Az 1920-as évek bohém nőideáljától a modern, urbánus, független nő képéig jutunk el a 2009-es tavaszi-nyári kollekciókat bemutató Mercedes Benz Fashion Week ruháin keresztül. A mai nő a turbántól kezdve az ultraminin át egészen a tunikáig mindent hord. Csak a Lacoste vidám és laza, nyáridéző kollekcióját elnézve szorul össze a szívünk az előttünk álló hosszú téli hónapok gondolatától.

New York City állandóan lüktető, soha nem nyugvó város. Ezekben a napokban azonban mindez hatványozottan igaz. Múlt péntek óta zajlott ugyanis a 2009-es tavaszi-nyári kollekciókat bemutató Mercedes Benz Fashion Week a Manhattan szívében fekvő Bryant Park területén és a mellette álló patinás New York Public Library-ben. Mi is történik egy ilyen divathéten? Egymást érik a bemutatók, esténként luxuspartikon folytatódik a nyüzsgés és nem mellesleg megtudhatjuk, miben kell majd vonulni jövő tavasztól.

Az elnökválasztás hajrájának felfokozottságában

Klikk!

A félévente megrendezett divathetek adnak keretet a prêt-à-porter (kész viselet) szerteágazó világának. A nagy divatházak január és március, illetve szeptember és november között vonultatják fel a következő szezonra megálmodott kollekcióikat. A négy divatfőváros közül a sort hagyományosan New York kezdi, majd Londont és Milánót követően Párizzsal zárulnak a divathetek.

Az idei őszi New York-i divathéten is érezhető az amerikai elnökválasztás hajrájának felfokozott hangulata. A bemutatóknak otthont adó sátrak és a hivatalos honlap kampánykitűzős dizájnja mellett a tervezők kreációiban is tetten érhető az amerikai szellem. A lelkes Hillary Clinton-rajongó, Marc Jacobs modelljeit George Gershwin Kék rapszódiájára vonultatta végig a kifutón. A New York Times divatújságírói szerint pedig az emblematikus kreációkban egyenesen az amerikai nő evolúcióját követhetjük végig. Jacobs bemutatója valóban olyan, mint egy zanzásított történelem-lecke női szemszögből. A visszafogott kockás ingek a nagy letelepedési hullám nehéz éveit juttatják eszünkbe, míg a felvágott szoknyák a századelő harcos szüfrazsettjeit. A nagy Gatsby-t idéző finom, feminin ruhák az 1920-as évek emancipálódó, bohém nőideálját élesztik újra, a fegyelmezett vonalvezetésű, kissé titkárnős ruhák pedig a későbbi évtizedek dolgozó nőit. Végül eljutunk a modern, urbánus, független nő képéig, akinek a ruhái szabadon kölcsönöznek minden kortól, stílustól, etnikumtól, turbántól kezdve az ultraminin át egészen a tunikáig mindent hord.

Vad bőr és műanyag overállokba

Jacobs mellett mindenki a Proenza Schoulerről beszél, mint a szcéna legújabb nagy reménységéről. A név mögött álló Lazaro Hernandez-Jack McCollough tervezőpáros tagjai pár éve még Michael Korsnál és Marc Jacobsnál gyakornokoskodtak, mára azonban minimalista dizájnjukkal ők is a divathét impozáns névsorát színesítik. A teljesen vad bőr és műanyag overállokba, hardcore, a hasat láttatni hagyó pólókba és ormótlan felhőre emlékeztető puffos ruhákba bújtatott modellek lángoló piros rúzsán egész biztosan megakad a szemünk. Nincsenek egyedül az overáll szeretetükkel a Proenza tervezői. Nagyon úgy tűnik, ez a nem túl nőies darab lesz a következő szezon nagy kedvence. Más-más formában ugyan, de visszaköszön Diane von Furstenbergnél, Donna Karannél, a BCBG-nél és Derek Lam-nél is.

Ezzel teljesen ellenkező nőképet fest Michael Angel. A szivárvány színeiben pompázó lehelletvékony, libbenő ruhái különösen nőiesek és lágyak. Az idén debütáló Sophie Theallet kizárólag afro-amerikai modellekkel vonultatta fel az éppen kellő mennyiségű fodorral, selyemmel és meleg színekkel lágyított ruháit. És ugyanezt a feminin vonalat viszik tobább Carolina Herrera kis fehér kreációi is. A Lacoste vidám és laza, nyáridéző kollekcióját elnézve pedig összeszorul a szívünk az előttünk álló hosszú téli hónapok gondolatától.

A divatvilág fúriái figyelnek

Nézze meg képeinket!

Egy divathétnek természetesen legalább annyira fontos részét képezi a nézőközönség is, mint a tervezők és ruháik. Vannak akik Az ördög Pradát visel című filmhez hasonló drámát sejtenek a színfalak mögött, de a valóság ennél feltehetően jóval árnyaltabb. Az első sorokban azonban már gyakran ott találjuk a divatvilág nagyasszonya, Anna Wintour mellett a legendás Vogue magazin orosz kistestvérét képviselő Aliona Doletskaya-t is. A New York Times szerint ő lesz az, aki idővel Wintour utódjaként átveheti majd az amerikai Vogue vezetését.

A szakma krémje és a divatújságírók hada mellett elengedhetetlen alaptartozékai egy bemutatónak továbbá a sztárok, lehetőleg minél nagyobb számban. Nicole Richie, Winona Ryder és Christina Ricci például a DKNY bemutatón csorgatták nyálukat, míg Jennifer Lopez és Victoria Beckham Marc Jacobs, Uma Thurman és Eva Longoria Parker pedig Diane von Furstenberg ruhakölteményeit csodálta. Természetesen az első sorból.

Végezetül pedig fontos megemlíteni még egy elengedhetetlen hozzávalót, mégpedig a gift bag intézményét, amivel egyes tervezők a vendégeknek kedveskednek. Alexander Wang például tavaszi kollekciójának egyik menő fehér pólóját vezette fel ily módon és erős a gyanúnk, hogy a szívdöglesztő Yigal Azrouël bemutatóján egy-egy csilli-villi óvszert is lapult a táskák mélyén.