Egy washingtoni független környezetvédelmi kutatóközpont, az Environmental Working Group (EWG), felmérést végzett az amerikai üzletekben kapható napvédő krémek hatékonyságáról és egészségügyi hatásairól. 783 terméket vizsgáltak, melyeknek csupán 16 százalékát, 128-at találtak teljesen megfelelőnek: kevés az olyan termék, ami védelmet nyújt mind az UVA-, mind az UVB-sugárzás ellen, viszont nem tartalmaz egészségre káros anyagot. Az összes vizsgált termék közül 37 használatát kifejezetten kerülendőnek minősítette az EWG.
Az EWG listájában szerepel például a natúrkozmetikumokat gyártó és nálunk is kapható Lavera Sun Screen Neutral 40-es faktorszámú szere, 1-es pontszámot kapott (a nulla után ez a legjobb, a legrosszabb a tízes pontszám). Az élbolyban van a Neutrogena Sensitive Skin UVA/UVB Block 2-es pontszámmal, úgyszintén az Avon gyerekeknek készült fényvédője. A felmérésben a Nivea Visage 15-ös faktorszámú hidratáló krémje viszont a rossz fényvédő krémek listáján szerepel, a 7-es pontszáma kifejezetten rossz. A nagy márkák drága termékei egyáltalán nem biztos, hogy megbízhatóbbak.
A legtöbb termékkel az a gond, hogy csak a leégéstől óvnak (az UVB-sugárzástól), de az immunrendszert gyengítő, bőrkárosító UVA-sugárzástól nem. A másik gyakori probléma pedig az, hogy a vizsgált termékek több mint felének az összetétele nem marad stabil a napfényben. Azaz, a hatóanyagaik szétesnek a nap hatására, így a védőhatásuk is csökken. Ezért a csomagoláson feltüntetett hatóidőt nem szabad készpénznek venni.
Számos termék tartalmaz olyan vegyi anyagokat, melyek egészségügyi hatásaival kapcsolatosan kételyek merülnek fel. Több hatóanyag a bőrön át felszívódva közvetlenül bekerül a vérbe, és károsíthatja a szervezetet. Vannak olyan naptejek is, amelyek hatóanyagai allergiát okoznak, ezáltal még érzékenyebbé teszik a bőrt. A kémiai fényédő anyagot (pl. benzofenon) tartalmazó krémek ilyenek, a bőrgyógyászok inkább a fizikai hatáson alapuló termékeket javasolják (a hatóanyag ezekben pl. cinkoxid, titándioxid).
Nem a minél magasabb faktorszám a lényeg, hiszen az amerikai szervezet szerint az 50-es fényvédő faktorú krém is csak 1.3 %-kal jobban véd a leégés ellen, mint mondjuk a 30-as. És nem mond el semmit az UVA-védelemről. Arra figyeljünk inkább, hogy jó sokat és a napozás alatt többször kenjünk a bőrünkre a krémből. Ne higgyünk azoknak a feliratoknak, hogy "vízhatlan", "egész napos és azonnali védelem". Pont a fogyasztók megtévesztése miatt kezdeményezte tavaly az Európai Bizottság a fényvédő szerek csomagolásának feliratozását. Ne hagyjuk magunkat félrevezetni, napozzunk inkább ésszel vagy üljünk az árnyékba. Teljeskörű védelem úgysem létezik.