékkal volt kisebb a betegség kialakulásának esélye, mint azoknál, akik egyáltalán nem ittak kávét. Akiknek pedig a napi kávéadagjuk a tíz csészét is meghaladta, 79 százalékkal csökkent a kockázat. A férfiaknál a napi négy csésze kávé fogyasztása 27 százalékkal csökkentette a diabétesz kockázatát, míg a tíz csésze feletti adag 55 százalékkal.
Egyelőre nem világos, vajon a kávé miért hasznos a cukorbetegség ezen típusának megelőzésében. A tudósok úgy gondolják, hogy talán az italban található kálium és magnézium ellensúlyozza, hogy egyes embereknél csökken az inzulin-felhasználás képessége.