"A női mell elsődeges nemi jelleg, egyfajta anatómiai szimbólum. Viszonylag rövid az az idő, amíg a hölgyek ténylegesen használják, de ebben a tekintetben mégis a legfontosabb testrészek közé tartozik" - kezdte a 2005-ös plasztikai sebészeti konferencia programjáról tartott sajtótéjékoztatót Thomas Biggs amerikai plasztikai sebész, aki meghívott vendégként vett részt az eseményen.
Sztárokat faragnak
|
A konferencia egyébként is csak érintőlegesen foglalkozott az esztétikai műtétekkel. Az emlőrákról, a tumor eltávolításáról, és a szilikonbetét vagy saját szövet felhasználásával történő helyreállító műtétekről volt szó, majd az eljárások bemutatására a sajtó számára is fenntartották annak lehetőségét, hogy az Országos Onkológiai Intézetben végzett emlőeltávolítás utáni helyreállító műtét élő közvetítését nézze végig az előadóteremben.
A nők félnek a szűréstől
|
Az utóbbi időben egyre több emlőrákkal kapcsolatos úgynevezett egészségnevelő és felvilágosító programról tudunk, a legújabbat a Magyar Rákellenes Liga indította a fiatalabb, 30-40 éves korosztályt megcélozandó. A kampány fő üzenete, hogy ha a daganatot elég korán diagnosztizálják, valószínűbb a teljes gyógyulás esélye. Az előadó orvosok szerint ugyanis továbbra is rengeteg félelmen alapuló tévhit kering a köztudatban az emlőrákkal kapcsolatban.
Azzal ugyan a nők nagy része tisztában van, hogy a mellrák a leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganat, de a megelőző szűrővizsgálatokat sokan ezért nem vállalják, mert olyannyira félnek a mellük esetleges elvesztésétől. Évente körülbelül 8000 emlőrákos esetet diagnosztizálnak (a betegek közt elenyésző, ezrelékben kifejezhető számú férfibeteget tartanak számon), ugyanezen statisztika szerint a betegséget 2600-an élik túl.
Brian Toth elmondta, amennyiben rosszindulatú daganatot diagnosztizálnak, és műtéti beavatkozásra van szükség, két választás van. "Az emlő teljes eltávolítása: az úgynevezett masztektómia, vagy a lumpektómia, amelynek során csupán a rákos csomót távolítják el kisebb mennyiségű környező emlőszövettel együtt" - mondta a sebész, aki hozzátette, amennyiben a betegnek lehetősége van választani, sokkal inkább a teljes eltávolítást választja, ugyanis a kiújulás kockázata így alacsonyabb.
Szemléleti különbség
A meghívott amerikai "sztárorvosok" közt előadóként szereplő Frank Elliot elmondta, az emlőeltávolítást gyakorta egyidőben végzik a helyreállító műtéttel, amelynek során a mell térfogatát implantátummal növelik (a múlt hét során emlőrákkal diagnosztizált Kylie Minogue tumorát is hasonlóképp távolították el). Noha a vendégelőadók a sajtótájékoztató alatt többször is hangsúlyozták, hogy Magyarországon lényegében minden műtétet ugyanazon a színvonalon el lehet végezni, mint az Egyesült Államokban, néhány komolyabb szemléleti különbségre felfigyeltünk.
Elsőként arra, hogy idehaza kevésbé szokás egy műtét alatt elvégezni a csonkító és a helyreállító operációt, mivel egy meghatározott ideig érdemes várni, hogy kizárhassák annak kockázatát, hogy a tumor áttéteket képzett a környező szövetekben. Másfelől Dr. Tizedes György, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa elmondta, a helyreállító műtétek esetében hazánkban több orvos inkább a saját, élő szövetek beépítését részesíti előnyben az implantátummal szemben. A tájékoztató után az orvosok a konferencia egyéb elődásaira siettek, a sajtó pedig a délután kezdődö rekonstrukciós műtét közvetítésére várt.
Reklámpárnák szilikonból
Ezalatt megnézhettük az európai színvonalú kórház épületét, amelynek üvegliftjében az automata téjékoztatott arról, hogy az adott emeleten milyen szolgáltatások találhatók. A nagyelőadó előtt pedig nyitott fekete aktatáskában szilikon-implantátumokat állítottak ki, amelyekre gyárilag beleütötték a "demo" feliratot. Az egyik betétet kettévágták, hogy a vendégek meg tudják nézni áttetsző tartalmát, amelynek tapintása leginkább a diliboltokban kapható műtakonyra hasonlít. "Ezek reklámanyagok" - mondta egy ottani munkatárs, aki azt mutatta be, hogyan lehet egy kör alakú kartonpapírral kiszámítani, hogy a páciens anatómiai felélépítéséhez milyen méretű szilikonbetét lenne a legmegfelelőbb.
Ezt azonban már nem tudtuk meg, a konferencia résztvevőit az előadóterembe szólították, amelynek kivetítőjén az egy órával ezelőtt még sajtótájékoztatót tartó Thomas Biggs kezdte meg a helyreállító műtétet a kórház egyik műtőjében. Az beavatkozást kézikamerával követték, az orvosra pedig mikroportot helyeztek, hogy közvetíteni tudja az operáció menetét.
Jó ebédhez videokonferencia
|
"A műtét célja a térfogatképzés. Miután az implantátum a bőr alá kerül, utólag töltik fel annak tartalmával, fiziológiás sóoldattal" - közvetítette a látottakat lapunk kérésére Dr. Tizedes. A műtőben operáló orvos könnyed mozdulatokkal dolgozott a betegen, a konferencia résztvevőinek asztalára a személyzet ezalatt levesestálat tett.
A kollégák egyfelől szenvtelenül figyelték a kivetítőn zajló továbbképzést, másfelől egymást, hogy melyik asztal kezd neki hamarabb az ebédnek. A szélső asztalnál ülők szedtek elsőként a tálból, majd dominóelv alapján a többiek is. A műtőben eközben látható volt, hogy a mellimplantátumba sóoldatot fecskendeznek vékony csövön keresztül, majd mire a vendégek befejezték az erős pistával megbolondított első fogást, a sebész elkezdte összevarrni a sebet. "Kegyed nem éhes?" - kérdezte egy ötvenes orvos a tálalópult mellett sápadtan álló riporterünktől, aki azonban nem vett részt a közösségi eseményen. Az előadás nézői sietve álltak sorba a rántott pulykatallérért, hogy amíg az orvos a következő futószalagos rutinbeavatkozásra készül fel, végezzenek a desszerttel is.