Nyáron mindenki jól akar kinézni és vadul elkezd fogyókúrázni, tisztítóteát iszik, rohan a kozmetikushoz gyantáztatni. A napsütés viszont nemcsak a hónaljakat és a combokat csalogatja elő, hanem a lábfejeket is, és minden kiderül. Lehet áztatni, radírozni és kenni, de a girbegurba lábujjakon ez mit sem változtat. A legújabb amerikai őrület a lábfejplasztika.

A problémák nagy részén egy jó pedikűrös segíthet. Amerikában viszont vannak, akik nem elégszenek meg a bütykök eltüntetésével, hanem - pusztán esztétikai célból - kés alá fekszenek és jöhet a lábujjrövidítés, egyenesítés, kollagéninjekció és egyéb átalakítások. Mindezekért a beavatkozásokért horribilis összegeket képesek kifizetni. Elég elszántnak kell lennie annak, aki ilyesmire adja a fejét, vállalva a minimum 6 hetes lábadozási időt, ami akár 3 hónapig is eltarthat a műtéttől függően, írja a Times online. És akkor még a különböző szövődmények lehetőségéről nem is beszéltünk.

Észveszejtő újdonságról azonban nincs szó, hiszen ezeknek a műtéti eljárásoknak majdnem mindegyike ismert már a gyógyászatban, az újdonságot inkább az jelenti, hogy ha kozmetikai célból veszik igénybe. A nagy kereslet miatt az Egyesült Államokban mára számos plasztikai sebész specializálódott a lábfejre.

Egy Beverly Hills-i plasztikai sebész, dr. Ali Sadrieh azonban kifejezetten lábujjrövidítésekre specializálódott. Klinikáján a nők minden egyes porcikájának átalakítását vállalják. A Times online-nak adott interjújában elmondta, hogy egyre többen fordulnak hozzá olyan nők, akik elégedetlenek a lábfejükkel. Legtöbbjüknek semmilyen egészségügyi problémája nincs, egyszerűen "ki nem állhatják, hogy a lábujjaik lelógnak a gyönyörű magas sarkú Manolo Blahnik-cipőjükről."

Modern Hamupipőkék

A Keleti parton, a NYC Lábápoló Centrumban dr. Oliver Zong nemcsak a lábujjakat szabja rövidebbre, hanem a teljes lábfejet is átalakítja, ha kell. Olyan különleges eljárásokat használ, mint például kollagén fecskendezése a lábpárnákba, ami sokkal kényelmesebbé teszi a magas sarkú cipő viselését. "Ez egy kulturális változás" mondja Zong. "Az emberek a lábfejük megszállottjává váltak, többek között olyan sorozatok miatt, mint a Szex és New York. Vannak, akik bejönnek hozzám a méregdrága cipőjükben, és azt mondják: a lábam nem illik ebbe a szandálba - csinálja meg olyanra, hogy passzoljon rá. Egyszer egy nő azt kérte tőlem, hogy egyszerűen vágjam le a kislábujját. Azt mondta, hogy 'ha egyszerűen csak levágja, akkor bármilyen cipőt fölvehetek.' Azt feleltem erre: 'Maga őrült. Nem csinálok ilyesmit." Zong azt is elárulta, némileg felelősnek érzi magát, amiért támogatja az új láb-őrületet. "Lehet olyan cipőt találni, ami illik a lábunkra, és át lehet alakítani a lábunkat olyanra, ami beleillik a cipőbe. Úgy veszem észre, nagyon sokan ez utóbbit választják."

A tökéletes lábfej ára

Egy teljes lábfej átalakítást 23 400 dollárért (kb. 4 200 000 forint) végeznek el az Egyesült Államokban. A lábujjműtét - attól függően, hogy rövidítésről, vagy egyenesítésről van-e szó - 600 és 2000 dollár (108 000 - 360 000 Ft) között mozog. A korábban említett kollagén-injekciót 500 dollárért (90 000 Ft), egy rutinműtétnek számító bütyökműtétet 2500 dollárért (450 000 Ft) végeznek el. "A borsos árak mellett - a műtéti kockázatokat látva - azon sem árt elgondolkodni, hogy panaszok nélkül érdemes-e belevágni az "átalakításba": felléphet thrombosis, sebfertőzés, csontvelőgyulladás alakulhat ki, vagy álizület (a csontok nem gyógyulnak össze)" - árulta el dr. Feith Sándor a Velvetnek.

A funkció a lényeg

A Heim Pál Kórház ortopéd adjunktusától, dr. Dreissiger Imrétől megtudtuk, hogy "legtöbb esetben veleszületett deformitások esetén kell műtenünk." Ezeknek számos fajtája van, leggyakoribb, ha a lábtőcsont hosszabb vagy rövidebb, eggyel több lábujja van valakinek. Ezen deformitásoknak természetesen esztétikai vetületük is van, de itt mégis inkább a funkció a lényeg. Igen gyakori a kalapácsujj, ami azt jelenti, hogy - leggyakrabban a kettes - ujj hajlított helyzetben rögzül; vagy a bütyökműtétek, melyek rutinműtétnek számítanak. Elmondta, hogy ha valakinek rendkívül hosszú az egyik lábujja - ami egyébként ritka - vagy görbe ujjai vannak, az kiegyenesíthető vagy megrövidíthető. A rövidítés során a középső ujjpercből levágnak egy darabot, a görbe lábujjat pedig csontvéséssel és egy sínhez történő rögzítéssel tudják kiegyenesíteni.

Magyarországon nem divat

A magyarországi helyzettel kapcsolatban dr. Csuha Lajos és dr. Pór Ferenc plasztikai sebészek a Velvetnek elmondták, hogy a lábfejműtétek az ortopédiai szakorvosokra tartoznak, hazánkban plasztikai sebész nem foglalkozik ezzel. Úgy néz ki, az új trend még nem gyűrűzött be kis hazánkba, mivel ezidáig ilyenfajta kéréssel nem fordultak hozzájuk.

Dr. Feith Sándor pedig a műtét lehetséges okairól beszélt. "A láb feladata a testsúly átadása a talajra és a járáskor szükséges mobilitás biztosítása és a jelentős deformitása a többi izületre is káros hatást fejthetnek ki. Betegnek műtétet csak javasolni szoktam, sem rábeszélni, sem lebeszélni nem célszerű. A kellő felvilágosítás után a betegnek kell döntenie, ezt írásban is meg kell tennie. Ebben szerepel az is, ha esetleg orvosi javaslat ellenére is ragaszkodik a műtéthez" - mondta el a Velvetnek.

Hozzátette: "Magyaroszágon egyelőre nem végzünk pusztán kozmetikai okokból ortopédiai műtétet, de a betegek döntő többsége sem kívánja ezt. Tehát a nők is inkább a panaszok miatt vállalják a javasolt műtétet: a fájdalom és a cipőviselési nehézségek miatt.

Régi lemez

Minden kornak és kultúrának különböző fogalma van a szépségről. A rubensi idomokat például ma a többség már egyáltalán nem tartja kívánatosnak, és a hófehér bőrről is inkább a vérszegénység jut eszünkbe, semmint az előkelőség. Különböző kultúrákban számos, a test deformálásával járó szépítés elterjedt, elég, ha a tányérszájra, a perui csecsemők koponyájának deformálására, vagy a lánygyermekek lábfejének elkötésére gondolunk, ami Kínában és később Japánban is népszerű volt. 1949-ben Kínában betiltották ugyan, de még ma is látni elkötött lábfejű asszonyokat, akiknek minden lépés mérhetetlen fájdalmat okoz.

A láb és lábbelidivat története is hosszú időkre nyúlik vissza. A görög szobrászatban például a hosszabb második ujj figyelhető meg, amit a reneszánsz korban az intelligencia jelének tekintettek. A trubadúrok a fehér, keskeny, magas boltívű lábfejet tartották szépnek, hosszú és keskeny lábujjakkal - írja a Times online. Észre sem vesszük, és az amerikai nők is megteremtik a saját lábideáljukat.